Otomotiv sektörüne yönelik geniş kapsamlı konveyör kayış çözümleri

Verimlilik, duruş sürelerinin azaltılması, işçi sağlığı ve emniyeti bugünün rekabetçi otomotiv sektöründe kritik başarı etkenlerinden birkaçı olarak sıralanabilir. Habasit, otomobil ve otomobil bileşenlerinin üretimi için; antistatik, güç tutuşan ve farklı elektrik iletkenliğine sahip çeşitli materyallerden üretilmiş özel çözümler sunuyor. Kaporta paneli preslemesinden nihai araç muayenesine kadar tüm otomobil üretim sürecini kapsayarak Habasit’in her uygulamadaki ihtiyaç için bir çözümü mevcut. Kumaş bazlı konveyör bantlar, plastik modüler bantlar ve zaman kayışları en zorlu çalışma koşullarına adeta meydan okumak için tasarlanmış.

Otomotiv üretim aşamaları
Metal pres hattı

Habasit, metal pres hattındaki çeşitli uygulamalara özel kayış tipleri ve konfigürasyonları sunmaktadır. Örneğin, HabaSYNC® zaman kayışları yaprak panellerin ayrılmasında ve pres besleme hatlarında yaygınca kullanılmaktadır. Kumaş bazlı konveyör bantlar da beslemeden çıkışa kadar birçok farklı noktalarda hizmet etmektedir. Uzun ömrü ve dayanımı sayesinde pres çıkış hatları için HabasitLINK® plastik modüler bantlar en ideal çözüm olabilir.

Kaporta ve boyama

Kaporta ve boyama hatlarında HabasitLINK® plastik modüler bantları çok yaygın olarak kullanılır. Bu bantlar diğer bağlantılı olan üretim hatlarındaki güvenirliliği artırarak bakım, onarım ve planlanmamış duruş sürelerini minimize etmektedir. Bantın belirli bir bölgesinin zarar görmesi durumunda, karmaşık aletlere gerek duymadan kısa bir süre içerisinde kolay bir şekilde ilgili modül değiştirilebilir.

HabasitLINK® plastik modüler bantları kaporta ve diğer boya proseslerindeki en sert şartlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bantlar, yüksek mukavemetli malzemelerle enjeksiyon kalıplama tekniğine göre üretilmiş olup en ağır yükleri sorunsuzca taşıyabilmektedir. Çok düşük sürtünme katsayısına sahip olan bu ürünler herhangi bir yağlayıcı madde gereksinimi olmadan boyama hatları için en ideal çözümdür. Düşük gürültü seviyeleri ve enerji tüketimleri geleneksel metal zincirli konveyörlere göre HabasitLINK® plastik modüler bantların başlıca avantajları olarak sayılabilir.


Montaj ve kalite kontrol

HabasitLINK® plastik modüler bantları otomotiv montajı ve kalite kontrol hatları için özel tasarlanmış ürünleri de kapsamaktadır. Üzerindeki araçları ve bu araçların montajını gerçekleştiren işçileri taşımaları için çok çeşitli konfigürasyonlarda özel ihtiyaçlara cevap verebilmek için antistatik, güç alev alan, elektrik iletkenliğine sahip ya da bunların herhangi iki özelliği aynı anda barındıran malzemelerden imal edilebilir. Nihai montaj alanında araç henüz tekerlek ve konveyör üzerine oturtulmadan işçilerin ve aletlerin taşınması için tekstil bazlı konveyör kayışlar da kullanılabilir. Askılı konvansiyonel sistemlerle hareket halindeki otomobillerin montajını yapmak için ağır takım çantalarıyla birlikte yürüyerek otomobilin hızına ayak uydurmak zorunda kalan işçilerin güvenlik ve verimlilik noktasında kıyaslandığında HabasitLINK® plastik modüler bantların ne tür avantajlar sunduğuna bir kez daha vurgulayabiliriz.

Temel uygulamalar

Kızaklı konveyör: Yükleme alanlarında, ürün biriktirme amaçlı, kaporta boya ve nihai montaj operasyonlarında sıklıkla kullanılan çok fonksiyonel kızaklı konveyörler, yağlama gerektiren ağır metal zincirli konveyörler yerine yerini daha hafif malzemeden yapılmış plastik konveyörlere bırakmıştır. HabasitLINK® plastik modüler bantların başlıca avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Kolay kurulumu sayesinde zamandan tasarruf
 • Basit sistem dizaynı ve maliyet verimliliği
 • Gerilim gerektirmeyen sistem
 • Daha az rulman yükü
 • Yağlama gerektirmeyen konveyör bileşenleri

İnsan taşıma: Üzerinde insan taşıyan konveyörlerde çelik kordlu geleneksel ağır kauçuk kayışların HabasitLINK® plastik modüler veya Habasit’in tekstil takviyeli konveyör bantlarına göre birçok dezavantajı bulunmaktadır. HabasitLINK® ve tekstil takviyeli Habasit ürünleri aşağıdaki faydaları sunmaktadır:

 • Bantın alt tarafında düşük sürtünme katsayısından dolayı düşük enerji tüketimleri
 • Bant kenarı güvenlik uyarısı (bantın kenarlarında dikkat çeken sarı renkli plasitk modüller kullanılabilir)
 • Kaydırmaz bant yüzeyi profili
 • Çelik veya kauçuk bantlara göre daha hafif malzeme
 • Daha kısa konveyör yüksekliği gereksinimi

Araç taşıma: İnsan taşıma konveyöründe olduğu gibi HabasitLINK® özellikle çelik zincirli konvansiyonel sistemlere göre birçok avantaj sağlar. Montaj ve kontrol hattının son aşamasında araçlar ve montaj işçileri daha fazla iş güvenliğinin ihtiyaç olduğu bir ortamda bant üzerinde bulunurlar. Bu anlamda HabasitLINK® plastik modüler bantları söz konusu uygulama aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Bantın alt tarafında düşük sürtünme katsayısından dolayı düşük enerji tüketimleri
 • Lastiğin bant üzerinde sabitlenmesi için durdurucu/bloke edici yapılar.
 • Bant kenarı güvenlik uyarısı (bantın kenarlarında dikkat çeken sarı renkli plastik modüller kullanılabilir)
 • Kaydırmaz bant yüzeyi profili
 • Çelik veya kauçuk bantlara göre daha hafif malzeme
 • Daha kısa konveyör yüksekliği gereksinimi

Su testi hattı: Delikli ve kaydırmaz bir yüzeye sahip olan HabasitLINK® plastik modüler bantları, su testi hatları için özel olarak tasarlanmış olup yüzey delikleri sayesinde suyun kolaylıkla tahliyesine imkan kılarken kaydırmaz yapısı sayesinde güvenli bir taşıma yüzeyini garanti eder. Modüller, bir su testi hattındaki acımasız koşullarla baş edebilecek mukavemette imal edilmiştir. Bu da plastik modüler bantları, ağır metal zincirli konveyörlere karşı mükemmel bir alternatif seçenek haline getirir. Plastik modüler bantla donatılmış su test konveyörleri aşağıdaki özellikleri sunmaktadır:

 • Suyun nüfuziyeti nedeniyle boyutsal bir deformasyon oluşturmaz
 • Optimum derecede su drenaj imkanı
 • Kaydırmaz bant yüzeyi profili
 • Hafifletilmiş konveyör ağırlığı
Tolga KaynakSatış Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit