Sanayi üretimi yeniden değerlendiriyor: Doğru ambalajlama

Luca Grazzini Luca Grazzini Endüstri Segmenti Müdürü

Her yıl on milyon tonu aşkın ambalaj üretiliyor. Ambalaj kağıtları, ambalaj dolgu köpükleri, kutular ve torbaların şaşırtıcı miktarda olması ambalaj endüstrisini dünyanın karlı sektörlerinden yapıyor. Yaygınlığına rağmen aynı zamanda piyasanın hayli görünmeyen bir alanını da oluşturuyor. İster tavuk kanadı ister brokoli göbeği isterse ekmek ambalajı olsun, tüketiciler ürünlerin aralarında ve akşam yemeklerinde ince plastikten şeffaf tabakayı görmeye alışkın hale gelmişlerdir.

Ambalaj sanayiindeki gelişmelerin bakterilere karşı korunmak ve ürünün raf ömrünü uzatmak suretiyle atıkların azaltılması bakımından kritik değerde olduğu inkar edilemez, ancak sürdürülebilirlikle ilgili yeni sorular bir çok şirketin yaratıcılık ve inovasyon konularındaki daha büyük taleplerini beraberinde getirmektedir.

Artan küresel farkındalık nedeniyle, tahminen ambalajın % 60'ı geri kazanılarak dönüştürülmekte, ancak tüketici sayısının artmasıyla birlikte bu miktar artık yeterli değildir.

Yaratıcı işbirliği alanında ortaklık

On yıllar boyunca, Habasit ambalaj sanayiindeki binlerce müşteri için güvenilir bir ortak olmuştur ve çevre dostu piyasanın yükselen taleplerini karşılayacak kadar iyi donanıma sahiptir. Habasit çevreye uyumunun yanı sıra ekonomik ve verimli de olan özel ambalaj çözümleri oluşturmak adına her bir müşterisiyle tek tek yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Bu denli geniş bir yelpazede taşıyıcı bant çözümleri mevcutken, yalnızca en sıkı piyasa düzenlemelerini karşılamakla kalmayıp aynı zamanda farkındalık ve rekabet üstünlüğü de oluşturan yeni imkanlar yaratılabilmektedir.

Çevreyi korumak: işin özü ve ötesi

Dünya genelinde işletmeler sürdürülebilir pazar stratejileri zorluğu ile başa çıkmaktadır. Şirketler Y kuşağının satın alma deneyimi ile marka adından daha fazla ilgilendiklerini ve bunun da ürünün yanı sıra birlikte geldiği koliye de yansıdığını keşfetmektedir.

Berlin'de bir bakkal dükkanı olan Unpacked ,faaliyetlerini sıfır ambalaj prensibine göre yürütmekte olduğundan tüm ürünlerini ambalajsız veya açık olarak satmaktadır. Müşterilerden kendi kaplarını yanlarında getirmeleri veya bir sonraki ziyaretlerinde iade edebilecekleri kaplar kiralamaları istenmektedir.

Boulder, Colorado merkezli bir cilt ve vücut bakım şirketi olan Pangea Organics, ürünlerini kağıt hamurundan mamul ve içerisinde tohum ekilebilen biyolojik olarak tamamen bozunabilir istiridye kabuklarına yerleştirmekte, böylece müşteriler ambalaja tohum ekerek küçük bir parça da olsa evde fesleğen büyütmenin keyfini çıkarmaktadır.

Florida merkezli Saltwater Brewery altı kutuluk paketin plastik halkalarını bira mayalama prosesinden kalan arpa ve şerbetçiotundan mamul biyoçözünür ve yenebilen bir taşıyıcıya dönüştürmüştür. Yalnızca biyoçözünür olmakla kalmayıp, aynı zamanda okyanusa dönmeleri durumunda balıklar için de sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Coca-Cola gibi büyük kuruluşlar dahi statükoya karşı gelerek inisiyatif almaktadır. Yakın zamanda dış bükey logolu kola kutusu üretimi yapan bir firma genelde alüminyum üzerine püskürtülen kırmızı renkli boya kullanımından imtina etmiştir. Bu küçük ayrıntı, renklendirme prosesine özgü hava ve su kirliliğini indirgemiş ve geri dönüşüm süreci kapsamında toksik boyayı alüminyumdan ayrıştırmak için kullanılan enerjiyi azaltmıştır. Sonuç müşterilerin ilgisini çeken ve koruma çabalarına katkıda bulunan cazip şık bir gümüş olmuştur.

Habasit çevre açısından hem işin özü hem de ticari taahhüt konularında baş aktör niteliğinde olup, ilham verici her ticari yenilik üretim kapsamımızdadır. İster ambalajsız satış yapan bir mağazada satılacak ürünlerin taşınması, ister daha sürdürülebilir bir meşrubat kutusunun paletlere yerleştirilmesi söz konusu olsun, Habasit her zaman basit ve uygun maliyetli çözümler sunmaktadır.

Evrimin önemli

Uyum sağlama ve büyüme kapasitesi daima Habasit'in ambalaj sanayii içerisindeki ilerlemesinde temel bir unsur olmuştur. Müşterilerimizin talep ve amaçlarına uygun uygulamalar geliştirilmesi mühendislerimizin ileri teknolojiyi kullanmayı sürdürmeleri konusunda önemli bir motivasyondur.

Ambalaj sanayiinde,kesinlikle herkese uyacak tek bir kalıp söz konusu değildir. Her bir gelişmenin beraberinde yeni bir faaliyetin doğurduğu gereklilikler de gelmektedir.

Bilgi ve uzmanlıkla donatılmış Habasit mühendisleri tam kapsamlı kayış ürünlerimizi kullanabilmektedir. Bu ürünler paketleme makineleri için ideal olan bez takviyeli kayışlardan dikey dolum makinelerinde kullanılan film çekme kayışlarına, genellikle şrinkli ambalaj tünellerinde ve paletlemede kullanılan HabasitLINK® plastik modüler kayışlara veya HabaSYNC® dişli kayışlarının çeşitli kullanımlarına kadar uzanmaktadır. Taşlama, diş çıkartma, oluk, delik veya yarık açma gibi ek ayarlamalar ile her türlü uygulama için tamamen yeni uygulama olanakları sunulmaktadır.

Değişim havadadır

Hepimizin sorumsuz ambalajlama konusunda acı deneyimleri mevcuttur. E-ticaretin artması sadece mevcut realiteyi plastik ambalajlarda paketlenerek kutulanan ve daha sonra evinize teslim edilmeden önce ambalaj dolgu köpüğü ile doldurulmuş daha büyük kutulara yerleştirilen küçük ürünlerle birlikte uç noktaya getirmiştir. Yapılan bir araştırma e-ticaret malları taşıyan kamyonların yalnızca bir yıl içerisinde 100 milyon litrenin üzerinde hava taşıdığını ortaya koymuştur.

En uygun ambalajlamayla Habasit; müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya ne denli yaklaşırsak sürdürülebilir ve atıksız bir dünya olmaya da o denli yakınlaşacağımız anlayışı içerisindedir. (ST)

Ambalaj sanayiine yönelik kayış çözümlerimiz hakkında bilgi almak için, aşağıda bilgileri verilen standımızı veya web sitemizi ziyaret ediniz. Nürnberg, Almanya'da Fachpack, 25-29 Eylül, 2018. www.fachpack.de/en

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit