Bir devrimin tanığı

Luca Rovacchi Luca Rovacchi Endüstri Segmenti Müdürü

Habasit'in Tekstil alanında görevli Endüstri Segment Müdürü (ISM) Luca Rovacchi profesyonel yaşamında teknolojik bir devrime tanık olduğu için kendini şanslı sayıyor.

“Kumaş baskıda geleneksel film baskıdan dijitale doğru gidiş var” diyor. “Bunlar tamamen farlı iki dünya ve baskı makinesi üreticileri bile devrimin ne kadar hızlı olacağını, dijital ve geleneksel baskının pazar payları anlamında nerede bir dengeye ulaşacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Kayışlar konusunda biz hala teknik çözümler ve iş modelleri üzerinde çalışıyoruz; bu hem zorluklarla dolu hem de keyifli bir süreç.”

Gerek şablon baskı gerekse dijital baskı makineleri, baskı blanketi denen parçalarla donatılıyor. Bu kayışların çok yüksek gereksinimleri karşılamaları gerekiyor; sadece üniform kalınlık ve yüzey düzgünlüğü bakımından değil, aynı zamanda iç yapıya ('nötral hat') yönelik üniform özellik, hassas baskı için gereken hareket özelliği bakımından da. Baskı işleminde kumaş baskı blanketine yapıştırılır, renk uygulanırken blanket, kumaşı ileriye doğru taşır. Yüksek hassasiyet çok önemlidir; en ince şekilleri vermek için her küçük renk damlasının tam olarak konumlandırılması gerekir.

Kauçuk baskı blanketlerinin kullanımında gelişim süreci boyunca Habasit tekstil endüstrisinde inovasyon lideri olmuştur. En önemli iki ilerleme, Habasit'in 80'lerde kauçuk yerine TPU kayışları tanıtması ve 90'larda aramit kumaşlı kayışları tanıtması oldu. Habasit tekstil endüstrisi için sürekli olarak en yeni kayış sistemi çözümlerini sundu ve pazardaki en son inovasları geliştirmeye devam ediyor.

“Tekstil endüstrisi ilginç, çünkü günlük hayatta kullandığımız nesnelerle çalışılmakta” diyor Luca Rovacchi. “Her gün dokunduğumuz şeylerle ilgili.”

İplik ve bükülmüş iplikten dokunmamış malzemeye, güç aktarım kayışları, iğ şeritleri ve konveyör kayışları her tür üretimde kullanılıyor, ama tekstil baskı, teknik açıdan endüstride en fazla gereksinim isteyen alan.

Kesinlik faktörü

Hem geleneksel, hem de dijital kumaş baskıda kesinlik her şey demektir. Geniş baskı blanketleri üzerinde, kayış konumlandırma işleminde hassasiyeti sağlamak zordur.

Kayış endüstrisinde dijital baskı eskisinden 10 kat hassas gereksinimlere sahiptir. “Tek geçişli makineler dakikada 30-60 metreye kadar baskı yapabilir” diyor endüstri uzmanı, “ve her bir nozul saniyede 30.000 damla mürekkep fırlatabilir. Saniyede milyonlarca damla fırlatan, her biri farklı boyutta binlerce nozul var ve doğru şekilleri, doğru renkleri oluşturmak için damlaların her birinin doğru noktaya düşmesi gerekiyor. Müşterilerimizin genel olarak kesinlikte hedefledikleri şey, çoğu zaman 5 metreyi geçen bir baskı alanı üzerinde, milimetrenin eksi/artı 20 binde biri kadar bir toleranstır.”

En yüksek düzeyde hassasiyet

Bu boyutlar akıllara durgunluk verecek kadar hassas ölçülerde olsa da, Habasit nokta hassasiyeti sağlayan ürünler geliştirdi. En son inovasyon olan ENU-55AXBY, geniş çaplı ve titiz testlerden sonra bu yılın başlarında pazara sunuldu. Kuvvetli aramit çekiş katmanı ve asimetrik kayış tasarımıyla, piyasada muhtemelen daha önce hiç görülmemiş bir baskı kesinliği sağlıyor.

“Doğal çizgi konumlaması ne kadar sabitse sonuç o kadar iyi olur” diyor Luca Rovacchi, ve ekliyor: “bu kayış, dalgalanmayı önlemek için hareketi mümkün olduğu kadar doğal hattı üzerinde kalacak şekilde tasarlandı.”

Özelleştirilmiş optimizasyon

Habasit'in tekstil endüstrisi için birtakım etkin çözümleri var, ancak müşteriler kendi uygulamaları için en iyi ürünün hangisi olacağı konusunda çoğu zaman kafa karışıklığı yaşıyor.

Bunu şöyle açıklıyor Luca Rovacchi: “Bazen en yüksek performanslı kayışta, eğer onu ilk kez bir makineyle eşleştirecekseniz, makine yapısı bakımından zorluklar meydana gelebilir, ama müşteri yeni bir projeye başladığında ve Habasit'e uygulamada hedeflenen spesifikasyonları verdiği takdirde, doğru kayışı seçebilir, birtakım tasarım önerilerinde bulunabilir (Habasit'in spesifik hesaplamalarına dayanarak), neyin değiştirilebileceğini ve iyileştirilebileceğini konuşabilir ve nihayet müşteriye, yeni baskı makinesi için gereken konumlandırma performansı bakımından en iyi maliyet seçeneğini sunabiliriz.“

Tekstil endüstrisindeki hızlı dönüşüm gereği, Endüstri Segment Müdürü uygulama desteğine ürün geliştirmeye verildiği kadar önem verilmesi gerektiğini düşünüyor. Habasit­ endüstride, kapsamlı ürün çözümleri yanısıra güncellenmiş teknolojik destek sunma kapasitesiyle de her zaman öne çıkıyor.

Trendleri yakalamak

Luca Rovacchi'nin tekstil baskısı pazarında gözlemlediği en dikkate değer değişimlerden biri, hızlı moda perakendeciliğindeki büyüme talebi. Önceden başka ülkelerde yaptırılan pek çok baskı işi, sadece hız adına şimdi müşteriye çok daha yakın yapılıyor.

Luca Rovacchi, “En üst sınıf perakendeciler yılda dört mevsim imalat yapmak yerine piyasaya 104 mikro mevsimde ürün sunuyorlar böylece depolarında haftada iki kez yeni giysi kalemleri oluyor. Giysinin tasarım sürecinin finalize edilmesiyle rafa gelişi arasındaki zaman iki hafta kadar kısa bir süre oluyor. Bu, kumaş baskı işinde çok zorlu bir mücadele ve ancak dijital olarak mümkün.“

Dijital baskı dünya genelinde yılda 'den daha fazla artış gösterse de Luca Rovacchi devrimin uzak olduğunu düşünüyor. “Gelecekte pek çok değişiklik bekliyoruz“ diyor.

Bu arada Luca Rovacchi kendi kişisel devriminden memnuniyet duyuyor. “Tekstil endüstrisi hakkında bilgi sahibi olmadan önce eşimle alışveriş yapmak çok sıkıcıydı“, diyor gülerek, “ama şimdi hayli ilginç olduğunu söylemeliyim. Bir malın nasıl üretildiğini ve bazılarının neden iyi, bazılarının da neden kötü kalitede olduğunu artık biliyor ve açıklıyorum. O da benim önerilerime önem veriyor, önerilerim oldukça işe yarıyor.“

Pek çoğumuzun alışveriş yapma süresinden bile daha hızlı değişen bir endüstride sıkılmak gerçekten zor, ama tekstil endüstrisine yönelik kayış inovasyonunda dünya lideri olan Habasit'in pazardaki rolü değişmeden kalıyor. (ST)

20-26 Haziran 2019 tarihleri arasında Barselona'da gerçekleşecek, dünyanın en büyük uluslararası tekstil ve giysi teknolojisi fuarı ITMA 2019'daki standımızı ziyaret edin. www.itma.com

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit