Tesadüften doğan icat

Bir anda gelen aydınlanma

Devrim niteliğindeki Penisilinden hayatı kolaylaştıran Japon yapıştırıcısına kadar, tarihteki en önemli buluşlar çoğu zaman tesadüfen ortaya çıkanlar olmuştur. Radyo frekanslı (RF) ısıtma teknolojisi de bunlardan biridir.

1950’lerde bir Philips Electronics çalışanı laboratuvarda yeni bir antenle deney yaparken, vücud ısısındaki hızlı yükseliş dikkatini çekti. Kısa sürede ısınmaya radyo frekansı dalgalarının yol açtığını farketti.

Elektronik şirketi, çalışanının bu denli önemli buluşunu üretimle ilgili bir ikilemle karşılaşıncaya kadar fark etmedi. Philips, cam ekranları ahşap gövde içinde olan televizyon setleri üretiyordu. Malzemeleri birleştirmek için yapıştırıcı kullanmak gerekiyordu, ama cam ve tahta yalıtkan olduklarından, stabil bir set yapmak için aradaki yapıştırıcıyı kurutmak zor oluyordu. Konveksiyon teknolojisi, cam ve tahtayı birbirine yapıştırırken malzeme dışını yakmadan veya eritmeden işleyecek kadar güçlü değildi. Ne zaman ki Philips radyo frekansı teknolojisiyle deneyler yapmaya başladı, dünyanın ısı kavramı üzerine anlayışını değiştiren o devrimsel buluş da ortaya çıktı.

Her yönü ile ilerleme

Öykümüz, otuz yıl sonra Philips İtalya'nın eski direktörünün, doktora diplomalı bir mühendis olan Patrizio Grando ile arkadaş olmasıyla başlıyor. Dr. Grando radyo frekansı teknolojisinin araştırması ve geliştirilmesinde bilinmesi gereken her şeye tepeden tırnağa hakimdi. On yıl sonra, artık her açıdan donanımlıydı ve RF Systems adıyla bilinen şirketi kurdu. Bu şirket o günden beri etkili ve güvenilir kurutma ve buz çözme sistemlerinde dünyanın en ünlü markası sayılıyor.

Pazarlama Direktörü Alessandro Grando, “Aslında bizi diğerlerinden ayıran husus, teknolojiyi başlangıç dizaynından itibaren geliştirebiliyor olmamız. İşimizi büyük bir tutkuyla yapmakla kalmıyoruz. RF teknolojisinin öncüsünden bize doğrudan intikal etmiş olan kapasite ve teknik bilgiye de sahibiz.” diyor.

Aileden gelen başarı

Alessandro RF Systems'ı herkesten iyi tanıyor elbette, şirketle birlikte büyümüş çünkü. Babası Dr. Grand'ın şirketi kurduğu tarihte dünyaya gelmiş.

“Şirket her zaman hayatımın bir parçası oldu, ben de onun bir parçası oldum doğal olarak.” diyor Alessandro.

Alessandro okulu bitirdikten sonra Amerika ve Çin'deki çok uluslu şirketlerde çalışmak üzere yurt dışında bir yıl geçiriyor ve 2010'da RF Systems'a gelerek babasına katılıyor.

İşini coşkuyla yaptığı gün gibi ortada. “Asla sıkıcı değil, çünkü her gün yeni uygulamalar ortaya çıkarıyoruz.” diyor Alessandro. “Aile şirketi olmamız risk almamıza da izin veriyor. Her deneyim bilgimizi arttırıyor ve büyümemizi sağlıyor.”

Geleceğe uyum sağlamak

Şirketle yıllardır bu denli içli dışı oluşundan olsa gerek, Alessandro oldukça karmaşık bir teknolojiyi basit terimlerle anlatabiliyor.

“İster tekstil endüstrisinde kullanılsın ister gıdada, bu teknoloji sadece su molekülleriyle etkileşir, dolayısıyla yüzey malzemesi üzerinde bir etkisi yoktur” diye açıklıyor. “Kurutma veya buz çözme işleminde yüksek sıcaklıklar işin içinde değildir. Nemi ortadan kaldıran, moleküller arası sürtünmedir.”

Bu teknoloji, unlu ürünlerin raf ömrünü uzatmaktan yiyeceklerde buz çözmeye, yastık ve yatak yapımında lateksin sertleştirilmesine kadar pek çok uygulamada kullanım alanı sunuyor.

“Dünya hızla değişiyor.” diyor Alessandro. “Bugün kullandığımız bazı ana uygulamaların varlığı beş yıl önce ortada bile yoktu. Demek ki gelecek, fırsatlarla dolu.”

Doğru seçimi yapmak

RF Systems, firma tarihinin daha en başlarında teknolojisi için ideal ortak olarak Habasit'i seçmiş ve her zaman da onunla devam etmiş.

“Habasit'ten hiçbir zaman vazgeçmedik, çünkü servis ve ürün kalitesinde çok iyiler.” diyor Alessandro. “Güvenebileceğimiz bir partner her zaman öncelikli tercihimiz oldu, çünkü eğer ucuza mal edilmiş ürünlere yönelirseniz müşteri bunu anlar, doğru seçim yapmamış olduğunuzu fark eder.”

20 kişinin çalıştığı ve yıllık cirosu yedi milyon euro olan bir aile şirketini tercih etmek, şüphesiz doğru bir seçim anlamına geliyor. Barilla, Ferrero, Calzedonia ve Nike, elliden fazla ülkede etkin olan RF Systems'ın müşterilerinden sadece birkaçı.

“Güçlü yanımız, değişen bir dünyada pazarın gereksinimlerini anlamak ve bunlara uyum sağlayarak büyümek olmuştur.” diyor Alessandro.

Bu da her gün ortaya çıkan uygulamalara cevap verecek şekilde inovasyon yapmayı gerektiriyor. Polietilen kayışlardan modüler kayışlara, RF Systems Habasit'in sağlam ve uzun ömürlü ürünlerine güveniyor. Kayışlar büyük miktarda ağırlıkları taşıyacak kadar dayanıklı olmak zorunda. 2000 pound'a varabilen ürün yüklerinin tek seferde taşınması sık rastlanan bir durum.

Buz çözme işleminde kullanılan pek çok kayış gıda sektöründe yer alıyor ve dolayısıyla hijyen birinci öncelik. Habasit'in sunduğu geniş kapsamlı portföy, her uygulama için temizlemesi kolay ürünlerden oluşmakta.

Sürdürülebilir inovasyon

Habasit'in kaliteye olan bağlılığı RF Systems'ın sürdürülebilirlik yöntemlerine gayet uygun düşüyor. Geçmişte, gaz veya dizel yakıt kullanmak endüstride standarttı, ama şirket çevreyi tehlikeye atan böyle bir çözümden memnun kalmadı. Makineleri herhangi bir fosil yakıt kullanmıyor, bunun yerine enerjiyi %85-90 oranında radyo frekansı dalgalarına çeviriyor, sonuçta da çok az ısı harcanmış oluyor.

“Makinelerimizi yaparken geri dönüştürebileceğimiz ürünler ve minimum miktarda bileşen kullanmaya dikkat ediyoruz.” diyor Alessandro. “Bugün gururla söyleyebilirim ki parçaların büyük bir kısmının makinenin hizmet ömrü boyunca değiştirilmesine gerek kalmıyor. Makinelerimizi hiç kesintiye uğratmadan 23 yıl boyunca çalıştırabilen müşterilerimiz mevcut.”

Gelişmenin kökleri derinde

RF teknolojisi tesadüfen ortaya çıkmış bir buluş olsa da, RF Systems'ın başarısında hiçbir şey tesadüf eseri değil. Tutkuları ve geçmişten gelen derin bilgi birikimleri sayesinde geleceğe uzanan yeni yollar açma başarısını gösterebiliyorlar. Habasit de bu yolculukta onlara katılmaktan memnuniyet duyuyor. (ST)

www.rfsystems.it
Sonja StrimitzerPazarlama

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit