Açık denizlerde Habasit

Dünyanın en modern deniz taşıtlarından biri, kısa bir süre önce İzlanda kıyılarından denize açıldı. 55 metre boyundaki çelik tarak ağlı balıkçı teknesi Engey RE91, hem Kuzey Denizinde hem de her kış neredeyse tamamen buz ile kaplanan bir alan olan Kuzey Buz Denizinin sert ikliminde seyredecek donanıma sahiptir. İlk haritacılar, sivri buz dağlarından, buzullardan ve millerce buzlu denizden oluşan kutup dünyasını kara olarak mı yoksa su olarak mı çizeceklerini bilmiyorlardı.

Bir zamanlar keşfedilmemiş olan bu bölge, günümüzde Skaginn 3X tarafından İzlandalı deniz mahsulleri şirketi HB Grandi için oluşturulan geniş kapsamlı bir balık işleme sistemi ile donatılmış Engey RE91 için bir balıkçılık sahasıdır. Skaginn 3X, Habasit'in uzun süreli müşterisidir ve kısa bir süre önce İzlanda Yeni Teknoloji İnovasyon Ödülü almıştır.

Gemide koruma

Skaginn 3X`in en yeni ekipmanı, balık işleme ve otomasyon endüstrisindeki en modern gelişmelere dayanmaktadır. Daha verimli ürün işleme, daha taze ve daha kaliteli balık anlamına gelir.

Devasa tarak ağlı balıkçı teknesi, hem dünyanın en büyük avlarından birini taşımak ve depolamak için güçlendirilmiştir, hem de bünyesinde eksiksiz bir işleme tesisi barındırmaktadır. Son derece gelişmiş sistem, balıklar henüz tekneden ayrılmadan önce temizleme, tartma, gruplama ve soğutma işlerini tamamlamak için Habasit bantlarını kullanmaktadır.

Gemi, balıkları dondurmadan -1 °C'ye kadar soğutan devrimsel yeni SUB-CHILLING™ sistemine sahiptir. Daha sonra, avlanan balıklar buz kullanmadan kolaylıkla ve güvenli bir şekilde depolanabilir. Bu, Engey'de kullanılan işleme ekipmanı için başvurusu yapılmış olan altı patent dahil olmak üzere, Skaginn 3X'in bünyesinde barındırdığı birçok inovasyondan sadece biridir.

Gemide balık işleme ve kutu konveyör sistemlerini çalışır halde görmek için şu videoları izleyin:


Konfor için doğru koşullar

İyi muamele gören sadece balıklar değildir. Zorlu hava koşullarına bağlı olarak, mürettebat bir seferde haftalar boyunca çoğunlukla kapalı ortamda kalmaktadır. Geminin içini konforlu ve yaşanabilir bir alan haline getirmeye ekstra özen gösterilmiştir. Yüksek rütbeli personel hol ve ofis alanlarına sahip mini dairelere sahip iken, diğer mürettebat ise paylaşımlı banyoları bulunan tek yataklı kabinlere sahiptir. Yaşam mahali, bir spor salonu, bir sauna ve kutup manzarasının buzlu güzelliğinin görülebileceği geniş pencerelere sahip bir dinlenme alanı ile tamamlanmaktadır. Bunların sıkıcı gelmesi halinde ise geniş ekran televizyonlar mevcuttur.

Eşit niteliklere sahip iki geminin yapımı sürmektedir ve kısa bir süre içerisinde küçük bir HB Grandi balıkçılık devleri filosu oluşturmaları beklenebilir.

Tarak ağlı balıkçı teknesinin yapım aşamaları

Skaginn 3X, Habasit'e ilk olarak 2016 yılının Sonbaharında gemide işleme tesisleri için plastik modüler bantların üretilmesi için başvurmuştır. Gereken bantların bazıları 30 metreye varan uzunlukta olup, tekne başına ortalama 50 bant ile, yalnızca altı haftalık teslimat süresine sahip muazzam bir sipariş idi. Skaginn 3X, büyük konteynerlerde plastik modüller alıp kendi sahalarında kurulum yapması bakımından, benzersiz bir müşteri idi.

Habasit'ten bant sipariş etmenin başlıca avantajlarından biri, balık işlemenin her aşamasında sunulan üstün sıhhi temizlik idi. Standart Flat Top ve Flush Grid 2” plastik modüler bantlar, bakterilerin gelişebileceği boşluk sayısını önemli ölçüde azaltan kolay temizlenir açık menteşeler ve tek parçalı geniş modüller ile mükemmel hijyen özellikleri sağlar. Her bir kayış aynı zamanda suyun menteşe alanlarına daha etkili bir şekilde ulaşmasına ve bunları temizlemesine imkan tanıyan patentli “Oblong deliğe” sahiptir.

Ayrıca, ürün atığını etkili bir şekilde azaltan ve genel üretim kalitesini iyileştiren hassas işleme sağlamak üzere bazı bantlarda 2” Üst Yuvarlak Çubuk Boşluğu kullanılmıştır.

Teknenin sahip olduğu tek Habasit ürünü plastik modüler bant değildi. Boşaltma sistemi (40 metre) ve günlük avı taşımak için kullanılan kutu konveyör sistemi (700 metre) için de HabaSYNC®­ triger kayışları kullanılmıştır. Balık işlemeye özgü gereksinimler için paslanmaz çelik kordlu AT20 hatveli yeni bir ürün geliştirildi. Ürünün piyasadaki eşdeğer triger kayışlarından 1000N daha güçlü olduğu halihazırda kanıtlanmıştır ve Habasit portföyüne heyecan verici bir ilave olmuştur.

Riske yer yok

Gemiler genellikle bir seferde haftalarca denizde kaldığından, her bir ekipmanın güvenilir olması önemlidir. Masraftan kaçınmak mümkün değildir ve gereksiz riskler alınamaz. Bu yüzden, Skaginn 3X üretimin her detayında mutlak kalite gerektiren bu büyük ölçekli proje için ortak olarak Habasit'i seçmiştir.

Habasit halihazırda neredeyse on yıldır İzlanda piyasasında mevcut olmasına rağmen, gemide bant tesisatı, benzersiz gereksinimleri bulunan ve hızla büyüyen bir endüstridir. Habasit, İzlanda'da ve İzlanda dışında inovasyon ve ortaklık denizlerine açılmayı sabırsızlıkla beklemektedir. (ST)

Stefan Fransson Teknik Uygulama Müdürü

Açık denizlerde Habasit

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit