Devasa üretim

Konveyör bandı imalatı söz konusu olduğunda siparişler her biçim ve ebatta gelebilir. En küçük miktardan en büyüğüne Habasit'in müşteri taleplerini nicelikleri ne olursa olsun karşılama taahhüdü vardır.

Bu taahhüt yakın zamanda, Habasit İsveç'in Kuzeyli makine üreten bir müşterisi için dünyanın en geniş konveyör bandı üretimini üstlendiğinde daha da genişledi. Bu üretim, 12,2 m genişliğe ve 10 m uzunluğa varan boyutlarıyla alışılmışın çok dışında ve oldukça büyük zorluklar getiren bir proje oldu.

Her milde 100'den fazla dişli. İlk kurulumlarda normal dişli tasarımı kullanıldı, ama son dönemde parçalı dişliler kullanılıyor.

Boyut problemi

Müşterinin, GripTop POM(Acetal) ve antistatik FlatTop POM(Acetal)/Siyah PC olmak üzere iki tip M2520 modüler banda ihtiyacı vardı. Müşteri ile çalışabilmek için ilk yapılması gereken, hareketin uçta nerede konumlanacağını belirleyecek mil bükülmesi için uygun mil sapmasını bulmaktı. 12 m'den fazla mil uzunluğu, tam yükte izin verilenden daha çok bükülme olacağı anlamına gelmekteydi.

Bantlar İsveç Hindås'daki Habasit AB tesisinde monte edilecekti. Ancak zorlu görev imalat için yeterli olacak alanı bulmaktı; çünkü 12,2 metre uzunluğunda montaj masası mevcut değildi. Ekip bunun yerine, bir seferde iki metrelik bant üretecek ve sonra bunları bir araya getirecek bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem gerekliydi de, çünkü bant tam boyuyla taşıma işlemi için çok ağır olacak ve nakliye sırasında da katlanma riski olacaktı.

Sevkiyat zamanı geldiğinde ise bantların 13 m uzunluğundaki tahta ambalaj kutularına taşınması için 15 Habasit çalışanının gücü ancak yetmişti. Büyük bir çabayla bu olağanüstü işin üstesinden gelinmişti Devasa bantların sevk edilme aşaması için harcanan süre, tüm nakliye ve imalat departmanın seferber olması ile tam bir iş gününe eş değer sürmüştü.

Çözümün yeni bir boyutu

Bantlar yerine ulaştıklarında mühendislerin karşısına bu kez de başka bir problem çıktı: doğru kavrama ve eksen konumunu yakalamak için bant her milde 100'den fazla dişliye nasıl hizalanacaktı?

Neticede, devasa bantların yapımı ve taşınması, bir deney süreci oldu ve şaşırtıcı buluşlar ortaya çıkardı. Kesin olan şu ki, son başarının da gösterdiği gibi, her türlü ebat için çözüm bulmak söz konusu olduğunda Habasit, müşteri beklentilerinin sınırlarını bir kez daha genişleştmiş oldu. (ST)

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit