Ahşap panel üretiminde ön presleme uygulaması için ideal çözüm: ENA-151AEBH

Habasit’in ürün yelpazesinde bulunan, en eşsiz bantlardan biri olan ENA-151AEBH, panel levha üretim tesislerinde ki zorlu uygulamalardan biri olan, ön pres bandı olarak kullanılmaktadır. MDF, HDF ve Yonga Levha üretim hatlarında Ön Pres Ünitesi mevcut olup, OSB üretim hatlarında bulunmamaktadır.

Ön pres ünitesi karmaşık bir yapıda olup 4 bant eş zamanlı olarak çalışmaktadır.

1 Havalandırma Bandı. 2 Ön Pres Bantları (Alt ve Üst). 3 Serme Bandı.

Bu ünitede, serme bandı üzerinde taşınan pastaya mekanik bir presleme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede pastanın içerdiği hava miktarının azaltılıp dışarı atılması ve pasta yüksekliğinin düşürülüp yoğunluğunun arttırılması amaçlanmaktadır.

Ön presleme işlemi sayesinde panelin sağlamlığı ve yüzey kalitesi arttırıldığı gibi, üretim hızı ve kapasitesi de önemli oranda yükselmektedir.

1970’li yıllara kadar panel levha üretim hatlarında ön pres ünitesi bulunmamaktaydı. İlk olarak ön pres ünitesi sektörün önde gelen firmaların birinin tesisinde, 1970’lerde kullanılmaya başlandı. Firmanın üretim kapasitesi 180.000 m3 ten 216.000 m3 e çıkarak ’lik bir artış kaydettiği gözlendi. Bu tarihten sonra ön pres ünitesi tüm üretim hatlarında standart haline gelmiştir.

Üst ve ara katmanlar

Bandımızın en üst yüzeydeki poliüretan katmanı, aşınmaya karşı çok büyük bir dayanım gösterdiği gibi bandın hidrolize karşı direncine de büyük katkı sağlamaktadır.

ENA-151AEBH tüm katmanlarının ihtiva ettiği karbon sayesinde daimi bir antistatik özelliğine sahiptir. Bandımızın yüzey TPU malzemesinin de karbon ihtiva etmesi nedeniyle rakip ürünlerden önemli ölçüde ayrılmaktadır.

ENA-151AEBH bandımız Polyester atkı ve Aramid çözgüden dokunmuş olan tam ortada yer alan kumaş katmana sahiptir. Bu dokuma yapısı sayesinde maruz kaldığı yüksek basıncı eşit olarak dağıtarak preslediği pastanın yüzeyine eşit bir şekilde iletmektedir.

Rakip ürünlerin aramidli mukavemet katmanı gevşek bir yapıya sahiptir. Bu gevşek yapı bandın ek yerinin preslenmesi esnasında uçların birbirine kaynamasını olumsuz etkileyerek bandın ek yerini zayıflatmaktadır. ENA-151AEBH bandımız, özel dokunmuş aramidli mukavemet katmanı sayesinde, rakip ürünlere göre 2 kat daha üzün süreyle ek yerinden açılmadan çalışabilmektedir.

ENA-151AEBH’ın polyester içerikli ve sıkı bir şekilde dokunmuş alt ve üst mukavemet katmanları sayesinde anlık aşırı baskılara karşı güçlü bir dayanım gösterirler. Bu sıkı dokunmuş polyester yapı sayesinde katmanların birbirinden ayrılmasını engellemiş olurlar.

Delikli ön pres bandı

Habasit olarak Avrupa’lı büyük makine üreticileri ile birlikte sürekli bir ürün geliştirme çalışmaları içerisindeyiz. Son kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda sektörün öncü makinecileri ile yürütülen çalışmalar neticesinde ön pres üst bandının özel delikli bir şekilde üretilmesine karar verilmiştir. Dünyanın değişik yerlerinde yapılan test çalışmaları sonucunda, delikli ön pres bandının panel yüzey kalitesine, panel sağlamlığına ve üretim hızına büyük katkı sağladı tespit edilmiştir.

Delikli ön pres üst bandı, özel tasarlanmış, şekilde ve şablonda delinmesi neticesinde pastanın ihtiva ettiği havayı daha fazla ve düzgün bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Yapılan bu çalışmalar sonucunda, sektörde liderlik yapan makine üreticileri yeni ürettiği tüm yeni hatlarda delikli ön pres bandını standart olarak kabul etmektedir.

Semih KanatlarKonveyör ve Proses Kayışlar Ürün Uzmanı

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit