Tunca Teknik A.Ş. – Bayi Röportajı

Yetkili bayilerimizden biri olan Tunca Teknik Mak. San. ve Tic. A.Ş.'nin ortaklarından Mert Tunca ile yapmış olduğumuz röporajla bayimizi daha yakından tanıyoruz.

Firmanızın faaliyet alanından kısaca bahseder misiniz?

Tunca Teknik A.Ş. yaklaşık 300 çalışanıyla; kayış ve modüler bant, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv konfeksiyon, tekstil makina satış ve teknik servis, naylon ambalaj, kağıt, makina imalat ile dikey perde ve pliser imalat sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Bursa Nilüfer OSB, Hasanağa OSB, Gemlik Serbest Bölge ve İnegöl’de imalat birimleri ve Bursa, İstanbul, İzmir ve Çorlu’da satış ofisleri bulunmaktadır.

Son yıllarda pazarınız nasıl bir değişim gösterdi?

Oldukça farklı alanlarda faaliyet gösterdiğimiz için pazar değişimleri de sektörel anlamda farklılıklar göstermektedir. Özetlemek gerekirse; bazı sektörler fiyat rekabetine odaklanmakta, bir kısım sektörlerde teknoloji ve inovasyon ön plana çıkmaktadır. Döviz bazlı girdi ile çalışılan sektörlerimizde son dönemdeki kur dalgalanmaları ciddi bir etki yaratırken, ihracat odaklı pazarımızda ithalatın azalmasına dayanan artan navlun fiyatları bizleri olumsuz etkilemiştir.

Genel olarak müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizden olan beklentileri son zamanlarda değişti mi? Değiştiyse, açıklar mısınız?

Genel anlamda pazarlarda yaşanan değişimler aslında müşteri beklentilerinin de bir yansıması idi. Bazı müşterilerimizde fiyat hassasiyetinin ve maliyet odaklılığının arttığını gözlemledik. Bununla birlikte bazı pazarlarda müşterilerimizin inovasyon, Ar-Ge beklentilerinin arttığına şahit olduk. Diğer taraftan tüm müşterilerimiz için ortak bir beklenti var ki bu da karşılıklı güven ilişkisi ve güvene dayalı sürdürülebilir partnerlik. Bu konu bizim için de beklenti listesinin ilk sırasında yer almaktadır.

Şirket olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerinizden bahseder misiniz?

Teknoloji, Ar-Ge, Ür-Ge, inovasyon, yerlileştirme fırsatlarının var olduğu sektörlerde, müşterilerimiz ve tüm paydaşlarımız için değer yaratabildiğimiz alanlarda, sağlıklı bir şekilde gelişmek istiyoruz. Bizim “sağlıklı gelişim” tanımımız içerisinde; büyüme, küçülme, stratejik işbirlikleri, şirket satma-satınalma ve ortaklıklar, vb. tüm aksiyonlar bulunmaktadır.

Habasit ile olan işbirliğiniz nasıl gelişti?

Biz Habasit ile 30 yıl önce tanıştık. İlk olarak Habasit bayisiydik. 2000 yılında Habasit’in Türkiye distribütörü olduk. 2008 yılında, Habasit’in Türkiye’ye gelmesi ile birlikte distribütörlük yanında, orman, tütün, vb. gibi sektörler başta olmak üzere Habasit’in sektörel temsilcisi konumuna yükseldik. Şu anda da kendimizi Habasit’in Türkiye’deki bir kolu olarak görüyoruz. Müşterilerimize ürün ve hizmet tedarik ederken de bu gurur ve sorumlulukla görevimizi yerine getiriyoruz.

Bir tedarikçide sizin için önemli olan şey nedir?

Bizim için en önemli şey karşılıklı güven ilişkisidir. Güven tesis edildikten sonra, ticari anlamda karşılıklı kazanç da gözetildiği müddetçe, sürdürülebilir iş modellerinin oluşacağına inanıyoruz. Bu konu Tunca’nın değişmez önceliğidir. Bununla birlikte bizim için Habasit bir tedarikçi değil, Habasit ile partner ve çözüm ortağıyız.

Bir çözüm ortağı olarak Habasit’in en çok öne çıkan yönü hangisidir?

İlk olarak; ürün, hizmet, işbirliği modeli ve şirket işleyiş modeli başta olmak üzere hemen hemen tüm konu ve alanlarda sürekli kendisini yenileyebilmesi. İkincisi de global gelişmeler, makro ekonomik dengeler ve yerel global konjonktür ne gerektiriyorsa o şartlara adapte olabilme yeteneği. Şirket satınalma ve birleşmeler ile yön verilen büyüme stratejileri ve Ar-Ge yatırımları sayesinde sürekli yeni ürün ve hizmet yaratabilme kapasitesi de yine Habasit’in güçlü yönleri arasında.

www.tuncateknik.com

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit