Bir ısırık bisküvi alır mıydınız?

Fransa'da ki Mondelēz üretim tesisi Habasit'in kalıpaltı bantını kullanarak hem bantın çalışma ömrünü uzattı hem de fire miktarlarını azaltarak büyük bir tasarruf sağlamış oldu.

Kahvaltı günün en önemli öğünü, ama çoğu zaman da en ihmal edileni. Hepten es geçilmese bile kahvaltıya genellikle, günlük temponun gerisinde kalmamak adına yapılan ufak bir enerji yüklemesi niyetine, ama insanı bir saat sonra acıktıran şekerli tahıl ürünleri ekleniyor; peki, enerjiyi üç kerede ve sadece birkaç ısırık bisküviyle alabilmek nasıl olurdu acaba?

Bisküvi üretiminde dünyanın 1 numaralı atıştırmalık firması Mondelēz International tarafından sunulan Belvita­ Breakfast Biscuits, işte böyle bir motivasyonla besleyici bir kahvaltının insanı kaç saat ayakta tutabileceği sorusuyla ortaya çıkmış. Kızarmış hindistancevizinden yulafa, fıstık ezmesinden muz ekmeğine uzanan bu kıtır kıtır lezzetler, sabah gıdasının sağlam bir şekilde alınması ve dört saate kadar yeterli olacak bir enerjinin depolanabilmesi için özel olarak hazırlanmış.

Ömrü ne kadar sürüyor?

Mondelēz, uzun süreli enerji sağlayan bisküviyi pazara başarılı bir şekilde sunduktan sonra, bu bisküvinin üretiminde kullandığı konveyör kayışlarının ömrünü nasıl uzatabileceğiyle ilgilenmeye başlamış. Mondelēz, şirketin Fransa'daki ana üretim tesislerinin birinde, başka bir üretici tarafından tedarik edilen şekillendirici kalıpaltı bantlarının performansından memnun değildi. Altı ay ancak geçmişti ki bantlar rutubeti emmelerinden ve hamur nedeniyle şişmelerinden dolayı kolayca kırılır hale gelmişlerdi. Bu kadar sık değiştirmeden doğan yüksek maliyetlere ek olarak şirket, kumaş bantların temizlenmesinde kullanılan buhar için gereken su ve elektriğe de oldukça para harcamıştı.

Kasım 2016, Mondelēz için bantlarını değiştirme zamanıydı artık. Hizmet ömrü, bisküvilerinin verdiği enerji gibi uzun süren bir bant ararken Habasit ile bağlantıya geçti. Biz de onlara hemen özel tasarlanmış bir çözüm sunduk. Sonuç Mondelēz’in bile tahminlerinin çok ötesine geçti.

Dayanıklılık Başarısı

Kurulumu yapılan ürün, pamuk, poliamit ve ketenden üretilmiş HRM-200 CPLP şekillendirici kalıpaltı bantı. Bu dayanıklı dokumanın aşınmaya karşı uzun süre dayanacağını ve yanal denge açısından iyi sonuç vereceğini zaten biliyorduk, ama Mondelēz için bu kadar büyük bir fark yaratacağını doğrusu biz de tahmin etmemiştik. Bisküvi üretimindeki bantların çalışma ömrü bir anda neredeyse iki katından daha fazla bir süreyle altı haftadan on altı haftaya çıktı. Bu müthiş başarıyı taçlandıran ise su ve elektrik tüketiminin hızlı düşüşü oldu. Buhar kullanmaya gerek yoktu artık; basit bir kazıyıcı kayışları temizlemeye yetiyordu. Yüzeyden kazınan hamur fazlası hiç buhar nemi emmemiş olarak yeni parti mal için kullanılabilir hale gelmişti. Sadece hamur israfının azaltılmasıyla bile şirket önemli bir tasarruf sağlamıştı.

Başarı bulaşıcıdır, özellikle de uzun ömürlü olduğunda. Mondelēz, Habasit bantların performansından o kadar memnun ki, bu kayışları dünyadaki diğer üretim tesislerine de kurarak daha fazla tasarruf sağlamayı planlıyor.

Küçük bir değişiklik büyük bir fark yaratabilir. Araştırmalara bakılırsa, sadece kahvaltı etmek bile konsantrasyonu arttırıyor, diyetinizde daha zengin bir beslenme sağlıyor ve kilonuzu dengeliyor. Tüm bunlar bir ısırık bisküviyle gerçekleşebilir. (ST)

Alexandre GaillouKilit Müşteri Yöneticisi

Bisküvi çıkarmada kullanılan bu özel bantlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen şekillendirici kalıpaltı bantlar broşürümüzü (no. 4388) inceleyin: www.habasit.com/en/download.htm

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit