Profesyonel tahliye

Supervac Maschinenbau GmbH ilk bakışta hiç de öyle küresel bir oyuncu gibi görünmüyor. Ne devasa üretim holleri var, ne metrelerce uzunlukta montaj hatları, ne de o bıkkınlık uyandıran, tekdüze üretim süreçleri... Avusturya'nın başkentinde bulunan bu inovasyoncu Viyana firmasının tahliye işine yaklaşımı bambaşka. İlk duyuşta afet önleme tedbiri sanılabilir, ancak tahliye dediğimiz bu iş bütünüyle farklı bir olay.

Highlights sahne gerisine, görünenin ardındakine çevirdiğimizde ise karşılaştığımız manzara nefes kesici; ama bu defa kelimenin tam anlamıyla nefesi kesilen, bakteriler oluyor.

A'dan Z'ye
Supervac'ın montaj departmanındaki her çalışan, başından sonuna vakumlu paketleme makinası üretiyor. Her bir çalışan ürünü kendisi ürettiğinden, çalışmanın oldukça kişisel bir proje niteliği var. Habasit konveyör kayışının nasıl monte edileceği dahil, herkes A'dan Z'ye tüm adımları bilmek zorunda. Üretim müdürünün, güçlü bir ekibin parçaları olarak herkesin ayrı ayrı becerisine güveni tam.

"Son kalite kontrol aşamasına kadar hiç kimse bu bireysel üretim sürecine karışmıyor" diye açıklıyor.

Sızdırmazlık işleminde hava plastik ambalajdan dışarı vakumlanıyor, böylece paketin içeriği korumalı ve steril hale getiriliyor. Bu yolla ürünler bakterilere ve diğer çevresel etkilere karşı korunmuş oluyor. Dış ortamla karşılaştırılabilecek vakum olayına dayalı bu ileri teknoloji işlemi gıda endüstrisi için son derece önemli ve son derece yüksek bir hijyen düzeyi sağlıyor.

Gece gündüz durmaksızın
Pek çok insanın, giysilerini kışın saklamak üzere plastik torba ve vakumlu temizleyici kullanma alışkanlığı vardır. Evde torbaya karşı verilen o sinir bozucu mücadeleden sonra Supervac kullanmak ilaç gibi geliyor.

Ürünler plastik bir torbaya konuluyor ve yaklaşık üç metre boyunda bir taşıyıcı kayışın üzerine yerleştiriliyor. Ardınan, havanın torbadan çekildiği bir hazneye naklediliyorlar. 20 saniye kadar sonra makina haznede vakum oluşturuyor ve ambalajı bir daha oksijen giremeyecek şekilde kapatıyor. Bu işlem sayesinde gıda ürünlerinin raf ömrü büyük oranda uzuyor çünkü bozulma süreçlerinin büyük bir kısmında oksijene ihtiyaç var.

Supervac uygulamalarının pek çoğu gıda ürünü paketleme işleminde kullanıldığından en sıkı hijyen standartları geçerli. Bu nedenle firma paslanmaz çelik ve yanı sıra gıda endüstrisinin kendine özgü gereksinimlerini karşılayan Habasit kayışlarını kullanıyor.

Habasit kayışları, Supervac'ın en yüksek kalitede makinalar üretmesi için gereken özel standartları bütünüyle karşılıyor. Müşterinin ihtiyacına bağlı olarak özel aksesuarları olan kayışlar da ayrıca kurulmuş durumda. Örneğin metal plakalarla entegre edilmiş bez katmanlı kayışlar oldukça sık kullanılmış. Plakalar kayış malzemesine düzenli aralıklarla entegre edilmişler ve saatle denetime imkan veriyor. Plaka algılayıcıyı tetikler tetiklemez kayış duruyor ve o noktada emiş işlemi başlıyor. Daha sonra kayış, bir sonraki plaka arkadan gelen ürünün doğru şekilde konumlandığını belirtene kadar çalışmaya devam ediyor.

İyi komşular
Supervac teknoloji ve inovasyonda pazarın lideri. Firma yaklaşık yarım asır önce Viyana'da kuruldu ve o günden bu yana makinalarını sürekli olarak geliştiriyor. Neredeyse tarihi boyunca da Habasit'in kayışlarını kullanıyor.

Habasit Avusturya ve Supervac komşu sayılır; firmaların Viyana'daki genel merkezleri arasında sadece birkaç kilometre var. Bu da, kısa süreler içinde kayış tedariki gerektiren durumlarda avantaj sağlıyor. Servis her iki firma için de özellikle önemli ve acil durumlarda çözüm bulmak amacıyla birlikte çalışıyorlar, böylece müşteriler üretimlerini olabildiğince hızlı sürdürme şansı buluyorlar.

Habasit ile Supervac'ı sadece uzun süreli işbirlikleri ve coğrafi yakınlıkları birleştirmiyor; çalışanlarının eğitimine yönelik sorumlulukları konusunda da ortak bir vizyonu paylaşıyorlar. Supervac'ın üretim departmanında göreve yeni başlayan bir ekibin, makina üretiminin tüm adımlarında ustalaşması için gereken süre ortalama üç ila dokuz ay. Bu dönemin ardından her çalışan kendi vakumlu paketleme sistemini üretecek donanıma sahip hale geliyor.

Bu benzerliklerin ötesinde asıl önemli olan, küresel etki gücüne sahip iki komşu firmanın uzun yıllara dayanan işbirlikleri. (CW)

Profesyonel tahliye

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit