Şapkanın içindeki kedi

Habasit, dünyanın her yerinde dönüp duran, her çeşit ve boyuttan kayışlarıyla, pek çok farklı şapkası olan bir firma; bu sayede müşterilerinin spesifik gereksinimlerini karşılayabiliyor. Yeri geldiğinde inekler için konforlu yataklar da üretiyor, ünlü opera binalarında hareket eden sahne zeminleri veya kıtalararası uçuşlar için bagaj taşıma sistemleri de yapıyor. Habasit'in konveyör kayışları hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkabilir; geçenlerde Türkiye'de, denizden kurtarılan kedi olayında olduğu gibi...

Suda deliye dönmüş zavallı kedinin kurtarılışını anlatmadan önce yedi yıl geriye gidelim ve İstanbul ile sokaklarında bir milyondan fazla kedinin dolaştığı (bazılarının da sularında yüzdüğü) kentle başlayalım hikayemize. Türkiye'nin en kalabalık kenti, dünyanın da en büyük kentlerinden biri olan bu devasa metropolün ortasından, Marmara Denizi'ni Karadeniz'e bağlayan bir boğaz ,İstanbul Boğazı geçiyor. İçinde yirmiden fazla nehrin aktığı bölgede yaşayan insanlar için suyun temizliği çok önemli.

Su kirliliğine karşı tertemiz bir çözüm

Temmuz 2011'de denizcilik geçmişine sahip iki mühendis tarafından EPS Denizcilik ve Çevre Hizmetleri kuruldu ve firma İstanbul'un su yollarını temizlemeye yönelik yeni çözümler geliştirmek üzere hızla işe koyuldu. Türkiye'de ve dünyada petrol ve kimyasal madde kirliliğine ilişkin eğitimler veren ikili, yaşadıkları kentte suyun bakımına katkı sağlayabilecek tekneler de tasarlamaya başladı. O sırada akıllarında kedi yoktu ama her bölgenin kendine özgü zorlukları olduğunun farkındaydılar.

"Deniz yüzeyi temizliği herkesin sorunu ama aynı zamanda ihtiyaçlara göre tasarlanması gereken bir iş. İklim koşulları, denizin durumu, hatta o kültürde geçerli çalışma saatleri bile göz önüne alınması gereken faktörler." diyor firmanın kurucu ortağı Özer Özgeneci.

Bunları hep akıllarının bir köşesinde tutan Özer Özgeneci ve ortağı Oytun Ulutaş, İstanbul'un su yollarını temizleyecek en verimli ve etkili yöntemleri aramaya başladılar. Birtakım kayış firmalarını araştırdıktan sonra EPS, kendine özgü tekne tasarımları için Habasit ile ortak çalışmaya karar verdi.

"Araştırma ve geliştirme işine giriştiğinizde güvenebileceğiniz bir firmaya ihtiyaç duyuyorsunuz" diyor Özgeneci. "En büyük riskler başlangıç aşamasında gündeme gelir, bu yüzden Habasit ile iyi bir bağlantımızın olması önemliydi."

EPS mühendisleri, Habasit'in boşluklu plastik modüler kayış teknolojisinin işlerine mükemmel uyacağını gördüler. Teknenin arka tarafında kısmen suya batmış olan hafif ama güçlü bir kayış, denizi kirleten maddeleri toplayıp tekneye taşıyor, bu arada filtre geri yıkamasıyla temiz su denize geri veriliyor.

Bu tekneler sayesinde İstanbul belediyesi, halkın da kolayca ulaşabileceği su bakım hizmetlerini verebilir hale geldi. Herkesin erişimine açık bir şehir acil hizmet hattı bile var; denizde çer çöp görüldüğünde, ne kadar küçük olursa olsun, ücretsiz olarak toplayıp alması için tekne çağrılabiliyor. Her ne kadar tekneler küçük boy atıkların toplanması için tasarlanmış olsa da, operatörler çok daha fazlasıyla karşılaşıyorlar; yüzen televizyonlar, ölü balıklar, ve... evet doğru tahmin ettiniz, canlı kediler!

Temizleme teknesi ekibi denizde çırpınıp duran kediyi fark ettiğinde en doğrusunu yaptı. Bir ağ yardımıyla kediyi teknedeki konveyör kayışına yönlendirdiler ve hayvancık kendini ekibin güvenli kollarına atmayı başardı. İşte size, Habasit kayışların karada ya da denizde, en umulmadık anda ortaya çıkarak her tipten ve boyuttan varlığın hizmetine koştuğu bir hikaye. (ST)

Tolga Kaynak Satış Müdürü

Sonja Strimitzer Pazarlama

Şapkanın içindeki kedi

Şapkanın içindeki kedi

Şapkanın içindeki kedi

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit