Saatte 4.000 somun ekmek. Bu olağanüstü sayı, Hollanda Geldermalsen'deki Bakery Bouman'da her gün çıkan ekmeğin miktarı. Fırın Amarant Bakkersholding'in bir parçası ve günlük taze ekmeğin dışında pasta, pişirilmeye hazır unlu ürünler ve bölgesel lezzetler de tedarik ediyor. Onlarca büyük süpermarketin taze ürünlere bel bağladığı bir pazarda Bakery Bouman her şeyi birden olmasa da, en etkili ve güvenilir ürün gamını sağlayabiliyor. İşte Habasit'in devreye girdiği yer de burası. Firma, her gün on binlerce somunun taşındığı spirall soğutma kulesindeki konveyör bandını değiştirmesi için seçilir.

Ticaret Müdürü Raymond Timmer ortaya çıkan her sorunu Habasit'in nasıl çözdüğünü görür, firmanın işe yaklaşımından hoşnut kalır: "İnsanlar birbirlerini zor durumlarda daha iyi tanır. Habasit bize gayet profesyonel yaklaştı ve her zaman mükemmel olan çözümü sundu."

Soğutma çok önemli

Her türlü unlu gıdanın üretiminde soğutma işlemi son derece önemli. Bouman, kuledeki konveyör bandının aşınmaya başladığını gördükten sonra, önleyici tedbirler almaya ve bandı değiştirmeye karar verir. Bu işe fiyat teklifinde bulunması için dört firma çağrılır, bunlardan biri de en başta kurulumu yapan tedarikçidir. Bir diğer tedarikçi de Habasit'dir. Bazı teknisyenler Habasit'ten ve yüksek kaliteli bantlarından haberdardır, ama yine de Bouman için yeni bir firmadır Habasit.

Bouman Habasit'e bir şans vermek ister. Raymond Timmer: "Bu oldukça heyecan verici bir durumdu çünkü, ilk yapılan kurulumu saymazsak, spirall bant temin eden bir tedarikçiyle herhangi bir deneyimimiz olmamıştı. Habasit'in yaklaşımı yepyeniydi, böylesini beklemiyorduk doğrusu. İyi bir teklif sunmak amacıyla önce bize gelip konveyörün durumunu gördüler, sonra da tekliflerini en kısa zamanda gönderdiler. Habasit ekibinin büyük bir deneyime ve uzmanlık bilgisine sahip olduğu hemen anlaşılmıştı. Üstelik önerilerini, gerek teknik gerekse mali açıdan, sağlam ve ayrıntılı bir yaklaşım içinde sundular. Tavsiye niteliğinde yararlı birtakım ipuçları vererek uzmanlıklarını kanıtladılar. Habasit'in, yoldaki her adımımızda bize kapsamlı ve inandırıcı bir hizmet sunacağına ikna olmuştuk."

Gecikmesiz çözüm

Bandın tipi ve buna ilişkin düzenlemeler konusunda her iki taraf da anlaşmaya vardıktan sonra Habasit ayrıntılı bir proje planı sunar. "Hollanda'nın en büyük süpermarketlerinden biri için her gün taze ekmek üretiyoruz" diyor Timmer. "Bunu, her gün saatte ortalama 4.000 somun ekmek olmak üzere haftada yedi gün yapıyoruz. Bu, şu anlama gelir: soğutma kulesinin servis dışı kaldığı zaman ne kadar az olursa bizim için o kadar iyidir. Onarımlar için en iyi zaman hafta sonları; işi Cuma öğleden sonra durduracak, Pazar günü üretime tekrar başlayacaktık. Habasit bunu yapabileceğine dair bize güvence vermişti."

Spiral bant mühendisi kapsamlı bir denetleme yaptıktan sonra üretim Cuma öğlen durur. Habasit ekibi derhal işe koyulur. "Her şey tıkır tıkır gitti" diyen Timmer şöyle devam ediyor: "Cuma gecesi saat 11'de, 'Program aksamadan yürüyor' mesajını aldığımda içime su serpilmişti. Pazar günü her şey hazırdı ve sistem sorunsuz bir biçimde çalışıyordu." Birkaç saat sonra bir sorun olur; ekmek hat dışına çıkmaktadır. "Halledilmeyecek bir sorun değildi gerçi, ama bir çözüm bulmak gerekiyordu" diyor Timmer. "Habasit bir an bile duraksamadı, problemin nedenini anlamak üzere hemen inceleme yaptı. Çok geçmeden onarım yapılmıştı."

Sorundan güven doğdu

Timmer, Habasit'in hızlı geri dönüş ve çözümlerinden her zaman memnun. "Problem üzerine yapılan tartışma çok açık bir biçimde sürmüştü ve çözüm bulunana kadar hep temas halindeydik. Her şey karşılıklı güvene ve her şeyin iyi olacağına dair inancımıza dayanıyordu." Habasit'in Müşteri Yöneticisi Jerremy Dalman: "Ağır çekim video görüntülerinin yardımıyla sorunun nereden kaynaklandığını tam olarak görebildik. Bu bizim için yeni bir teknikti ama Teknik Müdürümüz Marco Hollander bize sadece bir değil, birkaç çözüm yolu gösterdi." Bu da Bouman'ın güvenini pekiştirir. Birkaç denemeden sonra Habasit sorunu çözer. "Artık her şey mükemmel işliyor" diyor Timmer. "Şimdilik epey endişeli olsak da, birbirimize olan güvenimizi yitirmedik. Olayların iyi bir şekilde sonuçlanacağını her zaman hissediyorduk ve yanılmadık. Stres altında kalmayı kimse istemez elbette; ama bu, birbirimizi tanımamızın iyi bir yolu."

Doğru ortağa sahip olmanın avantajları

Söz konusu olan sadece ekmeklerin akıcı bir prosesle pişirilmesi ve soğutulması değil; yeni bant bazı ek avantajlar da sağlıyor. Örneğin son yapılan hesaplar, şu anki bandın ömrünün öncekinden daha uzun olduğunu gösterdi. Özel aşınma şeritleri, kayışla destek parçaları arasındaki sürtünmeyi azaltıyor. Ayrıca kulede sarf edilen çabayı da azaltıyor. Bunun sonucunda da bandın motor gerilimi daha az güç gerektiriyor ve enerji tasarrufu sağlanmış oluyor.

Habasit baştan sona, danışmanlık sürecinden kuruluma, onarıma varana dek güvenilir bir ortak olduğunu kanıtladı; sadece Bakery Bouman'a değil, her gün taze ekmek alan binlerce insana da... (JB)

Susan DijkhuizenPazarlama

4.000 somunluk kule

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit