Koşu bandı yeniden doğdu: daha hızlı, daha güçlü ve hiç alıştığınız gibi değil

Koşu bandı dediğimizde pek çoğumuzun gözünün önüne evin bir köşesinde toz içinde duran bir makine gelir; bir ara egzersiz yapma hevesiyle almış, sonra çabucak unutmuş veya kullanmaktan büsbütün vazgeçmişizdir. Bu makineyi spor salonunda kullananlar da var ama profesyonel endüstriyel koşu bantları bile, piyasada en çok kullanılan makinelerden bazıları, hizmet ömürlerinin ilk bir veya iki yılı içinde geniş çaplı onarım gerektiriyor.

Martha ve Mark White 1999'da Tuff Tread'i kurduklarında kendilerine şunu sordular: "Uzun yıllar dayanabilecek, sağlam bir koşu bandı nasıl yapabiliriz?" Bu basit soru koşu bandı endüstrisini geleneksel sınırlarının ötesine taşıdı ve çifti 20 yıl önce hayal bile edemeyecekleri bir bölgeye götürdü.

Koşu bandı size yorgun hissettiriyor veya sıkıcı geliyorsa arkanıza yaslanın ve bir daha düşünmek için hazır olun.

Doğru eşleşmeyi yapmak

Tuff Tread'in kurucuları yeni tür bir koşu bandı yapmaya karar verdiklerinde, ağır sanayi yüklerinde kullanılan konveyörleri araştırmaya başladılar, sadece tercih edilen değil, çok yüksek dayanıklılık gerektiren bir endüstri. Bu uç noktada sağlamlık modeliyle, müşteri istekleri ard arda geldi ve birdenbire spor salonu tipi geleneksel koşu bantlarıyla uğraşmaz oldular. Çin Olimpiyat takımı Tuff Tread'in yüksek hızda atletik eğitim için 50 km/s üzerinde çalışan bir koşu bandı tedarik edip edemeyeceğini sordu. Donanmaya, sıcaklıkları eksi 30 ile 60 C'de değişen bir iklimlendirme odası olan Savaşçı Performans Laboratuarı için bir seferde dört asker uygulaması gibi kolaylık sağlayan bir makine gerekiyordu. Eğlence parkları, film stüdyoları, hayvan eğitmenleri: Martha ve Mark telefonu her açtıklarında akla gelmez isteklerle karşılaşıp şaşırıyor, her müşteri güvenebileceği kadar dayanaklı olan özelleştirilmiş bir makine arıyordu.

İlk başta Tuff Tread için özel pazarlarıyla eşleşebilen bir kayış tedarikçisi bulmak kolay olmadı. Çabuk adapte olabilen ve yaratıcı çözümler üretmek üzere işbirliği yapabilen bir tedarikçiye ihtiyaçları vardı. İki farklı kayış tedarikçisini denediler, bir tanesi yeterince sağlam bir ürün sunamadı, öteki de değişik isteklere uyum sağlayamadı ve sonunda Tuff Tread Habasit'i denedi.

"Müşteri hizmetleri açısından bakarsak her şeyi isteyebilirsiniz" diyor Mark. "Sadece Habasit gerçekten iyi ürün yaptığı için değil, desteği de orada bulduğumuz için. Bu her şeyi değiştirdi."

Özelleştirilmiş uygulamalarda kritik faktör

Alışılmadık istekler geldikçe, Martha ve Mark kayışın önemli özelliklerini daha çok fark ettiler. Kanallı yüzeylerden farklı desenlere, destek katmanından yüzey işlemeye, her ayrıntı fark yaratır. Yüksek hızlarda yol alan bir malzeme ararken olsun, aşırı sıcaklıklarda yumuşamayacak bir yüzey seçerken olsun, Habasit özel müşteri uygulamaları için ideal olanı yapmak üzere Tuff Tread ile yakından çalıştı.

"Yüksek hızda eğitim söz konusu olduğunda, atlet çok kısa bir sürede 0'dan 40 km/s hıza çıkar" diyor Mark. "Kayışın yüksüz durumdan üzerinde 110 kg gelen bir atlet taşıdığı duruma kadar süper hızlı bir takip yapması gerekiyor. Küçük bir tereddütte veya atletin ayağı kayışa değdiğinde kayarsa kaslarını etkileyebilir ve antrenman doğru yürümez."

Hollywood'dan çitalara

Hız ve kuvvette böylesine uç noktada bir kesinlik üzerinde çalışıyor Tuff Tread. Yüksek teknolojili mühendislik firması Boston Dynamics robotları test etmek için Martha ve Mark'dan koşu bandı istedi. Vahşi bir çitanın hızını simüle etmek için yapılan bir çalışmada, mühendisler firmada, kayış yüzeyi üzerinde mekanik ayaklarıyla malzemeye sürterek ve aynı zamanda donanım üzerine hidrolik akışkan sızdırarak koşabilecek bir robot yarattılar. Kayışın çekişi ve yüzey kaplaması önemliydi; robot kaymamalıydı. Karmaşık bir elektronik arayüz ile makinenin 2,8 saniyede 0'dan 95 km/s hıza ulaşması gerekiyordu ve aynı zamanda yüksek aşınmaya dayanabilecek güçte olmalıydı.

Çitalarla yarışmadı ama Tuff Tread eğlence endüstrisi için sık sık yeniliklerden geçti. Marvel Comics Studio'nun grafik departmanı, oyuncuların bilgisayarla üretilmiş ama simüle edilen hareketi çevreleriyle birlikte gerçekten yapar gibi göründükleri bir ortamda toplu olarak koşabileceği 3 m genişliğinde, 10 m uzunluğunda bir makine istedi. Bu kadar büyük makinede hızlı ivmeyi ve kademe değişikliklerini kolaylaştırmak ciddi bir sorundu, ama Tuff Tread Habasit'e başvurdu ve gereken tüm parçaları çok kısa bir süre içinde edindi.

"Eğlence endüstrisi bir şeyler yapmaya karar verdiği zaman hazırlık süreniz olmaz, " diyor Mark, "özetle ilk kimin yapabileceği önemlidir."

Tuff Tread'in heyecan verici inovasyonları hakkında daha fazla okuyan ve videoları izleyin: www.tufftread.com

Dünyadaki en büyük kreatif dijital prodüksiyon firması Media Monks, Tuff Tread'e avatar video oyununun parçası olabilecek özelleştirilmiş koşu bantlarının yapımı için geldi. Game of Go, Nike etkinliğinde California Los Angeles'daki Staples Center'da göründü ve katılımcılar ekrandaki avatarın her hareketlerine karşılık verdiği bir ortamda koşu bandı üzerinde koşarak hızlarını ve kuvvetlerini test ettiler.

"Bu proji için tüm tedarikçilerden pek çok parça sipariş ettik, Habasit teslimatı yapan ilk firma oldu, üstelik üretmesi zor üç büyük kayış sağladılar," diyor Mark. "Bizim için ne kadar önemli olduğunu biliyorlardı."

Sayfaya sığmayan bir öykü

Highlights'ın bir sayısı Tuff Tread'ın, Habasit kayışlarının göründüğü akla gelmez yerlerle ilgili anlatacağı tüm öyküleri almaya yetmiyor. Köpek kızaklı bir ekip 20 m'lik bir kayış üzerinde koştu, Donanma askerleri ABD uçak gemisindeki koşu bantları üzerinde yılda 80.000 km'den fazla koştular, Hyperloop için yapılan bir projede bir makine 330 km/s hızda yarıştı, ve felçli çocuklar özel eğitim kayışlarında yeniden kuvvetlendiler.

"Kayışlarımızın her birinin bu kadar farklı olması şaşırtıcı, ama Habasit hepsini tedarik ediyor" diyor Mark. "Habasit'in muhteşem olduğu nokta bu işte. İhtiyaç duyduğumuz teknik özellikleri kesinlikle sağlıyorlar ve gördüğünüz gibi teknik özelliklerimiz çok değişken, her biri özelleştirilmiş ürün istiyor." (ST)

Sonja StrimitzerPazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit