Michelangelo ve taşın içindeki potansiyel

Giovanni Forti Giovanni Forti Endüstri Segment Müdürü

"Yontulmamış mermer, büyük bir sanatçının tüm düşüncelerini form olarak içinde taşır", diyor Michelangelo. Taşın mimari ve artistik değerinin nasıl ortaya çıkartılacağı, gerek kralları gerekse taş işçilerini binlerce yıl meşgul etti. Büyük Piramitler devasa kireçtaşı ve granit bloklarıyla inşa edildiler. Eski Mısırlılar, her biri birkaç ton çeken bu dağ gibi taş parçalarını elleriyle kesiyorlardı. Daha sonraları Grekler, iktidarlarına kalıcı bir simge oluşturma düşüncesiyle Pentelikon Dağında taş ocakları aradılar ve bugün hala ayakta olan Parthenon'un sütunlarını buradan çıkarttılar. Tac Mahal'ın 1643'de tamamlanan fildişi beyazı anıt mezarı, mermer ile yarı değerli ve nadir bulunan taş karışımından yapılmıştı ve bu malzemeye 20.000 usta ve zanaatçı elleriyle şekil verdi. Tarihe baktığımızda taştan yapılmış şaheserlerin hiç de az olmadığını görürüz.

Büyük Piramitler veya Tac Mahal'den çok daha mütevazi olsalar da, Habasit'in şaheserleri de taşın ağırlığı ve gücüyle yaratıldı. Kaya parçasının inşaat bloğu içinde çevrilmesi, mermer ve taş endüstrisinde zorlu bir iş. Bu ağır iş eski Roma'da kölelere ve suçlulara yaptırılıyordu, bugünse konveyör kayışları tarafından hallediliyor.

Habasit bu işlem için endüstrideki en dayanıklı ve güçlü malzemeleri yarattı. Kalite, inovasyona dayalı ürün ve pek çok özel imalatta lider firma olan Habasit, bir taş ocağı için gereken her şeyi karşılayacak donanıma da sahip. Boyutlandırmadan parlatma ve son işleme kadar Habasit her prosese uygun olan ve bu iş gereken kuvvete sahip kayışlar sunuyor.

Granit için uygulanmayan işlem

İşlem devasa bir taş bloğunun elmaslı telle levhalar halinde kesilmesiyle başlıyor. Konveyör kayışı yüzeyine yerleştirilen bu kaya dilimleri iki buçuk metreyi bulabiliyor. Kalibrasyon aşamasında, müşterinin istediği kalınlığı elde etmek için üstteki fazla malzeme alınıyor. Karo için olsun set üstü mermer amaçlı olsun, malzeme bundan sonraki aşamada cilalanıyor ve belli boyutlarda tekrar kesiliyor. Nihayet parçalar, malzemeye ve istenen uygulamaya göre ek işlem yapmak veya birleştirmek üzere son kullanıcı için biçimlendiriliyor.

Habasit'in, taş işleme süreçlerinin her aşamasına uygun düşen spesifik özelliklere sahip kayışları mevcut. Hafif uygulamalara yönelik kayışların genellikle toplam kalınlığı birkaç milimetre olup bir veya iki kattan oluşuyorlar ancak mermer ve taş endüstrisi için daha güçlü bir gövde gerekiyor. Kayışlar genellikle iki kat oluyor ve gövde kalınlığı 8 milimetreye kadar çıkabiliyor. Masif kaya parçaları taşınırken meydana gelen kuvvet, gerilme ve stres nedeniyle çok özel bir imalat gerekiyor.

NAY-50EHCV gibi kayışlar, büyük plakaların kalibrasyonu ve parlatılmasında kullanılıyor. Proseste ortaya çıkan ürün tozunu azaltmak, plakanın yüzeyini rahatlatmak ve döküntülerden arındırmak amacıyla çok büyük miktarda su kullanılıyor. NAY-50EHCV kayışının güçlü bir kavraması var ve suyun, üzerinden akmasına izin veriyor. Yüksek aşınma ve çizilme dayanımına sahip bu kayışın, endüstrinin talep ettiği ağır hizmet gerekliliklerini karşılayan sağlam bir gövdesi var.

NAY-50EHCV

NAS-50EHAV-S2

PNB-12EVTO

NAS-40EHAV-S2 ve NAS-50EHAV-S2 kayışlar granit tabakaların parlatılması için ideal. Üç veya dört kat kalınlığı olan ve kabartmalı yüzeye sahip çift sıralı spesifik testere dişli bu ürünler ürün konumlama ve tutmada son derece güvenilir. 50 Shore A değerinde yüzey sertliğine sahip, homojen ve yüksek yanal katılıkla takviye edilmiştir.

Özetle NAX-50EHDV kayış, kalın ve aşınma direnci yüksek kaplamasıyla gres ve mozaik, mermer ve granit karolarda kalibrasyon ve parlatma için kullanılmaktadır. Ayrıca uzamayı önleyici yüksek ve eşit esneklik katsayısına sahiptir.

Bu kayışlardan az sayıda bulunmaktadır, ama PNB-12EVTO gibi, ek özelliklere sahip başka pek çok kayış mevcuttur. İlk olarak tütün endüstrisi için geliştirilen, yüksek ürün bırakma özelliği ve kimyasallara karşı üstün direnç gibi benzersiz nitelikler taşıyan kayışı yıllardır sunan Habasit, bu açıdan büyük bir deneyim de kazanmış oldu. Bir diğer örnek de, blok kesmede kullanılan, aşınmaya dirençli A-4LT. Kayış ne kadar sağlamsa hizmet ömrü de o kadar uzun oluyor; taşla çalışmak söz konusu olduğunda kuvvet her şey demek.

Deneyimin taş ocağını kazmak

Mermer işi her zaman hammaddenin bulunduğu yerlerde yapılır, dolayısıyla Habasit'in uzmanlık merkezinin İtalya'nın kalbinde olması şaşırtıcı değil; Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, İran, Çin, Türkiye ve Hindistan'da olduğu gibi İtalya'da da bol miktarda taş ocağı bulunuyor. Habasit Italiana, mermerle ilgili işlerde bilgi paylaşımı, teknik destek, servis olanakları ve imalat uzmanlığı bakımından, Habasit'e bağlı tüm kuruluşlar için bir referans noktası ve haline geldi. Yılların deneyimine sahip mühendislerimiz, global endüstrinin gereksinimlerini yakından izliyor ve bunları karşılayacak çözümleri iyi biliyorlar; çünkü Michelangelo gibi, Habasit de henüz biçim verilmemiş taşın potansiyeline inanıyor. (ST)

Daha fazla bilgi için lütfen Marble, Granite and Ceramics Industry broşürümüzü (no. 2174) indirin: www.habasit.com/en/download.htm

Michelangelo ve taşın içindeki potansiyel

Michelangelo ve taşın içindeki potansiyel

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit