Sanovo Technology Hollanda:
“Yumurta işlemede kalite”

Sanovo Technology Hollanda, yumurtanın kuluçkadan paketlenmesine kadar, bir işleme fabrikasının her aşamasına yönelik donanıma sahip bulunuyor. Firmanın mühendisleri makineleri birleştiriyor, test ediyor, kuruyorlar, ayrıca çalışanlara tesis içi eğitim veriyorlar.

"Bütün proses boyunca Habasit gibi uluslararası ortaklarla çalışıyoruz" diyor Operasyonlar Müdürü El Mehdi Lasfar. "Firma uluslararası düzeyde faaliyet gösteriyor, çok iyi bir şöhrete sahip ve güçlü bir markası var."

1956'da kurulan Staalkat on yıl önce Sanovo Technology Group'un bir yan kuruluşu oldu. Sanovo Technology Netherlands 2006'dan bu yana Staalkat aile firmasının adı. Danimarkalı firma, komple otomasyon lojistiği dahil, paketlemeden ayırmaya yumurta üretiminde her konuda uzman.

Bilginin sarısı beyazı

Sanovo Technology, yumurtanın kırılması, beyazının ve sarısının işlenmesi ve gıda endüstrisi için yumurta tozu üretilmesinde global pazar lideri. Sanovo uzmanlarının özel bilgisi, Avrupa genelinde birtakım yeterlilik merkezlerini takviye etmek üzere bir araya geldi.

"Sanovo Danimarka yumurtanın sarısını beyazından ayıran 'sıvı' konusunda uzman" diyor El Mehdi Lasfar; "Sanovo İtalya ise otomasyon ve robotik alanlarına yoğunluşmış durumda. Sanovo Hollanda'da, yumurta ayırma ve paketleme makineleri için gereken mekanik, elektroteknik ve yazılım uzmanlıklarına kendi içimizde sahibiz."

Servise hazır

Sanovo ile Habasit arasındaki işbirliği yedek parçalarla başladı ve birkaç yıl içinde komple konveyör kayışı tedarikine kadar genişledi.

Kıdemli Satın Almacı Martijn Gelinck'e göre "Habasit kalitesi kendini her şeyden önce ürünlerinde gösteriyor. Optimum sürtünme katsayısından başka yıkanabilirlik de önemli bir unsur. Kayışa gelen yumurtular kırılabiliyor ve kayış üzerinde topak halde yapışıp kalıyor. Bu durumda kayış yüzeyi yüksek basınçlı temizleyiciyle yıkanabilmeli; tabii koruyucu tabaka zarar görmeden. Habasit kayışları bu iş için birebir."

El Mehdi Lasfar'a göre Habasit son teslim tarihlerinde titizlik ve hızlı teslimat konusunda da güvenilir bir ortak.

"Habasit hızlı teslimatlarıyla diğer firmalardan ayrılıyor. Bir ihtiyaç olduğunda eyleme geçmek üzere herkes hazır oluyor."

"Bir müşterinin kullandığı kayış 216.000 yumurta işlediğinde bozulur" diye anımsatıyor. "Elbette paketleyiciler ve ayırıcılar müşterinin yerinde uzun süre kalamazlar. Habasit şimşek hızıyla tesise geliyor ve kayışı değiştiriyor."

Bunun dışında Sanovo Technology stoğunda her zaman birtakım yedek parçalar bulunduruyor.

"Malum, parçalar zamanla aşınır ve hiç beklemediğiniz bir anda bozuluverirler; bu yüzden biz her zaman bunları yenileriyle değiştirmek için hazırlıklıyız. Bazen stoklarımızda eksikler oluyor, ama Habasit bir veya iki gün içinde bunları tamamlıyor."

Milyondaki bir çatlağı yakalamak

Günümüzde makine kapasiteleri, hem sıralamada hem de kırmada, saatte 200.000 yumurtanın üzerine çıkabiliyor. Piyasaya yeni çıkan GraderPro yumurta ayırma makinesiyle, yumurta tavuğu çiftlikleri ve paketleme fabrikaları bir milyon kadar yumurta çıkartıp paketleyebilir. Dolayısıyla kalite ve tek tek yumurta işleme süreçleri için algılama sistemleri biçiminde çalışan yüksek otomasyon Sanovo Technology için vazgeçilmezdir.

"Düzinelerce sensör, yumurtaların hızını izleyip kontrol ediyor ve anormal durumlarda bunları kritik noktalarda görüntülüyor" diye açıklıyor El Mehdi Lasfar. "Düşünsenize; saç teli kalınlığında çatlaklar, kir, zayıf noktalar ve lekelerden söz ediyoruz. Buna yönelik yazılım kendi Ar-Ge bölümümüz tarafından geliştirildi."

Göz yumurtanın olanakları

Sanovo Technology'nin ürettiği bilgiden başkalarının yararlanmasını da istiyoruz. "Algılama sistemlerimiz başka sektörlerde de mükemmel şekilde kullanılabilir" diyor Martijn Gelinck. "Ayrıca, grip aşısı üretimi için ilaç sektöründe antikorlu yumurtalar üzerinde çalışan farklı bir grup şirketimiz de mevcut. Her zaman ürün ve uygulama geliştirmek, pazarlarımızı genişletmekle meşgûlüz.“

Örneğin Sanovo Technology son birkaç yıldır ABD'de çok başarılı, ama bu ülkeyle ilgili bazı nedenlerden ötürü fiyat baskısı şimdilik kabul edilebilir seviyenin altında.

"Odak noktamızı diğer kıtalara kaydırıyoruz" diyor El Mehdi Lasfar. "Asya'da olduğu gibi Güney Amerka'da da çok yumurta tüketiliyor ve işlemden geçiriliyor. Müthiş büyüme gösteren bu pazarlar aynı zamanda bize büyük fırsatlar sunuyor." (JB)

Susan Dijkhuizen Pazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit