Değişim her zaman geçerli

Middletown, Connecticut Nehri'nin mavi kıvrımı boyunca uzanan küçük bir şehir. Kurulduğu 1650 yılından bu yana hızla gelişen bu işlek liman kenti, ateşli silahlardan daktilayo, her türlü ürüne yönelik bir dağıtım merkezine dönüştü. Habasit'in Middletown Manufacturing Center'ı da, şehrin kendi gelişim sürecine paralel pek çok aşamadan geçti.

Middletown'da ilk adımlar

Habasit Middletown'a 1996'da geldi; gerçi ilk bina 1976'da yapılmıştı ve yarım düzine eklemeden sonra hızla büyüyen bir endüstrinin inovasyonlarına uyum sağladı.

Habasit Middletown eksiz kayışlardaki iki ürün grubumuzla biliniyor: geleneksel tarzda eksiz kayışlar, hafif konveyör ve güç aktarım kayışı ile kauçuk kaplı eksiz kayış olarak kullanılan Panther ve Apache serisi ve yüksek sürtünmeli besleme kayışı olarak kullanılan Grabber serisi. Middletown yerleşkesi 2005'te HabaSYNC® zaman kayışları için ilk ve tek üretim tesisi olarak seçilmişti. Bu ürün grubu, en iyi düzeyde performans ve hassas ürün yerleştirme ile bileşen konumlandırması gerektiren taşıma ve doğrusal hareket uygulamalarını destekliyor.

Bölgesel düzeydeki bu başlangıç uluslararası işbirliği gerektiriyordu. Ekstrüzyon hattı makineleri İsviçre'de tasarlanıp geliştirilmiş, Almanya'da üretilmiş, deneme operasyonları için tekrar İsviçre'ye getirilmiş ve okyanus ötesindeki Connecticut'a ulaştırılmak üzere gemiye sevkedilmeden önce bir kez daha demonte edilmişlerdi. Donanım nihayet, yeni makinelerin hazırlık aşamasında inşa edilmiş olan 4.600 m² ek alana kuruldu.

Habasit'in en deneyimli operatörlerinin makineleri çalıştırmaları sayesinde zaman kayışları Middletown'da 2006'da üretilir hale geldi. Habasit Middletown T10 hatveli zaman kayışlarının bir türü için rulo üreterek başlangıç yaptı. Kayışların eni 150 mm, boyu 100 m idi ve çelik ya da aramit telli Termoplastik Poliüretandan (TPU) yapılmışlardı. Bu kayışlar tıptan enerji üretimine, endüstrinin pek çok kolunda şimdiden kullanılmakta, ama hareket kabiliyetine ilişkin geliştirme çalışmalarını bu ürünle tamamlanmış sayamayız.

Zaman kayışı pazarının ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlamak, değişiklikler başlangıçtaki plana dahil olmasalar bile yeni modifikasyonlar geliştirmeye her zaman hazır olmak anlamına geliyordu. Mühendisler, takip edilecek hazır bir tasarım olmaksızın, kumaş kaplama da üretmek amacıyla ekstrüzyon hatlarını yeniden çalıştılar.

O günlerden bu yana Ar-Ge departmanı ve birtakım mühendisler, 17'nin üzerinde farklı hatve ve değişik TPU sınıfları, teller ve kumaşlar gibi yüksek kalitede pek çok malzeme geliştirdiler. İsviçre Reinach'da yakın zamanda yapılan geniş zaman kayışı üretimini ayrı tutarsak Middletown, açık uçlu zaman kayışında hem ülkedeki, hem de firmanın bütün bağlı kuruluşları için yegane üretim yeri.

Ekip çalışmasından doğan inovasyon

Middletown'da süren inovasyon çalışmaları sayesinde her bir makinenin verimliliği ve kapasitesi devamlı olarak artıyor. 2012'de Reinach ile Mid­dletown ve Atlanta'daki ABD tesisleri ortak bir çaba içine girdiler. Üç farklı bölgenin Ar-Ge ve mühendislik ekipleri arasındaki bu işbirliği projesinin amacı, bütünüyle yeni bir ekstrüzyon hattı tasarlamaktı. Middletown mühendisleri zaman kayışı üretiminde deneyimli olduklarından, onların uzmanlıklarından gelen katkı sayesinde yeni makine üretim ve esneklik artışı getirmekle kalmadı, iş dönüş süresinin daha hızlı olmasını da sağladı.

Habasit Cleandrive™'ın ilk denemeleri de Middletown'da yapılmıştı. Ar-Ge departmanı önce İsviçre'den Connecticut'a gitmiş, ekstrüzyon hatlarını yakından incelemiş, sonra Avrupa'ya dönmüş ve ürünü tasarlamış, böylece güvenli ve hijyenik gıda işleme pazarında bir devrim olmuştu. (ST)

Değişim her zaman geçerli

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit