"Tedarikçilerimiz üretim süreçlerimizde çok önemli rol oynuyorlar ve biz de onları seçerken elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz" diyor, sistem entegratörü Marel'in PC Konveyör Yöneticisi Harry van der Eerden. "Bu dönemde fiyat odaklı satın alma yeterli olmayacak. Strateji ve işbirliği noktasında tedarikçilerimizle aynı görüşleri paylaşmak ve geliştirmek istiyoruz."

Marel, odaklandığı sektörler et, tavuk ve balık olmak üzere, gıda işleme endüstrisine yönelik yüksek kalitede sistemler ve ekipmanlar üretiyor. Geniş ürün grubu içinde donanım çözümleri, birincil işleme, soğutma, parçalara ayırma, kemik sıyırma ve yüksek hızda kesme, gruplama (sabit ağırlıklı), ileri işleme, tartma/etiketleme/paketleme, üretim kontrol ve yazılım bulunuyor. Makina mühendisliği, elektrik mühendisliği ve gıda teknolojisi, tümü bu firmada bir araya geliyor. Van der Eerden: "Kesim işleminden bitmiş ürüne kadar her şeyi üstlenen ve müşteriyi rahatlatan bir sistem entegratörüyüz. İnovasyona dayalı teknolojilere ve servise yoğun şekilde odaklanarak her kapasitede ve tüm adımlar için çözümler sunuyoruz. Bakım programlarımızla müşterilerimiz hem verimliliklerini maksimize ediyor hem de her bir ürünün maliyetini azaltıyorlar."

Uluslararası ağ
üm kıtalardaki müşterileriyle Marel, gıda işleme endüstrisinin en önemli oyuncusudur. "Başarımızın altında yatan şey, gıda prosesleri hakkındaki engin bilgimizdir. Marel'de her şey teknoloji ve inovasyon etrafında döner ve tüm çözümlerimiz insanlara, hayvanlara ve gezegene saygı düşüncesiyle geliştirilir. Hayvanların rahatlığı ve sürdürülebilirlik de bu düşüncenin temelini oluşturur." Marel'in dünya genelinde altı kıtaya yayılmış 4.600 çalışanı ve yaklaşık 100 temsilci ve dağıtımcıdan oluşan uluslararası bir ağı var.

Etkileyici bir bilgi kütüphanesi oluşturmuş olan Marel, büyüme ve alım konusunda güçlü ve organik bir geçmişe sahip. Bu da neredeyse işimizle alakalı her türlü sorun veya konuya yönelik bir çözüm sunmamızı sağlıyor. "Ocak 2016'da ayrı ayrı duran markalarımızı, net bir vizyon ve açıkça tanımlanmış değerler ortaya koyarak tek bir güçlü marka altında topladık. Bu da Marel'i müşteriler için dünyadaki en güçlü ortak yapıyor" diye vurguluyor Van der Eerden.

Keşif
Bu operasyonun bileşenlerinden biri Marel'deki konveyör bantların ve lojistik sistemlerin merkezileştirilmesi. "Mühendislikten imalata, servisten satışa varana dek süreçleri ve üretimi buna göre organize etmeyi amaçlıyoruz." Van der Eerden tedarikçi seçerken gerek stratejik gerekse operasyonel bakımdan her bir tedarikçi hakkında keşfe çıkmış bir izci gibi bilgi topluyor. "Bunu, firmayla ilgili hızlı bir inceleme üzerinden yapıyoruz. Firma ne şekilde çalışıyor? Bugüne ve geleceğe yönelik vizyonu nedir? Yönetim, pazarı nasıl görüyor? Organizasyonun arkasındaki güç kimlerden oluşuyor? Genellikle bu soruları soruyoruz." Habasit ile yapılan işbirliğinin esasını da bunlar oluşturdu. "İki firma arasında sinerji var, çünkü Habasit de aynı Marel gibi, gıda ve protein dünyasında büyüme gerçekleştirmek istiyor. Firma pazara bağımsız bir şekilde ve stratejik olarak baktı. Ödevini gayet iyi yapıyor ve ben bunun önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Dahası, Habasit Marel'i yoğun olarak işbirliği yapmak istediği bir taraf olarak seçti."

Savaşçı ruh
an der Eerden Marel ve Habasit'in aynı savaşçı ruha sahip olduklarının altını çiziyor: "Pazarda sıkı mücadele etmek ve bu konuya ciddi yatırım yapmak istiyoruz. Habasit­ de aynı şeyi istiyor. O da kendini tamamen müşterilerine adamış durumda ve çözümler üretip bunları pazarın taleplerine göre geliştirmeyi istiyor. Örneğin, ürünün raf ömrünü korumak veya uzatmak, önceliklerimizden biri. Habasit bu vizyonu benimsemiş ve konveyör bantlarının hijyenik özelliklerine uygulamıştır." Van der Eerden Habasit'in bu konuda net bir sorumluluk üstlendiğini gözlemliyor. "Bunu, sorularımıza aldığımız yanıtlarda görebiliyoruz. Bütün Habasit çalışanları, ne kastettiğimizi hemen anlıyorlar. Birlikte araştırıyor, bilgiyi birbirimizle paylaşıyoruz. Yönetim kademesinde diyaloğu sürdürmeyi arzu ediyoruz, bu nedenle de her yıl masaya oturup birbirimizle görüş alışverişinde bulunuyoruz."

Aile ilişkisi
Van der Eerden önümüzdeki yıllarda en çok, sağlık ve sürdürülebilirlik konularının üstünde durulacağına inanıyor. "Örneğin CO2 salınımlarını azaltmak, hem insanlar hem de hayvanlar için önemli; özellikle de hayvan sağlığı açısından düşündüğümüzde. Tüm bunlar dini inançlara saygıda kusur etmeden yapılacak. Tedarikçilerimizle birlikte hayvanların yararına çalışıyoruz ve nüfusu giderek artan bir dünyada gıda güvenliğine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu sayede müşterilerimizle aramızda aile ilişkileri oluşuyor ve sonuçta da uzun vadeli ilişkiler gelişiyor." Habasit­ deyince Van der Eerden'in aklına hemen aile şirketi geliyor. "Bunu her şeyde fark ediyorum. Herkes aynı frekansta buluşmuş, aynı heyecan ve tutkuyla, sağlıklı bir geleceğe odaklanmış halde çalışıyor. Marel'de de tamamen aynı durum söz konusu. Bizde, kişisel düzey ile yönetim düzeyi arasında bir tık mesafe vardır ve birbirimizle gerçekten iyi anlaşırız."

Farkındalık
İşbirliği ve ağ oluşturma, Marel'in başlıca gündem maddeleri. "Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde çeşitli akademik kurumlarla yakın ilişkiler içinde çalışıyoruz. Gıda işleme konusuna ilişkin farkındalığı güçlendirmek amacıyla okumalar ve çalıştaylar organize ediyoruz. Endüstriyel süreçlerin iyileşmekte olduğunu ve hayvanların giderek daha sağlıklı hale geldiğini şimdiden görebiliyoruz.

Bu büyük bir gelişme çünkü hayvan sağlığının daha yüksek bir düzeye ulaşacağı anlamına geliyor." Marel bu konuyu masaya daha sıkı bir şekilde yatırmak istiyor. "Bu nedenle kendimize ait birtakım DemoCenters'larımız (Tanıtım Merkezleri) var ve buralarda taze ürünlerle ilgili etkinlikler organize ediyoruz. Farklı disiplinler dahilindeki bazı firmalarla birlikte teknoloji sistemlerinde yeni çözümler tanıtıyoruz. Bilgiyi paylaşmak hepimizin yararına." (JB)


www.marel.com/poultry

Susan DijkhuizenPazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit