Oluşumu milyonlarca yıl önce başlayan mermer, zarafeti ve potansiyel zenginliği ile yüzyıllardan beri insanoğlunun vazgeçilmez sanat kollarından birini ve yapı elemanlarını oluşturmuştur. Hititler, eski Mısırlılar, Frigyalılar, Mezopotamya Medeniyeti, Persler, Lidyalılar, eski Yunanlılar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar ve diğer bir çok medeniyet günümüze kadar gelen ve çağlarına ışık tutan heykellerinde ve yapılarında mermer kullanmışlardır.

Medeniyetin beşiği kabul edilen Anadolu'da mermerciliğin ilk örnekleri ortaya çıkmış, özellikle Helenistik ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde mermercilik altın çağını yaşamıştır. Yunanca’da mermer anlamına gelen “marmaros”, yer altı kaynaklarının zenginliği nedeniyle adaya ve bölgeye de ismini “Marmara” olarak vermiştir.

Doğal taşlar; seçimlerinde moda, mimari ve dizayn önemli rol oynamak üzere, yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmaya devam etmektedir. Çok eski çağlardan beri medeniyetleri kurulmasında ve kültürlerin gelişmesinde önemli bir rol oynayan mermer, fonksiyonel özellikler yanında,insanların estetik ve sanat zevklerini tatmin etmek üzere, doğal taş içerisindeki ayrıcalıklı üstünlüğünü günümüzde de sürdürmektedir

Kolay işlenebilmesi, estetik görünüşü, sert hava koşullarına dayanıklı olması, taşıyıcı gücünün fazlalığı ve doğada bol miktarda bulunması nedeniyle mermer, yüzyıllar boyunca mimarinin en soylu yapı malzemesi olmuştur.

Dünya mermer rezervinin @’ına sahip olan ülkemizde irili ufaklı 2000’e yakın mermer işletme tesisi bulunmaktadır. Yer altı kaynaklarından ham olarak çıkartılan bu büyük taş kütlesi, belirli bir estetik ve fonksiyon kazanana dek bir takım ara işlemlerden geçmektedir. Özellikle yapı elemanlarında kullanılacak olan mermerin ebatlanması ve parlatılması sırasında ürün kalitesi ve prosesin sürekliliği açısından taşıyıcı elemanlar büyük bir önem kazanmaktadır.

Konveyör bant ve güç transmisyon kayışlarının lider tedarikçisi konumundaki Habasit, yeni ürün gamı ve teknik servis oluşumuyla Türkiye mermer sektörüne merhaba diyor. Habasit Grubu’nun İtalya ve İspanya mermer sektörlerinndeki başarısını Habasit Kayış Sanayi ve Tic. Ltd. Şti olarak Türkiye pazarında da sürdürmeyi hedefliyoruz. İtalyada’ki yüksek teknolojik tesisimizde üretilen PVC esaslı konveyör bantlar, dar ve plaka slim makinalarınızın çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyor.

2,3 ve 4 katlı olarak, 5 mm ile 12 mm kalınlık aralığında çeşitli yüzey özelliklerine sahip (boncuk desen, baklava desen, bal peteği v.s.) PVC konveyör bantlarla mermer, granit ve seramik gibi doğal taşların parlatma, cilalama, kalibrasyon ve pah kırma proseslerinde çözüm ortağı oluyoruz.

İstanbul Tuzla’daki 2500 m2’lik üretim tesisimizde yüksek kalite standartlarında konveyör bant, güç aktarma kayışı ve plastik modüler bant üretimini ve montajını gerçekleştiriyoruz. Özellikle mermer sektörünün dinamikleri dikkate alındığında, müşterilerimizden gelecek taleplere daha hızlı cevap verebilmek adına önümüzdeki günlerde Denizli’de yer alacak olan servis merkezini de hayata geçiriyor olacağız.

Yüksek ürün kalitesi, geniş ürün yelpazesi, satış sonrası teknik destek ve montaj hizmeti, rekabetçi fiyat politikası ve Ar&Ge’ye yaptığımız yatırımlarla, sektörde yer alan siz değerli müşterilerimizin konveyör bant ihtiyacını karşılamaktan mutluluk duyuyoruz.

Tolga KaynakSatış Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit