Konserve kutularının dünyasına girdiğinizde, sürprizlere hazır olun. 50 onsluk kutuya sıkıştırılmış jelatinlenmiş soslu bütün bir tavuktan tutun da yumurtalı kızarmış çekirgeye, on yıl raf ömürlü pastırma veya tıkıştırılmış Amerikan çizburgerine; mutfakla ilgili ne varsa konserveye koyulabilecek, bu konudaki yaratıcılığın sonu yok gibi görünüyor. Meşrubatlar bile sıradan bir soda veya birayla sınırlı değil. Çin'de kutulanmış Kuş Yuvası içeceği bulabilirsiniz. Swiftles kuş yuvalarının sıvı içinde eritilerek yapıldığı, hücre büyümesini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenen özel bir içecek.

"Bana göre, kutuya her şeyi koyabilirsiniz" diyor, Canline'ın Teknoloji Mühendisliği ve Gelişim Başkanı Mark Veron ve görünene göre de öyle yapıyoruz. Sadece meşrubatlar için dünyada her yıl yaklaşık 180 milyon alüminyum kutu üretiliyor; her yerde karşılaşmaya alışık olduğumuz bu kutuların ardında patlayan bir iş hacmi görürseniz şaşırmayın.

Değişen formlar

Merkezi Hollanda'da bulunan Canline, metal ve alüminyum ambalaj endüstrileri için anahtar teslim taşımacılık ve yükleme işlemi çözümleri dizayn eden uluslarası bir firma. Manyetizma, vakum ve hava teknolojisi kullanan Canline, hassas ama esnek kutuların yapım sürecindeki dahili taşınması konusunda uzmanlaşmış ve bu ürünlerin konveyörde hasar görmeden yüksek hızlarda taşınmasını sağlayabiliyor. Bu taşıma için firma genellikle Habasit marka bez takviyeli kayışlar kullanıyor. Makinelerin ve üretim hatlarının mühendislik aşamasının başlarında Habasit ile yakın işbirliği yapan Canline, ayrıca Habasit'in global servis ağından da yarar sağlıyor.

1969'a kadar geri giden deneyimleriyle Canline, endüstrideki dramatik değişimlere tanık olmuş. İlk alüminyum kutu 1957'de yapılmıştı. Kısa süre sonra 1962'de çek-aç kapaklı kutular üretildi ve ardından 1965'te soda otomat makinesi geldi. Çek-aç kapaklar çevre kirliliği yaratmaya,hayvanlar ve çocuklar için tehlikeli olmaya başladığında, 1975'te gövdeye bağlı ve kapağı açmaya yarayan çıkıntı icat edildi ve gelişmeler bununla bitmedi.

"Geçmişteki üretim hatlarında sadece tek bir boyutta kutu üretilebiliyordu,"diyen Bay Veron sözlerini şöyle sürdürüyor "ama artık müşteriler ölçülerde esneklik, baskının kalitesinde ve üretim hızında artış, maliyet düşürmek için malzeme kalınlığının azaltılması gibi talepleri oluyor ve üretim hattındaki genel verimliliği arttırmak, hatta sürdürmek giderek zorlaşıyor."

Bunlarla birlikte modern endüstride karşılaşılan en büyük engellerden biri estetik. Çok açık ki bir konserve kutusu, bir PET şişenin alımlı hatlarıyla yarışamaz. "Alüminyuma biçim vermek daha zor. Teknik belli olsa da pahalı bir işlem ve üretim hızı da daha düşük." diyor Bay Veron. Normalde üretim hızları dakikada 3.000 kutuya varabilir, ama özel bir biçim verilerek üretim yapılacaksa bu hız yarıya, hatta yarıdan aşağıya düşebilir. Bay Veron, sektörün daha cazip teneke kutu imal etmenin bir yolunu bulmasının sadece an meselesi olduğuna inanıyor.

Sağlıklı seçim

Eskiden konserve ürünler son çare olarak başvurulan yemek şekli olarak görülen bir üne sahipti, ama aslında bu türde bir muhafazanın sağlığa faydaları da var. Pek çok mineral ve A, D, E, K gibi yağda çözünen vitaminlerin yanısıra protein ve uzun ömürlü yağların da korunmuş olması sağlanıyor(bkz. jelatinli tavuk). Bazı durumlarda, kutulama işleminde kullanılan ısı, mısır ve domates gibi sebzelere daha fazla antioksidan özellik kazandırıyor.

Az bilinen bir diğer avantajı da, sebzelerin genellikle en taze oldukları dönemde toplanıp konserve ediliyor olmaları. Konserve sebzelerin raf ömrünün beş yıla kadar çıkabiliyor olmasına rağmen, yine de bu konservelerin besin değerleri buzdolabınızın dibindeki neredeyse solmuş sebzelerden daha yüksek oluyor.

Dünyayı korumada geri dönüştürülen her kutu

Pratik, sağlıklı, hatta lezzet bakımından da tercih edilen konserve yiyecek ve içecekler bir konuda tüm bunlardan daha ağır basan bir fayda sunuyor: sürdürülebilirlik. Alüminyum sürekli geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Geri dönüşüm konteynerine attığınız konserve kutusu, normal şartlardaki 60 günlük işlem süresi içinde yeni bir ürüne dönüşerek tekrar raflarda yerini alır.

Bay Veron: "Bu, dünyanın en sürdürülebilir paketleme şekli." diye açıklıyor. "Plastiği geri dönüştürmek istediğinizde, daima yeni kimyasallar veya malzeme eklemeniz gerekir, oysa çelik veya alüminyum % 80-95 oranında geri dönüştürülebilmekte."

Alüminyumun muazzam geri dönüşüm potansiyeli vardır. Asıl çaba, konserve kutusunu tüketicinin elinden atık konteynerine getirmek. Yeni bir kutu üretmek yerine geri dönüştürülen almuminyumdan % 92 enerji tasarrufu sağlandığından beri, çaba göstermeye değer. Birleşik Devletler'de alüminyum kutuların yarısından azı geri dönüştürülüyor ve bu, yılda bir milyondan fazla eve elektrik sağlayacak kadar enerji demek. Almanya, İsviçre, Norveç ve Finlandiya bu konuda daha iyi, alüminyum kapların % 90'ından fazlasını geri dönüştürüyor.

Atık endüstrisinde, geri dönüştürülmüş olsa bile plastiğin ayrıştırılması kâbusa dönüşebiliyor.

"Alüminyumu manyetik Eddy Akımı etkisiyle seçip ayıklamak kolay" diyor Bay Veron, "ama plastiğin altı veya yedi farklı türü var ve geri dönüştürülen şey sütümsü bir sıvıya dönüştüğü için, işlenmemiş yeni malzeme eklenmeden önce ayrılması, temizlenmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor."

İnsanlar konserve kutusunun sürdürülebilirliğini yeni fark etmeye başlasa bile, Mark Veron bu yeni bilincin geri dönüşümün geleceğinde büyük etkisi olacağına inanıyor.

Küçük ayrıntılardan kitlelere

Canline, konserve kutu mühendisliğinde öncülüğü her zaman koruyor. Geleceği geçmişinden her zaman daha yaratıcı olan bir endüstri için, yenilikçi gelişmeler şarttır. Ve Canline benzersiz anahtar-teslim çözümler sunuyor; örneğin, Randomizer adlı özel amaçlı son makinesi, üretim sürecinde kutu kapaklarının konumunu ayarlayarak daha kolay paketleme sağlarken, bir yandan da taşıma ve depolama maliyetlerini azaltıyor. Bu gibi ayrıntılar, dakikada binlerce parçanın üretildiği durumlarda büyük farklar yaratıyor.

Şaşırtıcı miktarda global çaplı kitlesel üretime rağmen, Bay Veron insanların konserve kutusunun faydalarını fark ettikçe endüstrinin daha da büyüyeceğini düşünüyor. Konu sürdürülebilir bir gelecek ise, mutfakla ilgili yaratıcı fikirlerin olması hiç de şaşırtıcı sayılmaz. (ST)

www.canline.com
Sonja StrimitzerPazarlama

Kutudaki dünya

Kutudaki dünya

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit