Çalışırken tempoyu korumak

Son yıllarda yapılan bir dizi çalışma sonucu, uzun süreli oturmaya bağlı pek çok sağlık riski ortaya çıktı.. Masa başı işle hastalığın tehlikesi arasındaki ilişki öyle ürkütücü ki, bazı uzmanlar yeni bir tür sigara kullanımı etkisi olarak nitelendiriyor. Hatta uzun süreli hareketsizlik ile kalp krizi ve bazı kanser türleri arasında bağlantı olduğu kabul ediliyor.

Bu kötü haber idi; iyi olan ise LifeSpan Fitness gibi, son teknolojiye dayalı benzersiz egzersiz ekipmanları üreten firmaların çok sık rastlanan bu soruna karşı yaratıcı çözümler bulmaları. Uzun süreli oturmaya dayalı ortaya çıkan olumsuz tüm belirtilere karşı, spor salonu ile sınırlı kalmayacak aktif bir yaşam tarzı için aynı derecede olumlu birçok sonuç da var.

Yürüme bandına geçiş

LifeSpan 2012'de müşterilerin, yürüme bantlarını umulmadık bir biçimde kullandıklarını farketti. Koşu bantlarını akşamları kullanmak için evin bir köşesine bırakmak yerine, çalışma masalarının altına yerleştirip işlerini yaparken bir yandan da egzersiz yapıyorlardı.

LifeSpan'ir Yaratıcı Sanat Yönetmeni Jamie Airmet "Köklü bir başlangıçtı bu" diye açıklıyor. "Müşterilerimizin sürekli oturmanın olumsuz yönlerini öğrenmeleri, çığır açmalarını sağladı."

Bu yeni gelişmeyle birlikte yeni talepler de geldi. Yüksek hızlarda kullanılmak üzere tasarlanmış yürüme bantları, günde altı ile sekiz saat boyunca kısa ve yavaş adımlar yüzünden daha fazla ağırlık taşıyordu.

"Bant üzerinde çok fazla gerilme oluyordu" diyor Jamie. "Biz de müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun olabilecek bir kayış arayışına yöneldik. Birkaç farklı marka denedikten sonra şüphesiz kazanan Habasit oldu. Fiyat, uzun ömürlülük ve dayanıklılık açısından baktığımz zaman seçilmesi gereken Habasit idi. Dahası, müşterilerimize kesinlikle bakım gerektirmeyen bir ürün sunma şansına sahip olmuştuk."

Hareket halinde olmak

Sadece güvenilir bir bant bile müşterilere pek çok fayda sağlayabiliyor. Sağlık üzerine araştırmalar, yürüyüş bandı masasının beyin aktivitesini arttırmakla kalmadığını, kısa süreli belleği güçlendirdiğini, depresyon riskini azalttığını, aynı zamanda işyerinde genel performansı arttırdığını da ortaya çıkardı. LifeSpan'in portföyü; pedallı masa, ayakta çalışma masası ve denge tahtası gibi ürünleri içerse de, Jamie, yürüme bantlı çalışma masasının merkez konumdaki ürün olduğunu söylüyor.

“Çoğu zaman bir makinada sadece bir dişlisinizdir ve ürettiğiniz şey kimsenin hayatına etki etmez. Ancak yürüyen bantlı çalışma masasını ortaya çıkardığımızda, böylesi bir değişim ve etkiyi gördük.” diyor Jamie. Müşteriler, sırf beyinlerine doğru kan akışı daha fazla olduğu için hayatlarının nasıl değiştiğini, nasıl daha üretken ve işlerine bağlı hale geldiklerini anlatır.

Böylesine hevesli müşteriler ile Jamie'nin piyasadaki işleri de epey kolaylaşmış, ama hala şüphe duyanlarla karşılaştığını da belirtiyor.

"Bazen fuarlara katılıyorum ve standın etrafında dolanarak cep telefonlarıyla mesaj yazan insanlar görüyorum. Sonra ürünümüzü görüp diyorlar ki; 'Hem yürüyüp hem de yazı yazabilir miyim bilmiyorum'. Ben de onlara bir telefon uzatıyor ve bunun yürürken mesaj yazmaktan bir farkı olmadığını söylüyorum.Sadece bir şeye çarpmayın yeter."

Hızlı düşünmek, yavaş yürümek

Jamie, yürüme bandının hızının hemen her türlü çalışma şekline kolayca ayarlanabildiğini ve yürüyüş sırasında insanın daha hızlı düşünebildiğinin ise en büyük faydası olduğunu belirtiyor. "Bu bir trend veya gelip geçici bir moda değil" diyor. "Fiziksel olarak sürekli aynı yerde çakılı kaldığımız çalışma ortamları, insanoğlunun hayatına son birkaç yıldır girmiş durumda. Tüm gün bunu yapabilecek varlıklar değiliz." (ST)

Sonja StrimitzerPazarlama
www.lifespanfitness.com

Çalışırken tempoyu korumak

Be Healthy and Productive at Work with LifeSpan

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit