Highlights dergisinde farklı endüstrilerle ilgili, müşterilerimiz hakkında veya ilginç, bazen umulmadık şekillerde kullanılan kayışlar üzerine hikayelere sık sık yer veriyoruz. Bu iki sayfa üzerinde ele aldığımız konularda, her şeyin başladığı yere, oradaki sahnenin arkasına göz atmak istedik. Sizi Habasit'in başarısında temel öneme sahip iki üretim ünitesiyle tanıştırıyoruz. Aşağıdaki yazıda, İtalya Vigliano'daki tesisimize farklı bir bakışla yaklaşıyor, 11. sayfada ise İngiltere Bingley'deki fabrikamıza göz atıyoruz. Gezinin tadını çıkarın!

Yalın üretimin olanaklarıyla ileriye doğru akış

Habasit 1995'de tedarikçilerinden birini satın aldı; İtalya Vigliano'da bulunan bu oldukça küçük kuruluş, kısa zamanda firmanın temel üretim ünitesi oldu. İki firma arasındaki işbirliğinden istikrarlı bir önalım öyküsü ortaya çıktı ve eskiden bir aile işletmesi olan kuruluşun pek çok üyesi, Habasit'le birlikte çalışmak üzere firmada kaldılar. Şu andaki Fabrika Müdürü ve kuruculardan birinin oğlu olan Luca Collinetti, "Çok yumuşak bir geçiş oldu" diyor. "Biz firmayla birlikte büyüdük. Habasit'in bize verdiği fırsat, bilgi ve sorumluluk bakımından büyümekle ilgiliydi. Benim bakış açıma göre bu, kazanç getiren bir karardı."

Karmaşadan uzak üretim

Habasit'in Vigliano tesisi, kumaş bazlı kayışta grubun en verimli üretim ünitelerinden biri haline geldi. 1998'de Habasit tesise yatırım yaptı ve yalın üretim ilkelerine uygun şekilde ve son teknolojilerle donatılmış yepyeni bir fabrika kurdu.

Habasit'in Grup Üretim Başkanı Marcus Mölkner, "Tesiste çok temiz ve karmaşadan uzak bir malzeme akışı var" diyor. "Hammadde bir taraftan geliyor, bitmiş ürün diğer taraftan tesisten çıkıyor." Bina dört departmana ayrılmış: karışım departmanı, farklı kaplama hatları, laminasyon, kesim-kontrol ve sevkiyat. Fabrikada ayrıca, her yıl çift haneli sayılarda yeni ürün çıkartan bir Ar-Ge departmanı da bulunuyor. Marcus Mölkner tesisin yeni yapısında çeşitli ek binalar olmadığını, böylece malzeme akışının her türlü karmaşadan uzak bir şekilde sürdürüldüğünü belirtiyor. Zamanla genişletilmeye veya adapte edilmeye ihtiyaç duyan ve üretim akışının tesis yerleşimindeki sınırlamalardan olumsuz etkilendiği benzeri daha eski tesislere kıyasla bu büyük bir avantaj.

Büyüme sürüyor

Vigliano tesisinin stratejik bir konumu var; Milano Havaalanına sadece bir saat, ana ticaret noktası olan Cenova Limanına ise iki saat uzaklıkta. PVC kaplı hafif kumaş konveyör kayışı üretiminde Habasit'in en büyük fabrikası olan bu tesis, ürünlerini tüm dünyaya ihraç ediyor. Kayışlar genel taşıma işlemlerinden gıdaya, fitness'a, tektsilden tütüne, hava limanından mermere ve seramiğe kadar, hemen hemen her endüstride kullanıldığından, rekabetçi ve zorlu bir pazar söz konusu. Marcus Mölkner'e göre pazar zorlu, ama tesis yüksek düzeydeki üretkenliğiyle rekabetçi özelliğini koruyor. Fabrikada ayrıca TPO, TPEE ve TPU kayış sistemleri üretiliyor ve portföydeki çeşitlilik sürekli büyüme halinde.

Önemli bir nokta da, Habasit'in firmayı satın alışından bu yana elde edilen yıllık gelirin on kat artmış olması. Birkaç yıldır, hatta kimisi on yıllardır firmada sadakatle çalışan elemanların oluşturuduğu bir ekiple ve pek çok makinenin üç vardiya halinde çalışmasıyla, Luca Collinetti henüz en yüksek üretim kapasitesine ulaşmadıklarını söylüyor.

Büyüme Vigliano'daki personel için yeni bir şey değil. Onlar pek çok ekipten daha donanımlı, böylece sürekli genişleyen bir pazarın geçirdiği dönüşümlere ayak uydurabiliyorlar. Güçleri, esneklikten ve üretim akışındaki yalınlıktan geliyor. (ST)

Marcus MölknerGrup Üretim Başkanı

Luca CollinettiFabrika Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit