Bavulunuz, uçuş öncesi kontrolden güvenlik noktasında yapılan arama işlemine; uçak yüklemesinden bagaj teslim yerine kadar uzun bir yolculuğa çıkarak ve birçok farklı taşıyıcı bant üzerinde taşınarak sonunda bagaj teslim bölgesinde sizinle tekrar buluşur.

Hava yolu ile seyahat etmek, çoğu zaman hava alanından uçağa kadar birçok engelin aşılması gereken engelli bir yarış parkuruna benzer. Yolcu, sıkıcı oturma pozisyonundan kurtuluncaya, varış noktasına emniyetli bir şekilde ulaşıncaya, bagaj teslim bölgesine varıp bavulunu teslim alıncaya kadar gerçekte seyahatin bittiği anlaşılmaz. Bir sonra ki hava yolu seyahati için ayakta kalma başarısını gösterdiğimiz an bitiş çizgisine ulaşmış oluruz.

Birçoğumuzun aslında düşünmediği şey, bavulumuzun uçağa ulaşıncaya kadar yapmış olduğu uzun yolculuktur. Habasit, uçuş öncesi kontrolden güvenlik noktasına, uçağa yüklenmesinden bavul teslim noktasına kadar valizinizin emniyetli bir biçimde size ulaşmasının yolunu açıyor.

Külfetinden ve ağırlığından kurtulmak için gişe yetkilisine emanet ettiğiniz an bavulunuz harekete geçer. Siz güvenlik noktalarında ki uzun kuyruklarda beklerken, bavulunuz yer altındaki konveyör bant labirentinde yuvarlanmaya başlar. Bu sarsıntılı yol boyunca her birkaç metreye bir emniyet sensörleri yerleştirilmiştir. İki sensör arasında geçen süre hesaba katılarak valizin kaybolma riskine karşı alarm sistemi devreye geçirilir.

Büyük valizler bomba detektörüne girmek üzere otomatik olarak farklı bir yola yönlendirilirken diğerleriyse ağırlık tarama sistemine doğru ilerler.

Havacılık tarihi, geçtiğimiz sene günde 100.000’den fazla uçuşun planlanmasına ve 1 milyardan fazla bavulun kilometrelerce olan yolculuğuna tanıklık etmiştir. Habasit’in konveyör bantları son kurulumlarla birlikte Avrupa’da Roma ve İstanbul, Uzak Doğu’da Singapur ve Bangkok, Amerika’da ise Los Angeles ve Las Vegas havalimanlarında yerini almıştır.

Bagaj görüntüleme ve algılama sistemlerinin liderleri, havalimanı yetkililerine emanet edilen valizin emniyetli bir şekilde taşınması için Habasit’i tercih ediyorlar.

Güç tutuşma (alev geciktirme) özelliği de dahil geniş bir ürün portföyüne sahip olan Habasit, havacılık sektöründeki özel talepleri karşılamak üzere tam donanımlı bir hizmet sunmaktadır. Habasit, havalimanlarındaki tüm bavul taşıma sistemlerine bez ve plastik konveyör bant ve de zaman kayışı gibi yüksek kalitede ürünler sunmaktadır. Havalimanı müşterilerimiz; global uzman kadrosu, çözüm odaklı danışmanlık hizmeti, kısa sürede bakım desteği ve 24 saat ulaşılabilme esnekliği gibi bir çok noktada avantaj sağlamaktadırlar.

Malzemenin güç tutuşur özelliği, esnekliği, düşük gürültü seviyesi, anti-statik ya da yüksek yüzey tutuculuğu gibi her bir detay üretim esnasında dikkate alınmaktadır. Ürünün düzgün bir şekilde taşınması, ayırma hassasiyeti ve sağlamlığı başından sonuna kadar Habasit’i doğru bir tercih haline getirmektedir.

Son yıllarda ki en heyecan veren gelişmelerden bir tanesi Eff-Line Enerji Tasarruflu bantlarımız olmuştur. Habasit mühendislerinin önceliği, tüm ana uluslararası havalimanlarında kilometrelerce uzunlukta ki bu enerji hareketinin yarattığı CO2 emisyonunu azaltmak olmuştur. Konveyör bandının sürtünme katsayısı azaltılarak, Eff-Line serisi bantlar hava limanı sektöründe kullanılan diğer bantlara göre E’e varan enerji tasarrufu sağlamıştır. Bu, havacılık endüstrisi için hem ticari hem de çevresel bir avantaj olup dünyada ki CO2 salınımının %2 ‘sine karşılık gelmektedir.

CO2 salınım azaltma özelliği olan Eff-Line serisi bantlar, havalimanlarının çevresel etkilerini azaltmalarında da yardımcı olur. Örneğin, Havalimanı Karbon Akreditasyon sertifikası uygulayan havalimanlarında, CO2'yi azaltmak için Eff-Line serisi bantlar kullanılabilir. Eff-Line enerji tasarruflu bantların bir süre önce devreye alındığı TAV İstanbul Terminal İşletmesi’nden Levent Bayram (Bagaj Operasyon Müdürü) ve Ozan Kumral ( Bagaj Taşıma Sistemleri Bakım Müdürü) bu farkı şöyle ortaya koyuyor:

“Geçmişte diğer konveyör bantlardan edindiğimiz tecrübelerimize göre, Habasit’in yeni Eff-Line enerji tasarruflu bantları, check-in adalarımızdaki konveyörlerden birinde 2013 Aralık Ayı’ndan itibaren % 30 enerji tasarrufu sağlamıştır”

Bu sonuçları dünyada Habasit’i tercih eden hava limanlarında ki büyüyen sayıyla çarparsak, değişimin gelecek için ne denli heyecan verici olduğunu görmüş oluruz.

Amerikan Havayolları bir defasında uçak içerisinde yolculara dağıttığı salatalarda ki zeytinlerden bir tane azaltarak yılda 40.000 dolar tasarruf sağlarken her defasında bir önceki sefere göre müşterilerini biraz daha açlıkla karşı karşıya bırakmıştır. Habasit küçük değişikliklerin gücüne inanırken hedefi, seyahat deneyimini sınırlandırmak yerine bunu daha rahat hale getirmek üzere geliştirmek olmuştur.

Bir dahaki sefere valizinizi hava limanındaki gişe görevlisine teslim ettiğinizde, bir an için valizinizin sizinle tekrar buluşmadan önce yapacağı kilometrelerce olan yolculuğu düşünün. Muhtemelen havalimanında sizi bekleyen uzun kuyruklar ve endişe verici yemekler, ayaklarınızın hemen altında yer alan o karanlık ve uzun labirent yolculuğundan daha korkutucu olmayacaktır.

Daha fazla bilgi için
15-17 Mart tarihleri arasında Almanya Köln'de düzenlenecek olan Passenger Terminal EXPO 2016'da,
9075 numaralı standımızda bizi ziyaret ediniz.

Craig KenhartEndüstri Segment Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit