Habasit çikolata fabrikasında temizliğe girişti, bir diğer başarılı Habasit Cleandrive™ uygulaması

Çikolata dünyadaki en yaygın tatlı tedavilerden biri. Dünya Kakao Vakfı'na göre yılda ortalama üç milyon tondan fazla kakao çekirdeği tüketiyoruz. Çikolata fabrikalarının arı kovanı gibi çalışmaları da sürpriz olmuyor haliyle.

İngiltere Leeds yakınındaki bir çikolata fabrikası, büyük ve ağır iki adet plastik modüler bandı temizlemede sorun yaşayınca Habasit'i aradı ve alternatif bir çözüm geliştirmelerini istedi.

Kayışlar eğimliydi ve küçük, yuvarlak çikolataları poşetleme makinesine taşıyordu. Bu kadar büyük ve ağır kayışların temizlenebilmesi için mühendislerin onları iki vardiyada bir (iki veya üç günde bir) sökmesi gerekiyordu. Çikolata, kayışın bağlantıları ve menteşeleri arasına, çeperlerine, tutucu parçalarına ve alt kısmına bulaşıyordu. Sökme işlemi her defasında dört saat sürüyor, malzemeye iyice işlemiş çikolatayı çıkarmak için de 12 saat suda bekletmek gerekiyordu.

Fabrikanın hijyen standartları yüksek derecede katıydı ve sorumlular bu temizleme şeklinden pek de memnun değillerdi. Bantların her gün çıkarılmasını istemişlerdi.

Gerek üretimin uğradığı kesintiyi azaltmak, gerekse hijyen sorununu iyileştirmek için, hafifliği, güvenliği ve hijyenik gıda işleme performansıyla bilinen Habasit Cleandrive™ bantlarını önerdik. Makaralarda, dişlilerde ve benzeri bileşenlerde gereken bütün değişiklikleri yaptık ve işi bu yıl bir hafta önceden bitirdik. Yerindeyken kolayca silinip temizlenebildiklerinden, kayışların birkaç ay boyunca sökülmesi gerekmedi.

Sorun çözüldü, mühendisler başka işlerle rahatça ilgilenebiliyorlar ve bantlar o kadar ağır olmadığından motorlar daha az zorlanıyor. Çikolata artık çeperlerin ve tutucu parçaların arasına girmiyor. Ayrıca müşteri, fabrikaya daha fazla Habasit Cleandrive™ bantlardan katmayı planlıyor.

Çok çeşitli endüstrilerin ve konveyör sistemleri uygulamalarında, Habasit kumaş, plastik ve monolitik kayış/bant sistemlerinde lider çözümleriyle müşterilerin Toplam Mülkiyet Maliyetlerinini optimize ediyor: Habasit – Solutions in motion, gelin ve siz de test edin. (LC)

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit