Bisküvi endüstrisinde “Kalıp Altı” uygulamaları

Çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılan konveyör bant ve güç aktarma kayışlarının dünya pazarındaki lider tedarikçisi Habasit, konusunda 25 yıllık tecrübeye sahip olan Schermer firmasını bünyesine katarak Kalıp Altı uygulamalarında da çözüm ortağınız olma noktasında siz değerli müşterilerimize hizmet etmeyi hedefliyoruz.

“Kalıp Altı” uygulaması, bisküvi üretiminde nihai ürüne belirli bir şekli vermek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Bu sistemin çalışma prensibi, tekne içerisindeki yumuşak bisküvi hamurunun, dönen bir silindir üzerindeki gravürlere basınç yardımıyla doldurularak kalıplanması esasına dayanır. Gravürlerin içerisine dolarak şeklini alan hamur daha sonra taşıyıcı bir bant üzerine aktarılarak pişirilmek üzere fırınlara doğru ilerler. Kalıbın dışında kalan hamur fazlalığı bir bıçak vasıtasıyla sıyrılarak tekrar hamur teknesinin içerisine gönderilir.

“Kalıp Altı” sisteminin en önemli bileşenlerinden birisi, kalıplanmış olan ürünün aktarıldığı ve daha sonra üzerinde taşındığı bez bantlardır. Bu taşıyıcı bantlar, silindirin üzerinde gravür olarak adlandırılan oyuntuların içerisindeki hamurun şeklini kaybetmeden aktarılmasında hayati bir öneme sahiptir.

Bu bantlar, bisküvi hamurunun içerdiği katı madde, yağ ve su oranı dikkate alınarak çeşitli malzeme ve konstrüksiyonlarda dokunmuş olan tekstil ürünlerdir. Bisküvi hamurunun karakteristiği (yumuşak, sert, az yağlı, çok yağlı v.s.), bant malzemesinin ve dokuma konstrüksiyonunun seçiminde belirleyici etkendir.

Habasit, bu anlamda farklı ihtiyaçları karşılamak üzere 1.6, 2.0, 2.4, 2.8mm kalınlıklarında, pamuk, polyamid ve keten elyaflarından çeşitli yapılarda (düz, balık sırtı ve çapraz dimi) dokumuş tekstil bantların tedariğini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Yerel ve uluslararası pazarda, bisküvi sektöründe faaliyet gösteren birçok öncü firma, “Kalıp Altı” uygulamasında Habasit’in bandını tercih ederek sunulan ürün ve hizmetin kalitesini bir kez daha teyit etmişlerdir.

Tolga KaynakSatış Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit