Venedik'in tam kuzeyine düşen Treviso bölgesi, gerek Prosecco şarabının anavatanı olması, gerekse İtalyan tatlısı Tiramisu'nun ilk üretildiği yer olması bakımından haklı bir üne sahiptir., Ancak bu cennet mekan, Habasit İtalya çalışanları için daha ziyade, kıvrımlar çizen su yolları ve kırsal köprüleriyle bir nevi Otomasyon Vadisi kimliği ile öne çıkıyor.

Burası, Habasit'te mühendis olarak 12 yıldan fazladır çalışan Matteo Mapelli'nin, 12 kişiden oluşan ve dünya genelinde fabrikaların üretim süreçlerindeki her aşamaya yönelik makina tasarlayıp üreten Global Fabrication Technology Competence Center (GFT-CC) adındaki dahili birimde takım liderliği yaptığı yer. "Biz aile sayılırız" diyor Mapelli. "Her zaman sıkı çalışır ve birbirimize yardım ederiz. Bunlar bizim için çok değerlidir, çünkü biliriz ki, ekip olarak hareket etmezsek sonuç alamayız."

Hızla değişen üretim dünyasında, GFT-CC'nin rolü eşsiz ve iddialı. Giderek daha fazla emtea pazarına dönüşen bir endüstride, müşteriye özel üretim süreçleri ve çözümlere duyulan ihtiyacın artmakta olduğunu belirtiyor Mapelli. Esas mesele, dünyadaki farklı kültürler ve ekonomiler içindeki müşterilerin değişken gereksinimlerine cevap verebilecek esnekliği tutturabilmek ve sürekliliği olan çözümler sağlayabilmektir.

"Birbirinden farklı ortamlarda da işleyebilen ve tutarlı sonuçlar üreten bir şeyler tasarlamak zorundayız" diye ifade ediyor. Böylesi bir görev, ekibi her zaman dinamik tutuyor. Geçen yıl binlerce farklı kalemden oluşan yaklaşık 25.000 adetlik bir sipariş sevkiyatı gerçekleştirdiler. "Yenilikçi bir firma olarak her yıl yeni ürünler geliştiriyoruz; yeni tasarımlar, yeni makinalar ve yeni fabrikasyon olanakları..."

Küresel Pazarda Yerel İşbirliği
Endüstriyel otomasyon alanındaki becerisiyle tanınan, ortakların ve tedarikçilerin oluşturdukları eşsiz bir topluluk; Otomasyon Vadisi. "Burası adeta bir semt" diyor Mapelli. "İhtiyacımız olan teknik uzmanlık bilgisine ve dış kaynaklara ulaşabilmemizi sağlayacak bir ağa sahip olmak çok.önemli." Mühendislerimiz iş ortaklarıyla müşterek çalışarak yeni çözümler tasarlamak için onların teknik ekibiyle her gün görüşüyorlar. Ailenin bir uzantısı gibi oldular artık."

Mapelli, Otomasyon Vadisinin birbirinden ilginç şeylerle dolu bir yer olmasını da çeşitli zorluklar barındırmasına ve devamlı yeni fikirlere ihtiyaç duyulmasına bağlıyor. "Masaya her gün farklı bir konu geliyor" diyor. "Her saat yeni bir başlık ortaya çıkıyor".

Treviso bölgesi sıradan bir turiste sakin, huzurlu bir yer olarak görünse de, heyecan verici buluşlara, yepyeni tasarımlara imza atan bir ekipten yükselen sesler GFT-CC'nin duvarlarında yankılanıp duruyor. (ST)

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit