Gübre yönetimi: Habasit kayışları "kirli işlere" bulaşıyor

Domuz olmak şüphesiz zor iş. Ondan başka hiçbir yaratık, tüm o berbat kokularıyla çamur içinde bir ağılda sağlıklı bir hayat sürdürmeyi umamazdı herhalde. Olay belki de pek çoğumuzun düşündüğü gibi temizlikten çok, çer çöplerini, uzanıp yattıkları yerden uzak tutmayı her zaman bilen domuzların, banyo pratikleri açısından hayli özel hayvanlar olmasıyla ilgili. Yavru domuzlar bile doğduktan birkaç saat sonra, tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için su birikintisi gibi bir yer bulmak üzere yuvaları dışında arayışa geçiyorlar.

Domuzların niyeti ne olursa olsun domuz çiftçileri, hayvanlarının ürettiği bu kötü kokulara ve nahoş ortama katlanmak durumunda. Dünyada iki milyar kadar domuz olduğunu düşünürsek, problemin pek de basit olmadığını görürüz. Domuz endüstrisi, yeni bir anlayışla yapılan barınaklar yoluyla üretimi arttırmanın çarelerini ararken, Habasit de bu sürece kendi katkısını getirmiş oluyor. Firmanın kayışları "pis iş" yapmaktan korkmuyor; gübre ve çamura bulanmak söz konusu olsa bile...

Devam etmek için burnunuzu tıkayın
StarPlusstal, hayvanların doğal davranışlarına uygun olarak daha çok bölmesi bulunan, yeni ve sürdürülebilir bir ahır tipi; üstelik atıklardan değerli mineraller çıkartma ve enerji tasarrufu yapma özelliğine sahip. Havalandırma ve Habasit konveyör kayışlarının kullanımı sayesinde atmosferdeki amonyak p kadar azaltılarak ortamın havası en ideal duruma getirilebiliyor.

İdrar ve gübre birleştiğinde amonyak oluşur. "Bunu önlemek istiyoruz, dolayısıyla idrar ile gübreyi mümkün olduğu kadar hızlı birbirinden ayırmaya çalışıyoruz. Bu amaçla, domuzların üzerinde yürüdükleri tahta zeminin altında biriken atıkları toplayacak bir taşıma sistemi düşündük. Gübre kayışının oluğa benzer bir şekli var ve hafif eğimli olması sayesinde idrar otomatik olarak toplama çukuruna gidiyor. İdrar, otlaklar için faydalı olan azot gazını içerdiğinden mükemmel biçimde yeniden kullanılabiliyor."

Kayış sistemi gübreyi mini bir çürütücüye götürüyor. "İçinde idrar barındırmayan saf ve katı gübre çok rahat bir şekilde taşınabilmekte. Ve de, içinde idrar bulunan gübreden @ daha fazla gaz içeriyor. Bu da, gübre öğütücüden daha çok gaz elde edilebilmesi ve daha çok enerji üretilebilmesi anlamına geliyor."

Projeye katılan ortaklardan biri de, Doetinchem kentinde bulunan ve ziraat sektörü için başka ürünlerin yanı sıra ahır da tasarlayıp üreten Wopereis Staalbouw firması. "StarPlusstal'da domuzlar, hem içeride hem de dışarıda daha fazla alana sahip" diyen Wopereis Staalbouw yöneticisi Hans Hutten, şöyle sürdürüyor sözlerini: "Bütün ahır doğal yollardan havalandırılıyor ve amonyak gibi zararlı gazların salımı önleniyor. Kısacası amonyak yoksa enerji atığı çıkarma sistemine ihtiyaç da yok."

Rahat nefes almak için doğru kayış
Hutten'e göre doğru kayışı bulmak hiç de kolay bir iş değil. "Öyle bir kayış olmalı ki, gübre ve idrar gibi son derece kuvvetli yan etkilere dayanabilmeli. Ama aynı zamanda fiyatı da makul olmalı, ne de olsa domuz endüstrisinde kâr marjları düşük." Wopereis Habasit ile temasa geçmiş ve böylece yakın bir işbirliği doğmuş. "Çözümler üzerinde birlikte düşündük ve nihayet, mevcut kayışlarımızdan birinin, Wopereis'ın ihtiyaçlarını mükemmel biçimde karşılayacağına karar verdik" diyor, Habasit'ten Jeroen Zandman ve ekliyor: "Ekstra bir avantaj da biz kazandık: fazladan ürün geliştirmeye büyük yatırımlar yapmak zorunda kalmamış olduk. Onun yerine, ilk ahırların test işleminde Wopereis'a destek olma sürecine yatırım yapma imkanına sahip olduk."

Habasit ve Wopereis bu şekilde birlikte çalışarak inovasyoncu düşünmekten çekinmediklerini kanıtlamış oldular. Hutten şunun da altını çiziyor: "Bu gübre çözümünün başka hayvan ortamlarında da, örneğin tavuk kümeslerinde de çok işe yarayacağı kesin. Aynı kayışlarla dana kulübesi de yaptık. Habasit'in ürünü, çiftlik hayvanı barınak yapımı departmanımıza açıkça katma değer sağladı."

Bu işbirliğinden memnun kalanlar sadece çiftçiler değil. Ahır ortamının temizlenen havası, domuzlara da biraz daha rahat nefes alma (ve daha az homurdanma) imkanı sağlamış oldu. (JB)

Susan DijkhuizenPazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit