Bir dilim ekmeğin ardındaki öykü

Giuseppe Rosental Giuseppe Rosental Endüstri Segmenti Müdürü

Bir somun ekmekten daha eski ve tarihsel açıdan daha çarpıcı en fazla birkaç yiyecek türü vardır. İnsanlığın bu temel gıdası milattan önce 10.000 yıllarında, tarımın gelişmeye başladığı Neolitik çağda ortaya çıktı. Ekmek yapımı medeniyetin ilerlemesine paralel olarak, buğdayları öğütme taşlarının arasında ezmekten, bugün çeyrek tonluk bir hamuru dakikada 600 somuna bölen otomasyon teknolojisine evrildi. Bu süreçler arasında geçen binlerce yıl içerisinde ekmeğin yapım şekli genel hatlarıyla aynı kaldı. Halbuki görünürdeki bu basit temel gıda her daim gücün ve anlaşmazlığın bir kaynağı oldu.

Hamurun yükselişi

Habasit’in bugün de desteklemekte olduğu ve tüm dünya çapında ekmek üretiminin yapı taşları Sanayi Devrimi sırasında döşendi. Otto Frederick Rohwedder ekmeği hem dilimleyen hem de paketleyen makineyi daha 1928 yılında üretmişti. Bu makine gelecekte karşılaşacaklarımızın habercisi idi.

Ortaçağ'da bir fırıncı yedi yıla varan bir süre çıraklık yapmak zorundayken, bugünün dokunmatik ekranlı teknolojileri yüzlerce somun ekmek üretmek için zamanlama, hız, sıcaklık ve miktar ayarını tek seferde yapıyor. Kusursuz akan üretim hattında hamur mayalanıyor ve kalıplarda somun şekili veriliyor. Daha sonra partiler halinde 260°C sıcaklıktaki fırınlardan geçerek pişiriliyor. Yavaş soğutma süreci küf oluşumunu önlerken somunda yumuşak bir kabuk oluşmasına da zaman tanıyor. Son adımda ekmek dilimlenip dağıtım için paketlenirken, her somun paketine içindeki malzemeleri kaynağına kadar takip edebilmeyi sağlayan kodun yazılı olduğu bir etiket takılıyor.

Bu büyüklükte ve hassasiyetteki bir üretim, 1795 yılından bu yana tahıl taşımakta kullanılan konveyör bantları olmadan yapılamazdı. O tarihlerde bu bantlar deri, kauçuk veya keten bezi ile kaplı, yassı ve basit ahşap yüzeylerdi. İkinci Dünya Savaşı sonrası sanayileşme “patlaması” sırasında, kayış üretimi için yeni sentetik malzemeler keşfedildi ve gelişmiş dönen taşıma sistemleri geliştirildi. Tam bu yıllarda, 1946'da Habasit sahnedeki yerini alarak ekmek üretimi sektörünün modern zaman taleplerini karşılayan ilk firmalardan biri oldu.

Üstteki kabuğun üretimi

70 yılın ardından Habasit bugün ekmeğin yanı sıra bisküvi ve krakerden kek ve unlu mamullere ve şekerlemelere kadar geniş bir yelpazedeki kurutulmuş gıdanın üretim aşamalarından her biri için geniş bir ürün portföyü sunuyor.

Bu denli büyük ve rekabetçi bir sektörde hijyen, herhangi bir firmanın başarısında belirleyici bir faktör olabilir. Habasit'in sunduğu ürünler, gıdalarla doğrudan temas ile ilgili tüm yönetmelikleri karşılar ve üretim hattının her kademesinde güvenlik garantisi verir.

Ekmek somunları 19. yüzyıl öncesinde sokaklarda satılıyordu ve üzerlerinde kazara talaş veya hamurla beraber alüminyum karışabiliyordu. Bugün sektör en gelişmiş hijyen standartları altında çalışıyor.

Habasit'in Kuru Gıda Sektör Yöneticisi Giuseppe­ Rosental şöyle açıklıyor: “Unlu mamuller sektörü hijyen ve ürün güvenliği konularında ileri doğru dikkate değer sıçramalar yaptı. Geçmişte fırın içinden geçen her şeyin sterilize olduğu düşüncesi yaygındı. Ancak bugün tüketicilerin sağlık konularındaki kaygıları giderek artıyor. Tüketici beklentileri birçok firmayı gıda kontaminasyonunu önleme konusunda somut yatırımlara gitmeye, bununla kalmayıp sektörün zorlu taleplerini karşılayacak uygulamaları araştırmaya doğru yönlendirdi. Burada önemli olan sadece temel ham maddelerin kalitesi değil, aynı zamanda güvenliği ve hijyeni üretimin her aşamasında sağlayacak bir üretim hattı oluşturmaktır.”

Habasit, unlu gıdalar sektörü için benzersiz ürünler geliştirdi. Bunların arasında aşınmaya dirençli ve daha uzun ömürlü olması için polyolefin kaplama ile iyileştirilmiş Habasit Cleanline® Generation II de bulunuyor. Sıvı ve katı yağlara çok dayanıklı olan TPO kaplama kayışlar hamurdan mükemmel bir şekilde ayrılır, ayrıca temizliği kolay ve güvenilir şekilde yapılabilir.

Habasit hamur yapma, sıcak ürün soğutma, kalıpta şekillendirme, mayalama, kesme ve paketleme gibi her uygulamaya uyacak kayışlar sunar. Giuseppe Rosental “Sektör için tek bir özel ürün belirlemek çok zor” diyor ve devam ediyor “çünkü herhangi bir uygulama için en uygun malzeme 400'den fazla ürünümüz arasından belirleniyor.”

Liste gerçekten de uzun; HabasitLINK® plastik modüler kayışlar, HabaCHAIN® plastik zincirler, HabaSYNC® zaman kayışları ve TPU, TPO, PVC, silikon yüzey ve muhtelif kabartma dokulu pozitif tahrik ve kumaş kayışları olan Habasit Cleandrive™ bunlardan sadece bazıları.

Ayrıca Habasit mayalama, soğutma ve dondurma işlemleri için helezon çizen kayışlar üretir. Helezon çizerek giden kayuşlar uzun konveyör sistemlerinin kurulamadığı dar imalathanelerde alanı verimli olarak kullanır.

Kelepçeler, kenar kapama profilleri ve yan duvarlar gibi aksesuarlar konveyör sistemlerinde performansı arttırır ve hijyeni iyileştirir. Ayrıca her ürünü X-ray ve metal algılayabilme özellikleri ile donatılabilir

Geniş ürün yelpazesinin yanı sıra, Habasit'in müşterilerine sunduğu en büyük avantaj firmanın global boyutta ve günün her saatinde sunduğu uzmanlığa dayalı hizmetleridir. Hasarlı bir kayış, hazırda bulundurulan servis personeli ve tutulan kapsamlı stok sayesinde sadece birkaç saat içinde onarılabilir veya değiştirilebilir. Bu avantaj, her gün binlerce somun ekmeğin pişirildiği fabrikalarda üretim aksamalarını ve atıl süreleri önleyerek önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Tarih her gün taptaze yazılıyor

Habasit ekmek üretimi sektörünün en önlerinde, üretimin her aşaması için komple çözümler sunan güvenilir ve kaliteli bir tedarikçi olarak yerini aldı. İnsanlık tarihinde ekmek her zaman temel bir bileşen olmuştur. Habasit ise mükemmel somununu pişirmenize yardım edecek bir numaralı partnerinizdir. (ST)

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit