Avusturya’lı çan dökümhanesi Grassmayr, geleneksel ticaretin eski moda imaj ile ilgisi olmadığını ispatlamıştır. Onlar bir asırlık işlerini Habasit’in yeni teknolojik bez bantlarıyla canlandırıyor.

Çan çınlaması eşsizdir. Onu taklit etmek ya da kağıda almak bile mümkün değildir. Herkesin aklına gelen belli bir çınlama melodisi vardır. Bu, nikahtan sonraki ilk vuruş, ya da noel çanlarının sesleri olabilir. Çınlama hayat boyu süren sevgili gibidir, asla kaybolmaz.

1599 yılından beri Grassmayr’ler hayatlarını çan dökmeciliğine adamışlar. Avusturya’nın Tirol eyâletinde bulunan imalatçı, tonlarca tunçtan şaheserler oluşturmakta. Avusturya çanlarının çınlaması tüm dünyaya yayılmaktadır. 100’den fazla ülkede yer alan müşteriler bu aile şirketinin bilgi birikimine güveniyorlar.

Bu bilginin14 kuşaktır kullanılıyor olması bu aile sırını teknolojik bir duraklatmaya sürüklememiş, aksine babadan oğula geçerek geliştirilmesini sağlamıştır.

Stradivari Çanları
Çan dökmeciliği işi, 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda olumsuz bir biçimde etkilendi. Kilise çanlarına olan talep düşüyordu. Bir çok üretici için bu asırlık işlerinin sonu anlamına geiyordu. Fakat Grassmayr çan dökümhanesi için bu senaryo gerçekleşmedi . Aile şirketi bunu bir fırsat olarak kullandı. Teknlojilerini geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiler. Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Kempten sayesinde yüksek kaliteli benzersiz bir çan yapma amacına ulaştılar. Stradivari çanları.

Asırlık ticaret devrimi insana ve kumaşa meydan okuyor. Sorunu tanımlamak ve çözüm bulmak, atmaları gereken en önemli adımdı.

Bu görevi tamamladıktan sonra, kayıp olan zincirin halkası sönümleme özelliği olan uygun bir kumaş tipi bulmaktı. Son görev, çan gövdesi ve çan tokmağı arasındaki titreşimin dengelenmesiydi. Bu aile şirketi tüm vaktini ve hırsını mükemmel sesi bulma aşkına yatırmıştı.

Garip bir çift
Deneme ve yanılma yolu, çan dökümcüsü Grassmayr’i Habasit’in bez bantları ile buluşturdu. Çözüm SNB-18E 07 kodlu üründeydi. İhtiyaçları olan tek şey bu ürünün sönümleme davranışıydı.

Geliştirmeciler için tam anlamıyla zili çalan şey buydu. Çan tokmağının dönüş merkezi Habasit­ kumaş bandının birçok katmanı ile bağlanmıştı. Sonuçta yüksek çekme dayanımı ve ses izolasyonunun sebep olduğu eşsiz çınlama sesi ortaya çıktı.

İlk bakışta, daha doğrusu ilk çınlamada hiç kimse Habasit’in bilgisi ve Grassmayr’nin ticaretinden doğan bu ortaklığı beklemiyordu. Bez bant yanlış yere yer-leştirilmiş gibi görünüyordu ancak aynı zamanda tam olması gerektiği yerdeydi.

Bu garip çiftin ortak noktası bu şirketin yapısıydı. Hem Habasit hem de Grassmayr bu benzer organizasyona, geleneğe ve yeniliğe inanıyor. Yani bir çan çınlaması kadar eşsiz olan bu bütünlüğe.

Pummerin gerçeği:
Pummerin Avusturya’nın Viyana şehrinde bulunan Aziz Stephen Katedral’inde ki çan kulesine verilen takma isimdir. Bu çan ülkenin en büyük ve en ağır çanıdır. Avusturya’nın en ünlü çanı, Katolik bayram günlerinde ve yılbaşı arefesindeki gece yarısı vuruşuyla başlar. Bu geleneği devam ettirmek için Grassmayr Çan Dükümhanesi 2011 yılında çanın tokmağını değiştirmiştir. Yeni teknolojisi ile birlikte Pummerin, seneler boyunca aklımızda çınlamaya devam edecektir.

Sonja StrimitzerPazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit