İnka Makina – Hat sonu sistemlerinde çözüm ortağınız

Makine ve sistemler üzerine tasarım, üretim ve kurulum yapmak için girişimci mühendisler tarafından faaliyet alanına doğal taş sektörüyle başlayan ve çok çeşitli sektörlere hat kurulum hizmeti veren İnka Makina’yı, firmanın Proje Müdürü Anıl Alioğlu ile yaptığımız röportajla daha yakından tanıyoruz.

1. Firmanızın faaliyet alanından kısaca bahseder misiniz?

1987 yılında kurulan firmamız, biriken tecrübesi, uzman kadrosuyla yurtiçi ve yurtdışında özellikle Avrupa ülkelerinde bulunan kurumsal firmalara havacılık, inşaat, beyaz eşya, otomotiv ve gıda gibi birçok farklı sektörde tam hizmet vermiş, dev projelerde ilklere imza atmıştır. Yıllar geçtikçe kendisini sürekli geliştiren firmamız, üretim hacminin artmasıyla 2004 yılında ihracatını % 90’a çıkarmıştır. 2011 yılında, çok yönlü bilgi birikimi ile yaptığı ARGE çalışmalarının ardından “Hat Sonu Sistemleri” konusunda, Paletleme Sistemleri, Palet Bozma Sistemleri, Konveyör ve Transfer Sistemleri alanlarına yönelmiştir.

Firmamız müşterilerin üretim alanına ve ürün bilgilerine göre hat verimliliğini en üst düzeye çıkaran optimum proje çözümleri sunar. Projelerimiz mekanik, otomasyon, yerinde kurulum ve devreye alma olarak anahtar teslim şeklinde gerçekleştirilmektedir.

2. Şirketinizin sektördeki en büyük başarısı nedir?

Çok çeşitli kapasite ve ürün gruplarına hitap edebilmemiz, standart makine elemanları olarak birinci sınıf ürünler kullanıyor olmamız, sözleşmede belirtilen sürelerde ve müşterimizin üretimlerini aksatmadan kurulum, devreye alma yapabilmemiz ve bunlara bağlı olarak müşteri memnuniyetimizin üst seviyede olmasıdır.

3. Değişimi nerede görüyorsunuz? Gelecekteki beklentileriniz nelerdir?

Şirket kuruluşumuzdan (1987) itibaren tam otomasyonlu sistemler üzerinde çalışmaktayız.

Türkiye, o tarihlerde tam otomasyonlu sistemlere henüz hazır değildi. Zaten bu nedenle de firmamız Avrupa pazarına 1990 yılında açılmış ve Avusturya, Almanya, Fransa, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde birçok sistem kurulumu yapmıştır.

Günümüzde Türkiye’de de pek çok firma otomasyonun önemini kavramış durumdadır. Kapasite kullanımı, işçi sağlığı ve ürün maliyetlerinin düşürülmesi konularını iyileştirmek için otomasyonun gerekliliği ve önemi hızla artmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda bu konulardaki yatırımların daha hızla artmasını beklemekteyiz.

4. Gelecek için hangi yenilikleri ve projeleri bekliyorsunuz?

Gelecek için, hat sonu konusunda ürün çeşitliliğini arttırmayı hedeflemekteyiz. Buna bağlı olarak, hitap edebileceğimiz üretici profili de artacaktır.

5. Yenilik anlamında müşterilerinizden ilk aldığınız talep neydi?

Müşteriler daha önce ve halen kendi firma gerçeklerine uygun çözümler üretilmesini talep etmektedirler.

6. Sektörünüzde bu günlerde hangi trendi görüyorsunuz? Pazarı domine eden trendler nelerdir?

Sektörümüzde, ürün maliyeti ve işçi sorunlarından dolayı otomasyonlu sistemlere geçme eğilimi artmaktadır. Endüstri 4.0 konusu pazarı domine etmeye adaydır.

7. Size göre müşterileriniz açısından yaptığınız en faydalı yenilik neydi?

Firmaların gerçeklerine ve tanımlanan talebe karşılık, optimum çözümler oluşturmaya çalışmaktır. Bu bir çeşit müşteriye özgü yenilik anlamı taşımaktadır.

8. Varsa, yeni düzenleme veya yönetmelikler size hangi avantajları sağladı?

İş sağlığı ve güvenliği konularında son yıllardaki düzenleme ve yönetmelikler, otomasyon ihtiyacını pekiştirici, hatta zorunlu hale getirici etkiler yapabilmektedir.

9. Sürdürülebilirlik kavramı İNKA için ne ifade ediyor?

Firmamızın, teknoloji, insan kaynakları ve ticari açıdan gelişmesinin sürekliliğinin sağlanabilir olmasını sağlayacak stratejilerin belirlenmesi ve uygulanabilmesini ifade etmektedir.

10. Bir tedarikçide sizin için önemli olan şey nedir?

Kalite istikrarı, söz verilen sürelerde teslimat ve uzun süreli çalışabilecek firma kültürü.

11. Habasit’le ilk teması nasıl kurdunuz?

Habasit ürünlerini distribütör aracılığıyla uzun yıllardır kullanıyorduk. Habasit Türkiye ofisinin ve ardından fabrikasının kurulmasıyla birlikte ihtiyaçlarımızı işbirliği ile yeniden düzenledik.

12. Habasit ile olan işbirliğiniz nasıl gelişti?

Projelerimize uygun kalitede ve özel üretim imkanlarının sunulması işbirliğimizin gelişmesinde önemli etken olmuştur.

13. Bir çözüm ortağı olarak Habasit’in en çok öne çıkan yönü hangisidir?

Özel ölçülü siparişlerimizin kısa sürede üretilip teslim edilmesi, stok miktarlarınızın ihtiyaçlarımızı karşılaması, sürdürülebilir ürün ve hizmet kalitesi İnka Makina adına Habasit’in öne çıkan yönleridir.

Tolga Kaynak Satış Müdürü
www.inkamakina.com.tr

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit