Teknolojiyle değişen yeni nesil konveyörler

1800’lerde sanayi devriminin başlangıcından itibaren üretimin hemen her alanında konveyör sistemleri kullanılıyor. Önceleri tek görevi ürünü bir noktadan diğer bir noktaya sağ salim ulaştırmak olan konveyör sistemlerinden olan beklenti bugün bir hayli yüksek.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe farklı değişkenlere sahip olan çok çeşitli ürünlerin daha yüksek hızlarda ve hassasiyette taşınması, en gelişmiş konveyör sistemlerinin çok hijyenik koşullarda ve sessiz bir şekilde çalışabilmesi gerekiyor. Enerji verimliliği, öngörülebilir bakım özelliği, yapay zeka ile entegrasyonu gibi birçok özellik bugün konveyör sistemlerinde aranan başlıca özelliklerdir.

İlk tohumlarını 20 sene önce otomotiv sektöründe atan Endüstri 4.0 üretim sistemi günümüz üretim dünyasını en çok etkileyen trendlerden biri haline geldi. Dijital üretim sistemleri, akıllı fabrikalar, işbirlikçi robotlar veya veri analitiği gibi birçok şey içermesine rağmen bu süreçte konveyörler de eşit derecede önemli bir rol oynamaktadır.

Şirketler, mühendislik ve operasyonel verimliliklerini arttırmayı, işletme maliyetlerini azaltmayı ve ürün kalitelerini sürekli olarak geliştirmek için endüstriyel otomasyon kontrol sistemleri ve dijitalleşmeyi ön plana çıkmaktadırlar. Otomasyon sistemlerinin ve Endüstri 4.0’ın en kritik parçasını da konveyörler oluşturuyor.

Çıplak gözle bir konveyör sistemine baktığınızda, şasi üzerine yerleştirilmiş bir motor, bir iki adet tambur ve bir konveyör banttan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yeni nesil konveyörlerde tüm sisteme göz attığımızda robotlar, sensörler, kontrol sistemleri, veri aktarma ve iletişim cihazları gibi birçok karmaşık yapıyla karşılaşırsınız.

Akıllı fabrikalar, ürünü izleyen, sıralayan, birleştiren, biriktiren ve akıllı kararlar verebilecek taşıma sistemleri geliştiriyor. Bir konveyör sisteminin tüm bileşenlerinin de bu sofistike sisteme ayak uydurması ve sorunsuz çalışma sürekliliğini de sağlaması gerekiyor.

Teknoloji, beraberinde sistemleri de hızlandırıyor ve bunun sonucunda sistem bileşenleri farklı mekanik ve ısıl davranışlara maruz kalıyor. Konveyör kayış üzerine binen sürtünmeler ve sıcaklıklar geçmişte olduğu kadar mütevazı değil. Sürtünme ve aşınma mukavemeti daha fazla, yüksek sıcaklıklarda performansını koruyabilecek yeni geliştirilen malzemelere ihtiyaç var. Dahası bu yüksek hızlarda ortamda bir de kimyasal madde etkileşimi varsa konveyör kayışın maruz kaldığı işkence bir kat daha artıyor.

Kapasite ve verimliliğin artması için hızlanan makineler aynı zamanda büyüyor da. Bugün birçok sektörde konveyör mesafesi 50 metreden fazla ve üzerinde tonlarca yük taşıyan uygulamalar mevcut. Bu mesafede üzerinde onca yük taşıyan konveyör kayışın boyutsal stabilitesini koruması ayrı bir mücadele.

Diğer bir kritik noktaysa bu yüksek hızlarda taşınan ürünün pozisyon hassasiyetidir. Robotik otomasyonda taşınan ürünün saliseler hassasiyetinde zamanlanması için konveyör kayışın da kendisini mikron seviyesinde pozisyonlaması gerekebiliyor. Habasit, benzer bir konveyör kayışın prototipini geçtiğimiz ITMA Fuar’ında sergiledi. İçerisine manyetik şeritler yerleştirilmiş olan kayışın pozisyonu üzerindeki detektör sayesinde an ve an takip ve kontrol edilebiliyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte konveyör sistemlerindeki yapı ne kadar karmaşık hale gelirse gelsin, Habasit değişen teknolojiye ayak uydurmak ve ürünlerini adapte etmek için çözüm üretmekten vaz geçmiyor.

Tolga Kaynak Satış Müdürü

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit