Tanrım, bu da ne?

Metal detektörlerin anlatılmamış hikayesi ve bir şirketin atık olmaksızın geleceğe dönük bakış açısı.

İlk metal detektör bir kriz anında icat edildi. 2 Temmuz 1881'de James A. Garfield, Birleşik Devletler'in 20. Başkanı, Washington D.C.'deki Baltimore ve Potomac tren garında Charles J Guiteau tarafından vuruldu. Her ne kadar yaralanan başkan hemen ölmemiş olsa da doktorlar kurşunun yerini saptayamıyordu. O dönem sağlık hizmetlerinin önemi henüz kavranmamıştı, bu yüzden gövdesinde inceleme yapan sağlık ekipleri acı çekmesine sebep oluyordu.

Ve sahneye Alexander Graham Bell çıktı; kurşunun yerini tam olarak saptayabilecek metal dedektörünü icat etti. Ne var ki dedektörün metal yayları makinenin doğru çalışmasını engelledi ve doktor, Bell'in Garfield'in sadece sağ tarafını incelemesine izin verdi; yani kurşunun saplandığına inandığı yere, oysa kurşun sol taraftaydı. Suikast teşebbüsünden yetmiş dokuz gün sonra, Garfield yaranın enfekte olması yüzünden hayatını kaybetti.

Teknoloji 1881'den bu yana çok yol aldı, ama Garfield'in arkasından vurulduğunda attığı şaşkın çığlığı "Tanrım, bu da ne?", o günden beri kontaminant saptama adına ortada duran bir soru olarak kaldı.

Global sonuçlar

Başka bir kıtada ve yaklaşık bir asır sonra, 1976'da, Almanya Schönberg'de Sesotec firması kuruldu. Kontaminant algılamada ve malzeme sınıflandırmada uluslararası öncü uzmanlardan biri haline geldi. Her ne kadar şirketin uygulama gereksinimleri, bir devlet başkanını suikast girişiminden korumak kadar çarpıcı olmasa da, ürettikleri dedektörlere olan gereksinim global açıdan hayati önem taşıyor.

Sürdürülebilirliğin öneminin giderek daha çok farkına varıldığı bir dünyada Sesotec, geri dönüşümden gıdaya ve plastiğe, birtakım endüstrilere yönelik çalışmalarıyla ön plana çıkıyor ve kirleticileri ortadan kaldırırken küresel atıkları da azaltıyor. Teknoloji geliştikçe Sesotec de ilerledi ve faaliyet kapsamını genişleterek metal algılama sistemleri üretmenin yanı sıra x ışınlarıyla inceleme makineleri ve sınıflandırma sistemleri de üretmeye başladı.

Sesotec'in genel merkezi Almanya'da yer alıyor ve üretimin büyük bir bölümü orada yapılıyor. Günümüzde şirketin, Singapur, Çin, ABD, İtalya, Hindistan, Kanada ve Tayland olmak üzere toplam yedi bağlı kuruluşu, bunun yanı sıra da dünya genelinde kilit pazarlarda 60'dan fazla ortağı bulunuyor. Teknik servis mühendisleri ise sahada destek verebilmek için dünya çapında yerlerini almış durumda.

Geri dönüşümün geleceği

Günümüzde geri dönüşüm endüstrisi kadar dinamik ve hızlı değişen bir pazar az sayıda mevcut. Plastik, cam, metalden, elektrikli ve evsel atıklara kadar başarılı ve etkili bir geri dönüşüm elde etmek için bu malzemelerin saflık oranı çok önemlidir.

Sesotec'in Grup Ürün Yönetim Başkanı Christian­ Stadler şöyle diyor: "Geri dönüşüm endüstrisindeki uluslararası girişimler ve yasalardaki değişiklikler, uzun süre tartışıldıktan sonra son sürat yürürlüğe giriyor ve piyasalar da buna hızlı bir şekilde tepki veriyor. Kaynak azlığı ve hayatımızın her alanındaki verimliliği arttırmak adına duyulan büyüme ihtiyacı, yaptığımız işlere çok ciddi olarak etki ediyor."

Tamamen Plastik

Özellikle plastik endüstrisinde, Sesotec sistemleri duruş sürelerini kısaltmada yardımcı oluyor.Ürün işleme makinasına daha girmeden önce malzeme akışında metal kirleticilerin ayrıştırılması ile de yüksek kaliteyi garanti ediyor (Örneğin, enjeksiyonlu kalıp makinası). En hafif metal kirletici bile ürüne ciddi zarar verebilir veya makineyi tıkayabilir, bu da beklenmedik aksaklılara ve maliyete neden olur. Sesotec'in en yeni ayırma ve sınıflandırma sistemleri, makina çalışma süresini uzatıyor ve yüksek kalitede ürün için kirleticileri ortadan kaldırıyor.

www.youtube.com/user/sesotec/videos

Detektör kontrolündeki yemek

Christian Stadler, sürdürülebilirliğin itici güç olduğu ve kaliteye bağlılığın günlük yaşamda kritik bir etkiye sahip olduğu bir şirket için çalışmaktan gurur duyduğunu söylüyor. Metal, cam ya da kemik parçaları gibi kirleticilerin saptamasındaki başarısızlığın oldukça önemli olduğu ve tüketici sağlığının her anlamda düşünülmesi gerektiği bir sektör, gıda sektörü dışında belki de yok.

X ışını teknolojisinde son on yılda kaydedilen ilerleme sayesinde 0,3 mm kadar küçük kirleticiler algılanabiliyor ve zarar görmüş unsurlar tanımlanıp uzaklaştırılabiliyor. Bu sadece tüketicilerin karşılaşabilecekleri sağlık risklerini önlemiyor, üretim hattındaki ıskarta mal miktarını azaltarak atıkların azalmasını da sağlıyor.

Sürdürülebilir ortaklıklar

Christian Stadler, Sesotec'in başarısındaki en büyük unsurlardan birinin müşterileriyle sürdürdüğü işbirliği olduğunu belirtiyor. Müşteri gereksinimlerinin giderek bağımsız ve bireysel hale geldiğini ve bu yüzden Sesotec çalışmalarında özelleşmenin önemli bir husus olduğunu vurguluyor. "Günlük hayatımıza bakmak yeter. Artık bugün, kişisel tercihlerinize göre koşu ayakkabısı tasarlayabiliyor ve makul bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Aynı şey endüstrilerimiz için de geçerli. Ürünlerin, müşteri gereksinimlerini karşılaması ve gereksinimler çeşitlendikçe firmanın bu durumun üstesinden etkili bir şekilde gelmesi gerekiyor."

"Müşterilerimizle ortaklık kurmaya çalıştıkça, aynı zamanda tedarikçilerimizle olan ortaklığı da göz önüne alıyoruz. Onlardan öğreneceklerimiz olabilir ve müşterimiz için katma değer yaratmada bize yardımları dokunabilir" diyor Christian Stadler. Bu nedenle Habasit, yirmi yıldan fazladır Sesotec ile olan doğal uyumuyla uzun vadeli iş ortağı konumunda.

Sesotec, daima değişim gösteren endüstrilerin en ön sırasında yer alsa bile, felsefesinin üç temel direği değişmiyor. Şirketin temel değerlerinden en başta iş birliği, devamında ise dahili ve harici aşamalarda karmaşık işlemleri sadeleştirme gelir. Üçüncü olarak ise inovasyondur, bunun anlamı da müşterileri için yeni yöntemler bulurken dahi onlardan bir şeyler öğrenmesidir.

Kontaminant tespit etme devamlı uyum sağlama gerektiren bir alandır ve Sesotec, ortaklarıyla birlikte bu zorluğun üstesinden gelebiliyor. Çünkü asıl olanın, sadece sorunları önlemek olmadığını, geleceğe dönük yeni olanaklar da yaratmak olduğunu biliyor. (ST)

Sonja StrimitzerPazarlama
www.sesotec.com

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit