"Konveyör bantlar olmasaydı dünya hareket etmezdi" diyerek gülüyor, Habasit Endüstri Segment Müdürü Olaf Heide. Gülüyor gülmesine ama ben, gıda endüstrisindeki büyük zorlukları tartışmak üzere masaya oturduğumuzda, söylediği şeyin hiç de abartılı olmadığını fark ediyorum.

Et, kümes hayvanı, deniz ürünü, sebze, meyve ya da süt ürünü de dahil, konveyörde taşınan gıdalar içinde, yaş gıda endüstrisinde gösterilen hassasiyet ve dikkatin gerekli olduğu az sayıda alan vardır. Hijyen üzerine yapılacak en ufak hata, tüketicilere kitlesel olarak hastalık yaymak anlamına gelebilir.

Gıda zehirlenmesi yüzünden sadece Amerika'da her yıl yaklaşık 48 milyon kişi hastalanıyor, 3000 kişiyse hayatını kaybediyor. Küreselleşme, riskleri çoğaltmaktan başka bir şey yapmadı; öyle ki ürün, işleme tesisine bile uğramadan gıda tedarik zinciri üzerinden okyanusları aşarak yüzlerce ülkeye uzanıyor. Ürünün piyasadan geri çekilmesiyse artık o kadar kolay bir iş değil ve çoğu kez, ciddi sonuçlar ortaya çıktığında uygulanıyor.

Yaş gıda endüstrisinin meyve suları ve patojenlerde beliren riskleri, hepimizin bildiği bireysel zehirlenme vakalarının ötesine geçiyor ve sosyal gelişim bakımından ekonomisini gıda üretimi üzerine kuran toplulukları olumsuz etkiliyor.

Hijyende inovasyon en iyi seviyesinde
Habasit çalışanları bu problemi gidermek üzere kendilerini uzun yıllardır risksiz çözümler geliştirmeye ve bunları tedarik etmeye adamış bulunuyor. Yoğun çalışmalarının meyvesini aldılar ve geliştirdikleri çığır açıcı ürün, üretici firmalar üzerinde olduğu kadar gıda işleme ekipmanları üzerinde de dünya çapında bir etki yapacak gibi görünüyor.

Ortaya çıkan en heyecan verici ürünlerden biri, Habasit Cleandrive™. Sayısız şartın yerine getirilmesinin zorunlu olduğu yaş gıda endüstrisinde, söz konusu monolitik kayışlar en hassas hijyen uygulamaları için idealdir. Üreticiler, garantili hijyen bakımındaki kolaylığa tanık olup aradaki farkı görmektedirler. Habasit,­ yüzeydeki en küçük oyuntuyu dahi pürüzsüz hale getirerek, konveyör bantın üzerinde biriken herhangi bir kalıntının kolaylıkla kazınıp atılmasını mümkün kılmaktadır. Homojen termoplastik poliüretan kayışlar çok yakında 1.8m / 72" eninde mevcut olacaktır. (Bkz. “Habasit Genişliyor” sayfa 10). Habasit Cleandrive™'in malzemesi, mikrobiyolojik saldırılara karşı başka herhangi bir TPU'dan daha dirençli olmakla kalmıyor, dezenfektan olarak sık kullanılan en sert kimyasallara bile dayanıyor. Aramid kordlarla takviye edilen kayış, dünyanın en zorlu endüstrilerinden birinde, yıllara meydan okuyacak bir gücü garanti ediyor.

İnovasyonun ikinci kısmı ise Habasit'in kumaş kaplı konveyör bantlarıdır. Yoğun laboratuvar araştırmaları ve deneylerinin ardından firma, Cleanline® termoplastik poliolefin (TPO) kaplamanın ikinci neslini üretti; bu da hem kayışın hizmet ömrünü ve esnekliğini arttırıyor, hem de neredeyse yapışmaz yüzey özelliği sergiliyor. Kaplama, kuvvetli temizleyici kimyasalların sık kullanımında bile dayanım gücünü koruyor ve nemden kaynaklanan eğilmeleri veya katman ayrılmalarını önlüyor. Tüm bu faktörler sayesinde gıda maddelerinin hijyenik biçimde taşınması sağlanmış oluyor.

Son olarak Habasit, ödüllü HyCLEAN CIP temizleme sisteminin faydalarını ortaya koymaya devam ediyor. EHEDG sertifikasına sahip olan ve alanında eşi benzeri bulunmayan bu sistem, en üst seviyede verimlilik ve sağlamlık esasına göre tasarlandı. Su basıncı ciddi ölçüde azaltılmış şekilde çalışan HyCLEAN CIP sistemi, konveyör bantın manuel olarak temizlenmesindeki pek çok ihtiyacı ortadan kaldırdı, ama daha da önemlisi, mikrop bulaşma tehlikesini tarihe gömdü. Sistem çeşitli alanlardan üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı, ama gıda endüstrisindeki plastik modüler bant tedarik ettiğimiz müşteriler bu sistemi özellikle önemsedi. Her türlü mafsal, köşe ve yarık düzgün yıkanmadığı takdirde mikrobiyolojik kirlenme yuvası haline geleceğinden, bu bantların son derece sıkı bir temizlemeden geçmesi gerekiyor. Habasit böyle bir riskin müşterilerin kaderi olmaması gerektiğini düşündü ve şimdi de bulduğu çözümü gururla sunuyor.

HyCLEAN CIP'in yanısıra Habasit, müşterileri için vakit kaybettiren araçlara gerek duymaksızın plastik modüler bantlarını bakım veya onarım amacıyla açmalarını sağlayan basit ama inovasyona dayalı bir aygıt olan Saniclip sistemini geliştirdi. Sökmek için pimi basitçe döndürüp çekerek gevşetmek gerekiyor. Bu sayede banta eksiksiz ve etkili bir temizlik için kolayca erişilebilirsiniz.

Bir konveyör bantın yapabilecekleri
Kendine özgü yaş gıda endüstrisinde, her uygulamaya yönelik tek bir bant asla yoktur. Sıvı ve katı yağ dirençli, UV-C korumalı, ve en güçlü proseslere yönelik dayanım gücünde olması beklenebilir veya tam zamanında ve çok düzgün bir hat hareketi gerekebilir; her konveyör bant bu özellikler göz önünde bulundurularak üretilir. Benzer biçimde, tüm ürün gruplarını kapsayabilecek tek bir yüzey kaplaması yoktur. Habasit'i, teknik ve hijyenik ihtiyaçları bakımından dünyanın dört bir yanındaki pek çok müşteriyi tatmin edecek yeni çözümler aramaya sürekli olarak iten, işte bunlardır.

Konveyör bantları, bir endüstriden diğerine sorunsuz bir şekilde geçtikleri oranda çok amaçlı ürünler olarak kanıksamak kolaydır. Aslında konveyör bantının en eski formu, ilkel ahşap makinaların yapılmaya başlandığı 17. yüzyıla kadar geri gider. Üstelik o dönemde Avrupa, yemek ve su da dahil birçok yoldan bulaşabilen bir hastalık olan vebadan kırılıyordu.

Olaf Heide'nin hayalinde canlandırdığı gibi, konveyör bantları olmasaydı dünya belki de hareket etmeyecekti gerçekten, ama etseydi bile, bambaşka bir dünyada yaşıyor olacağımız tartışılmaz. (ST)

HyCLEAN CIP için EHEDG sertifikası
www.habasit.com/en/3440.htm

OLAF HEIDEEndüstri Segment Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit