Habasit Türkiye 5S çalışmaları ile gücüne güç katıyor

Global bir bakış açısını ilke edinen Habasit­ Türkiye, 5S çalışmalarına 2019 yılı itibari ile başlamıştır. 5S ile tüm ofis ve saha çalışanlarına gerekli eğitimleri sağladıktan sonra, 5S ilkeleri doğrultusunda tüm alanlarına bu ilkeleri yansıtmaya başlamıştır. Yalın üretim sisteminin en önemli yapı taşlarından biri olan 5S, Habasit Türkiye’de her geçen gün daha fazla aksiyonlar ile uygulamaya alınmaktadır.

Peki bahsettiğimiz bu 5S nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi 5S, 5 tane “S” nin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kavramdır.

Sırasıyla;

(1S) Seirià → Ayıklama

Gerekli ve gereksiz tüm malzemelerin öncelikli olarak birbirinden ayrılmasıyla başlar tüm süreç. Çalışma alanında istenmeyen aparat, ekipman, yedek parça, hammadde, ofislerde gereksiz ve fazla doküman, mobilya vb. eşyalar birbirinden ayrılır, tüm gereksiz malzemeler çalışma alanından uzaklaştırılır.

(2S) Seitonà → Düzenleme

Bu adım malzemelerin gerekli olduğunda kullanıma hazır olmaları için uygun ve güvenli şekilde düzenlenmesidir. Amaç gerektiğinde kullanılmak üzere aranan malzemelere kısa bir süre içerisinde ulaşmaktır.

(3S) Seiso → Temizlik

Çalışma alanı her türlü tozdan, yağdan ve kirden arındırılmalı ve temiz tutulmalıdır. Kirlilik kaynağında yok edilmelidir.

(4S) Seiketsu → Süreklilik

İlk 3S’in sürekliliğinin hedeflenmesidir. Ve bu düzenin alışkanlık haline getirilmesidir. Tüm şirket bünyesinde standartlaşmanın getirilmesi için çabaların bütünüdür.

(5S) Shitsukeà → Disiplin

Temiz ve düzenli olmanın alışkanlık haline getirilmiş olmasıdır. Şirket standardına uygunluk ve elde edilen sonuçların ölçülmesi, takdir, hediye uygulamasının oluşturulmasıdır.

Yani kısaca Japonca kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuş kavramdır. 5S ile ofis ve üretim tesisimizde sürekli iyileşmenin ve çalışma isteğinin arttırılması için ve kavramların sürekliliğinin arzı için haftalık denetimler ile 5S faaliyetlerinin durumu analiz edilmektedir.

5S sadece bir araç değil, yaşam biçimidir. 5S kültürü fabrika ve ofislerde verimliliğin arttırılmasında ve yine aynı sahada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilincin artmasında, çalışan verimliliği ve motivasyonunun arttırılmasında da etkisi olan bir süreçtir.

5S adımlarının firma kültürüne uyumlu bir şekilde entegre edilmesi ile birlikte sağladığı yararlarsa azımsanmayacak derecededir. Sorunların erken teşhisinden, siparişlerin zamanında teslim edilmesine ve dahası uygun maliyet ve karlılığa kadar örneklerin çoğaltılabileceği birçok faydası vardır. Tüm çalışanların sürece ortak olması ile birlikte firma kültürünün ve temel değerlerinin pekiştirilmiş olması da büyük adımların başında gelmektedir.

Habasit Türkiye’nin 5S aksiyonları;

“5S Slogan Yarışması” ile tüm çalışanlarımızın katılımının sonucunda belirlediğimiz Habasit Türkiye 5S Sloganlarımız ise; “ 5S ile Başarıya Giden Yol”, “5S Bir Lütuf Değil Alışkanlık Olduğunda Fark Yaratır” ve “5S Görünür Kılar”’dır.

Sarp Kılıç Kalite Uzmanı

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit