Tilki kurnazlığı

Ortak folklorda tilki, hayvanlar aleminin en zeki yaratığı, aynı zamanda en hınzırı olarak kabul edilir. Dünya, ormanların ve tarlaların içinden mutlu bir şekilde koşarlarken oynadıkları alan ve keskin kulakları ve fıldır fıldır dönen gözleri, macera karşılarına terk edilmiş eski bir konveyör bandı olarak çıktığında bile, yollarına çıkan herhangi bir maceranın ardından onları bir yenisine atılmaya hazır hale getirir.

Bunu, İngiliz fotoğrafçı Duncan Usher Bursfelde yakınlarında bulunan Alman kırsalındaki ıssız bir çakıl ve taş ocağında büyük bir konveyör bandının aşağısında yaşayan bir tilki ailesini gözlemleyerek haftalar geçirdikten sonra kamerada beklenmedik bir anı yakaladığında keşfetti. Anne tilkinin, her sabah aşağıda gizlenen aç yavrular için yeni bir fare yakalayarak bölgeye geri dönmesini izlemişti. Kahvaltılarının ardından yavrular gözlerini kısarak karanlıktan gün ışığına aceleyle koşarak dinlenip günlük eğlencelerine hazırlanıyorlardı.

Mükemmel kaydırağı yakalamak

Usher, konveyör bandı yalnızca barınak olarak kullanılmakla kalmaz, aynı zamanda konveyörün üst kısmına doğru koşup birbirlerinin peşi sıra dizilerek yavruların oynayacağı bir oyun alanı haline de gelmişti diyerek capcanlı bir "Sıkıysa yakala!” oyununu tarif ediyordu.

Yalnızca tilkilerden üçünün cilveleşerek yürürken dördüncüsü üst kısma tırmanıp kaymak üzere yerine iyice yerleştiği, eğri kulaklı yavrunun banttan aşağı kayıp sırıtışını gizleyemezken iki arka ayağının dik bir şekilde havaya baktığı andı.

Şimdiye kadar, Usher gizlice çalışarak aksiyonu yakalamak için aceleyle tripodunu ve kamerasını kurdu. Fotoğrafçı eğreti kaydıraktan aşağı doğru ikinci kez kaymak için tilkinin aceleyle tepeye geri tırmanmasını izlerken kolay unutmayacağı eğlenceli bir performans oldu.

En pratik oyun alanı

Highlights magazininin her sayısında, sürekli olarak konveyör bantlarının en yeni ve gelişmiş kullanımları hakkında hikayeler arıyoruz, ancak ambalajlamadan üretime kadar, belki de hiçbir insan, üzerinde oynanması için mükkemmel bir yer olarak keşfettiği bu küçük tilkinin gösterdiği değeri vermedi. (ST)

Sonja StrimitzerPazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit