Habasit, yeteneklerini şimdi de uluslararası opera binalarında sergiliyor. Péter Eötvös'ün Viyana Devlet Operası'nda sahnelenen "Tri Sestri" operasında kullanılan Non Slip M2623 modüler bant, tamamen farklı bir amaca yönelmişti.

Salon karanlıktır. Dekora koyu renkler hakimdir. Yumuşak bir ışık sahneyi aydınlatmaktadır. İki yorumcu melankolik bir şarkı söylemektedirler. Uzun ince huş ağaçları, üç ayrı yol izleyerek şarkıcıların arasından geçer. Şarkıcılar seyrek bir ormanın içinde durmakta, sadece dekor hareket etmektedir. Ağaçlar ağır ağır yanlarından geçer.

Daima hareket halinde
Viyana Devlet Operası, "Tri Sestri" için çok özel bir prodüksiyon istedi. Sahnenin her an hareket halinde olması gerekiyordu. Sahnelemeye uygun olarak, yineleyici elemanları entegre etmek istediler; konveyör bantının manzaranın içine nesneleri ve yorumcuları sürekli olarak getirmesi gerekiyordu. Habasit'in plastik modüler bantları bu iş için mükemmel bir seçim olacaktı. Operayı sahneleyecek yaratıcı beyinler, yüksek kalitede ürünler ve danışmanlık hizmeti sunan güvenilir bir ortak arayışı içindeydiler ve aradıklarını Habasit'te buldular.

Işık yorumcuyu aydınlatmaktadır. Etrafındaki zemin de aydınlanır. Işık olmasa monoton, gri görünecek zemin aniden bir yapıyı çıkartır ortaya. Küçük yükselişler görünür olmaya başlar. Bütün sahne kaydırmaz modüler bantla kaplı durumdadır. En önemli özellik modüler bantın, dekora kusursuz uyum sağlaması bakımından gri olmasıydı.

Bilinmezin içindeki manzara
Hareket sadece üç ayrı yol üzerinde devam ediyor olsa bile, sahnenin bütün zemini bant malzemesiyle kaplıydı. Habasit ekibinin üstesinden gelmesi gereken en büyük zorluk da buydu. Endüstriyel uygulamalarda koşullar ve gereksinimler ayrıntılı olarak tanımlanır. Ambalaj sanayisinde olsun, unlu mamûl üretiminde olsun, kayışta olması gereken spesifik şartlar zaten deneyimlerden bilinmektedir.

Bu nedenle Habasit ekibi projeye özenle yaklaştı ve doğru malzemenin Non Slip M2623 modüler bant olduğuna karar verdi. Bu bant, kaymayı önleyici ve antistatik özelliğe sahiptir; üzerinde çıplak ayakla yürünebilir bile. Modüler bant Viyana Devlet Operası'nın sahne zeminine kaplanmadan önce, otomotiv endüstrisinin de tercih ettiği bir malzeme olmuştu.

Habasit'in öncü rolü
Açık gri subay üniformalı adamlar, adımlarını hareket halindeki banta uydurarak yürürler. Uzun konçlu siyah çizmeleri vardır. Zemin her adımda hafifçe sallanır.

"Tri Sestri" prodüksiyonuyla Habasit, daha önceden tanımadığı bir alana girmiş oldu. Sanatsal ifade, teknik bir ürünle ortaya çıkmalıydı. Opera, öyküyü farklı perspektiflerden anlatan üç bölümden oluşuyor. Öykünün bazı bölümleri yineleniyor. Sanat ve teknoloji etkileşime girerek birlikte sahne alıyorlar. Modüler bantlar, nesneleri ve yorumcuları sete taşımakla sahne tasarımında merkezi bir rol oynuyorlar.

Bu operanın sahnelenmesiyle Habasit yeni bir yönünü daha ortaya koyma şansı yakaladı. Teknoloji ile yaratıcılığın karşılıklı etkileşimi başarılı olmuştu. "Tri Sestri" prodüksiyonu Viyana'daki son gösterisinde perdelerini indirirken, Habasit'in sahneye tekrar çağrılacağı da belli olmuştu. "Axel an der Himmelstür" opereti 2016 güzünde Vienna Volksoper'de prömiyer yapacak ve Habasit orada yeniden "sahneye çıkacak". (CW)

Habasit konveyör bantlarının Viyana Devlet Operası sahnesinde nasıl göründükleri hakkında fikir edinmek için şu videoya bakabilirsiniz

Péter Eötvös: TRI SESTRI | Wiener Staatsoper

Premiere am 6. März 2016 in der Wiener Staatsoper, Péter Eötvös | Dirigent Ensemble (im Orchestergraben) Jonathan Stockhammer | Dirigent Orchester (auf der Bühne) Yuval Sharon | Regie Esther Bialas | Ausstattung Jason H. Thompson | Licht und Video

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit