Küçük ama mükemmel tasarlanmış – Niş üretimin avantajlar

Habasit'in Grup Üretim Başkanı Marcus Mölkner, daha büyük olanın her zaman daha iyi olmadığını ifade ediyor. Kitlesel miktarlarda ürünün baş döndürücü hızlarda her geçen gün daha fazla üretildiği bir pazarda, ince ayrıntılara yönelik teknolojik kapasiteye nadiren rastlanıyor; Marcus Mölkner'in, Habasit'in İngiltere Bingley'deki üretim tesisini takdir etmesi, tam da bu durumla ilgili.

Bingley'deki tesis; birçoğu 25 yılı aşkın tecrübeye sahip ve kendisini firmaya adamış yaklaşık 40 çalışanıyla, her yıl yüzbinlerce metre kare kumaş bazlı kayış malzemesi üretiyor; ama tesisi öne çıkaran özelliği yapılan çalışmanın niceliğinden çok niteliği.

Doğru nişi bulmak

"Kapasitemiz hayli geniş" diyor, İngiltere Tesis Müdürü Mike Tyler. "Genellikle küçük hacimli niş ürünler üzerinde duruyoruz çünkü bunlar büyük tesislerde ekonomik yoldan yapılamıyor. Tüm süreçlerimiz birbirinden ayrı, böylece ürünleri, birkaç farklı yoldan imal edebilecek şekilde fabrika içinde yönlendirebiliyoruz. Ürün geliştirme bakış açısından, bu çok yararlı bir olanak getiriyor."

Bingley tesisinde özel bir kayış malzemesi, verimlilik veya ekonomik değer kaybı olmadan 50-100 metre kadar küçük boyutlarda üretilebiliyor. Tesisin esas odaklandığı konu polyester kumaşların termoplastik poliüretanla (TPU) kaplanması; ama TPO'lar ve polipropilen gibi başka polimerler de kullanılıyor, ayrıca çeşitli silikon kayışlar da üretiliyor.

Olası pek çok işlem permütasyonlarıyla, çeşitli genişliklerde 350-400 tip kayış düzenli olarak üretiliyor. Mike Tyler tesis için önemli olanın, farklı ürünlerin satışlarındaki yükseliş ve düşüşleri fark etmek olduğunu, çünkü eskiden yaygın olan siparişlerin yarın geçersiz olabileceğini belirtiyor. Yeni ürünler getirmek ve artık talebi olmayan veya uygun maliyetli olanları elemek tesisi kendi alanında en yenilikçi durumda tutuyor. Benzersiz esneklikleri sayesinde kayış malzemesini özelleştirerek pazarın hızla değişen taleplerine cevap da verebiliyorlar. Bu bazen renk farkı kadar ufak bir değişiklik, bazen de modifiye edilmiş ürün veya yepyeni bir yapım olabiliyor.

Şöyle diyor Mike Tyler: "Satış fırsatları sunulduğunda ve başlangıçta miktarlar az olduğunda, özellikle o uygulama için ürünler geliştirebiliyoruz."

Başarının gelişim süreci

Bingley tesisinin ilk sahibi, Habasit'in 2001'de aldığı Charles Walker firmasıydı. O günden beri tesisin, Habasit'in yüksek üretim standartlarına getirilmesi amacıyla, önemli altyapı yatırımları yapılıyor. Daha uygun bir çalışma ortamı oluşturmak için aydınlatma ve havalandırma iyileştirildi, daha iyi üretim akışı sağlamak için binanın altyapısı değiştirildi. Yenileme 2015'de bitirildiyse de Mike Tyler bunu, çalışan eğitimi ve üretim teknolojisinde güncel kalmak bakımından bir süreç olarak görüyor.

Değişim ve yüksek derecede esneklik fikrine bağlı kalmak sayesinde Bingley çok iyi sonuçlar alıyor.

"Biz yaklaşımımız devrimsel değil, ama evrimsel bir değişim" diyor Mike Tyler. (ST)

Marcus MölknerGrup Üretim Başkanı

Mike TylerFabrika Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit