İnşaat sektörü son on yılda çok büyük bir talep patlamasına şahit oluyor. Rezidans projeleri, AVM’ler ve kenstel dönüşümün getirdiği bu hareket, yapıyı oluşturan betonun hammaddesi olan çimento sektörünü de bir hayli canlandırdı. Ocaktan çıkan hammaddenin nihai ürün olmasına kadar birçok süreçten geçen çimento, işletme içerisinde çeşitli yöntemlerle taşınıyor.

Çimento, alümina, kireç ve uçucu kül gibi toz ürünler pnömatik yöntemle kapalı havalı bant sistemlerinde taşınır. Bu sistem belirli hava geçirgenliğinde ve kalınlıktaki bir bezi ile ayrılmış iki bölümünden oluşmaktadır. Kapalı bu sistemin alt bölümden alçak hava basıncı beslenerek havalı bant bezi ve üzerinde taşıdığı ürün ( çimento, kül, kireç, v.b.) arasında bir hava yastığı oluşturulur. Bu hava yastığı sayesinde yüzey gerilimi azalan ürün, 6-8 derecelik hafif bir meyilli kapalı sistem üzerinden rahatlıkla taşınabilmektedir.

Basit konstrüksiyonu, düşük enerji sarfiyatı, hareketli ve buna bağlı olarak aşınan parçaların az oluşu, montaj kolaylığı, sessiz ve tozsuz çalışma ortamı gibi çeşitli etkenler havalı bant sistemlerinin başlıca avantajları olarak sayılabilir.

Havalı bant sisteminin statik ancak önemli bileşenlerinden birisi havalı bant bezleridir. Bu bezler genellikle polyester filaman ipliklerinden dokunmuş tekstil yüzeyleridir. Çeşitli kalınlık ve konstrüksiyonlarda dokunmuş olan bu bantların ürünü taşımadaki en belirleyici etkisi hava geçirgenlik değeridir. Havalı bant üzerinde taşınan ürünün partikül büyüklüğü ve yüzey gerilim değeri de seçilecek olan bant malzemesinin fiziksel özelliklerini belirler. ( kalınlık, dokuma konstrüksiyonu, enine ve boyuna kopma mukavemeti v.b.)

Birçok farklı endüstride çeşitli uygulamalarda kullanılan geleneksel konveyör sistemlerinin lider bant tedarikçisi konumundaki Habasit, ürün gamını genişleterek bir süredir çimento sektöründeki bu ihtiyaca çözüm oluyor. Amerika’nın Buffalo şehrindeki dokuma tesislerinde en modern teknoloji ile üretilen havalı bant bezleri, farklı ihtiyaçlara anında cevap verebilmek üzere İstanbul Tuzla’da ki fabrikasyon tesisimizdeki stoklarda bulunduruluyor.

Farklı sektör ve uygulamalarda ki dinamiklere göre çeşitli özelliklerde 2.200 mm genişliğe kadar üretimi yapılabilen havalı bant bezlerini İstanbul tesisimizde talebinize uygun en ve boylarda keserek ihtiyacınızı karşılamaktayız.

TOLGA kAyNAkSatış Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit