IKEA'ya giden pek çok insan için yapı malzemesi, evin sağına soluna dağılmış bir yığın somun, cıvata ve ahşap pano demek. Mobilyanın parçalarını bir aşağı bir yukarı çevirip ne nereye geliyordu diye bakarak saatler harcayacaksak, bahçedeki ağacı kesip masa yapalım daha iyi.

Bu kocaman ahşap yap boz oyunu büyüdükçe, düzgün kesilmiş levha oluşturma işlemi karmaşıklaşıyor, ama elde edilen hassasiyet sayesinde zaman kazanılmış oluyor. Bu levhalar, talaş ve tutkalın evlerinizde kullandığınız ahşap yapı bloklarına dönüştürülmesiyle oluşuyor ve işlem bir dizi konveyör kayışı vasıtasıyla yapılıyor.

Doğadan gelen mucizevi malzeme
Ahşaptan daha geniş kapsamlı pek az endüstri olması hiç de şaşırtıcı değil. Yalıtkanlık özelliği bakımından betondan 15 kez daha etkili olan ağaç, mukavemet/ağırlık oranı açısından çelikten bile daha güçlüdür. Ağaç en çok mobilya ve zemin döşemede kullanılsa da (kağıt zaten başlı başına bir sektör) kamera filmi, suni ipek, yakıt, boya ve araba kapılarının iç kalıplarında da uygulama alanı bulmakta.

Ahşap, ormandan odanıza yaptığı yolculuk boyunca pek çok aktarıma uğrayarak değişimden geçer. Süreç, kabuk soyma ve kerestenin kesimiyle başlar, sonra bu malzeme öğütücüye aktarılır. Burada küçük küçük kesilir ve yapıştırıcı, reçine veya kimyasal maddeyle karıştırılır. Parçacıklar, üzerinde bir dizi kayış bulunan bir karıştırıcıdan geçer, havası alınır ve çok yüksek sıcaklıkta biçimlendirilip kurutulur. Daha sonra titiz bir çapak alma işlemine gelir sıra, gerekiyorsa laminasyon yapılır ve birleştirme işlemi sonucu elde edilen ahşap zımparalanıp pürüzsüz hale gelerek nihayet sevkiyata hazır ürün olarak çıkar.

Levha üretim proseslerini izlemek ister miydiniz? Ağaç dalından levhaya uzanan süreci takip etmek için videomuza göz atın.

Ormandan mobilyaya
Kayış sistemi, geniş bir ürün skalası içinde ahşap endüstrisinin her alanında gereklidir. Ağır ve aşındırıcı yüklerin uzun mesaflerde taşınması için kayış yüzeylerinin ısıya ve kimyasal maddeye dayanıklı olması şarttır. Habasit'in geniş bilgiye sahip mühendisleri, kayışların her müşterinin ihtiyacına uyması için üretimdeki her unsuru göz önüne alıyorlar. Habasit, inovasyona dayalı araştırma ve geliştirme süreçleriyle ahşap endüstrisine mükemmel biçimde uyan çeşitli konveyör ve zaman kayışları sunuyor.

Habasit, önde gelen tedarikçiler, imalatçılar ve endüstrideki uzmanlarla çalışarak pazarın spesifik ve değişen ihtiyaçlarına cevap vermiş ve endüstrinin çehresini değiştiren, ileri teknolojiye dayalı çözümler geliştirmiştir. Boyu 130, eni dört metreye varan kayışlarıyla Habasit, tüm müşterilerinin üretim hattı olanaklarını genişletmiştir. Bu kadarla kalmıyor, Habasit'in sahada kanıtlanmış yapışma direçli kayışı ENB-12ERCH, talaşların yapışmasını minimuma indiren ve yüzeyde daha az kalıntı birikmesini sağlayan özelliğiyle pazarda eşsiz bir konuma sahip. Bu nitelik, hem üretimdeki verimlilik açısından, hem de kayışın hizmet ömrünü uzatan temizlik özelliği bakımından çok önemli.

Dallanıp budaklanmak
Habasit, ağaçların gezegendeki en değerli yenilenebilir kaynaklardan biri olduğunu biliyor. Enerjiyi korumanın ve sarfiyatı azaltmanın yollarını bulmak, her aşama için bir öncelik. Neyse ki bu konuda giderek artan bir farkındalık var dünyada, örneğin ABD'de son 70 yılda dikilen ağaç sayısı kesilenlerden fazla. Yine de, yaşlı ağaçların yavaş yavaş yok olup gitmesiyle kereste endüstrisi yaratıcı bir çözüme yöneldi: ikinci ve üçüncü nesil ağaçlar parçalarına ayrılıyor ve sonra yeniden bir araya getiriliyor, elde edilen ürün yaşlı ağaçtan daha güçlü ve daha esnek oluyor. Karma malzeme sayesinde en ufak parça bile kullanılarak, ağacın dönüştürülme işlemindeki verimlilik yüzde 90 ila 95'e kadar arttırılıyor. Kontrplak ve yönlendirilmiş yonga levha yeni olanaklar getirdi; öyle ki atık bıçkı tozu veya rende talaşı bile, sunta ve orta yoğunlukta lif levha (MDF) üretiminde hammadde olarak kullanılabilmekte.

Habasit pazardaki en yüksek düzey trendlerin bir adım ilerisinde durarak kendi üzerine düşeni yerine getiriyor. Mühendislerimiz enerji tasarrufunu arttırmak ve geri dönüştürme olanaklarını genişletmek için sürekli olarak yoğun araştırmalar yapıyor. Aldığımız sonuçlar umut verici. Daha az enerji kullanmak her müşteri için gerek çevresel, gerekse mali açıdan tasarruf anlamına gelecek.

Çünkü bu öyle bir endüstri ki, ancak kaynakların doğru kullanılmasıyla ilerleyebilir. Ahşabı kullanma yollarımızdan daha fazlası, onu çoğaltmak için geliştiriliyor. IKEA dolabınızdan tutun da, masif meşeden yapılma aile yadigârı eşyanıza kadar, ahşap her yanımızda. Nereden geldiğini hatırlamaya ve büyüyeceği yeri tekrar düşünmeye değer.

En son bulgularımızdan bazılarını, ahşap endüstrisinde dünyanın en önde gelen fuarı olan Ligna'da paylaşacağız. Fuar, 22 - 26 Mayıs 2017 tarihleri arasında Almanya Hannover'de gerçekleşecek. Habasit 1500'den fazla katılımcı arasında yerini alarak inovasyonlarını tanıtacak, pazardaki en yeni trendleri anlatacak. (ST)

Ağacın yapı blokları

Belts for the Wood Board and Panel Production

Wood processing machines require a wide range of industrial belting. Habasit has developed an adapted range of solutions in power transmission, conveyor and processing belts. This is why Habasit is able to offer the most suitable belt for every application, from solid wood processing to industrial furniture manufacturing up to production lines of all kinds for engineered wood products such as particle board, MDF/HDF, OSB, plywood and LVL.

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit