TAMTAŞ Makina ile iş ortaklığımız büyüyor

Ticari faaliyetine 1971 yılında ambalaj makinaları ithal ederek başlayan TAMTAŞ Makina, sektörde edindiği bilgi ve tecrübeyle 1975 senesinde makina imalatına başlayarak iç ve dış pazarda adını lider üreticiler arasına yazdırmayı başarmıştır. İstanbul Merter’deki 4.000 m²’lik tesiste kendi markası ile üretim yapan TAMTAŞ Makina’nın Satış Yetkilisi Gökcan Alaşalvar ile gerçekleştirdiğimiz röportajla firmayı daha yakından tanıyoruz.

Firmanızın faaliyet alanından kısaca bahseder misiniz?
Firmamız ağırlıklı olarak gıda sektörüne yönelik paketleme/ambalaj makinaları imalatı ve satışı yapmaktadır. Dikey paketleme makinaları, vidalı ve elektronik terazili dolum sistemleri gibi 3 farklı kategoride ürünümüz mevcut. Diğer üretim kalemimiz olan shrink ambalaj makinalarımız genellikle gıda, kimya, kırtasiye, kozmetik ve tekstil endüstrilerinde ambalaj maliyetlerini azaltmak ve ürünlerin görüntülerini ön plana çıkarmak amacı ile kullanıcı ile buluşuyor. Ayrıca, başta et ve süt sektörü için vakum ambalaj makinaları üreten HENKELMAN firmasının da Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız.

Şirketinizin sektördeki en büyük başarısı nedir?
Tamtaş Makina’nın kendi sektöründe yüksek kalitede ürün imalatı, müşterilerine en hızlı şekilde makina teslimatı ve teslimat sonrası kaliteli ve hızlı servis desteğini aralıksız olarak uzun yıllardır sürdürmesi en büyük başarısı olarak sayılabilir.

Değişimi nerede görüyorsunuz? Gelecekteki beklentileriniz nelerdir?
Değişimi, yaptığımız işlerde belirli konularda uzmanlığımızı arttıracak çalışmaları yaparak, sistem ve süreçlerimizi standart hale getirerek birim zamanda daha fazla üretim yapıp ihtiyaca daha hızlı cevap verebilme noktasındaki başarımızı artırmada görüyoruz.

Gelecek için hangi yenilikleri ve projeleri bekliyorsunuz?
Bizim gelecek ile ilgili projelerimiz genellikle müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümlerle ilgili çalışmalar olarak ortaya çıkıyor. Müşterilerimizin üretimde daha az insan gücü ve daha fazla otomasyon sistemine olan ihtiyacı, gelecekte bu şekilde çözümlere yönelik projeler yapacağımızı gösteriyor.

Yenilik anlamında müşterilerinizden ilk aldığınız talep neydi?
Tamtaş Makina bu sektörde 44 yıldır faaliyet gösteriyor. Yenilik olarak müşterilerimizden sürekli talepler alıyor ve hatta süreci müşterilerimizle birlikte yöneterek ortak bir çözüm arayışına giriyoruz. Tamtaş Makina ticari faaliyetine 1970’li yıllarda yurt dışından ambalaj makinası ithal ederek başladı.

Yenilik anlamında müşterilerimizden gelen ilk talep bu makinaların Türkiye’de üretilmesi yönünde oldu ve bu vesileyle makina imalatına başlamış olduk.

Sektörünüzde bu günlerde hangi trendi görüyorsunuz? Pazarı domine eden trendler nelerdir?
Bizim sektörümüzde günümüzde ve daha sonraki yıllarda sürekli artan rekabet koşullarıyla beraber yüksek hızda ve kapasitede üretim yapabilen paketleme makinalarında talep artacaktır diye düşünüyoruz.

Size göre müşterileriniz açısından yaptığınız en faydalı yenilik neydi?
Biz ürettiğimiz makinalar ve hizmet verdiğimiz sektörler gereği her müşterimize ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel çözümler sunarak özel imalat yapıyoruz. Dolayısıyla her ürettiğimiz makinada müşterimizin maksimum oranda fayda görebilmesi için sürekli bir iyileştirme ve geliştirme oluyor.

Varsa, yeni düzenleme veya yönetmelikler size hangi avantajları sağladı?
Yeni düzenlemeler ve yönetmelikler bizleri Avrupa standartlarında makina üretmeye yönlendirdi. Bu sayede farklı akreditasyonlar ve standartlarla dünyada pazarındaki payımızı daha hızlı bir şekilde arttırabiliyoruz.

Sürdürülebilirlik kavramı Tamtaş için ne ifade ediyor?
Sürdürülebilirlik kavramı her firma için çok önemli tabi. Müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmet kalitesinden bünyemizde çalışan personelimize ve hatta tedarikçilerimizle olan işbirliğine kadar her aşamada sürdürülebilir olmak noktasında elimizden gelen azami gayreti gösteriyoruz.

Bir tedarikçide sizin için önemli olan şey nedir?
Bizim tedarikçilerimizde aradığımız en önemli hususları, zamanında teslimat, sürdürülebilir ürün ve servis kalitesi, ürün çeşitliliği ve kesintisiz tedarik hizmeti olarak sayabiliriz. Kendi müşterilerimizle olan memnuniyeti koruyabilmek ve iyileştirebilmek için tedarikçimizin rolü de çok büyük. Bizi bu anlamda destekleyebilecek tedarikçilerle çalışmayı tercih ediyoruz.

Habasit’le ilk teması nasıl kurdunuz?
Habasit’le ilk temasımız 2011 yılında plastik modüler bant talebimiz vasıtasıyla kuruldu. Daha sonraları farklı uygulamalarda standart bant ihtiyaçlarımızın karşılanması ile ilgili olarak 2015 yılında çalışma şeklimizi yeniden düzenledik bu noktadaki işbirliğimizi sürekli olarak geliştiriyoruz.

Habasit ile olan işbirliğiniz nasıl gelişti?
Habasit’in bizim ihtiyaçlarımıza göre özel üretim çözümleri geliştirmeye açık olması işbirliğimizin başlaması ve gelişmesinde en önemli etken olmuştur.

Bir çözüm ortağı olarak Habasit’in en çok öne çıkan yönü hangisidir?
Özel ölçü veya ürün siparişlerimizde gösterdiğiniz çözüm odaklı yaklaşımınız, sürdürülebilir ürün ve hizmet kalitesi konusunda gösterdiğiniz hassasiyeti söyleyebiliriz.

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit