7. Doğal Kaynak –
Geri Dönüştürülebilir Atıklar

Aylin Gürel Aylin Gürel Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Geri dönüşüm nedir sorusunu yoğun olarak sormaya başladığımız dönem, dünyanın kıtlıkla karşılaştığı en zor dönemlere denk geliyor olsa da ilk geri dönüşüm hikayesi kayıtlara Platon ile geçtiği görülür, M.Ö 400. Daha yakın geçmişte 1800'li yıllarda içecek ürünleri depozitolu bir sistemle satışa sunularak geri dönüşümü sağlanmış. 1813’ te Benjamin Law, eski yıpranmış kumaş artıklarını geri dönüştürecek bir sistem geliştirerek kumaş artıklarından saf pamuk elde etmiştir.

Geri dönüşüme olan ihtiyacın başlamasına en büyük etken belki de dünya savaşları nedeni ile ortaya çıkan kaynak sıkıntısı. Daha sonraki yıllarda ise hızla artan nüfus, hızla büyüyen ekonomi ve sanayinin sonucunda tükettiğimizden fazlasını üretmeye başladığımızdan dolayı oluşan atıklar ve bunların çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırılması için geri dönüşüm şart olmuştu.

Geri dönüştürülebilen maddeler arasında günümüzde dünyada en çok geri dönüştürülen malzemeler çoğunlukla ambalaj formundaki plastik, cam, kağıt atıkları. Ülkemizde ise çöpün çok büyük bir bölümü depolama sahalarına gömüldüğü görülüyor. Dünya genelinde son 50 yılda plastik kullanımın 20 kat arttığına ve bu sayının önümüzdeki yıllarda iki misline çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin 2015 yılında dünyada en büyük altıncı plastik üreticisi konumunda yer aldığını görüyoruz. Yüzlerce yıl doğada kalan plastik atıklar, bir plastik çöp dağı oluşturarak iklim değişikliğinin geri dönülemez eşiğine bizi bir adım daha yaklaştırıyor.

Ülkemizde tehlikesiz atıkların geri dönüşüme kazandırılması için firmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan “Tehlikesiz Atık Geri Dönüşümü” konusunda Çevre Lisans Belgesi almakta. Bizler Habasit Kayış Türkiye olarak kağıt-karton ve plastik ambalaj atıklarımızı lisanslı alıcı kurumlara teslim edip takibini yapmaktayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na her yıl satın almış ve piyasaya sürmüş olduğumuz ambalaj miktarlarını beyan edip atık olmaları durumunda ise atık miktarlarını yıllık beyan etmekteyiz.

Tuzla Belediyesi'nin OSB bünyesinde başlatmış olduğu Sıfır Atık projesi kapsamında plastik atıklarımız toplanmakta ve bu lisanslı kurumda gruplarına göre ayrılıp lisanslı Geri Dönüşüm Tesislerine gönderilmektedir. Atıklar ilgili GDT vasıtası ile piyasaya hammadde ya da ara ürün olarak tekrar kazandırılmakta ya da bertaraf edilmektedir.

Tehlikesiz atık olarak nitelendirilen bant ve kayış atıklarımızın şimdiye kadar geri dönüşümü mümkün değildi. Son zamanlarda ise lisanslı alıcı kuruluşumuzun müşterilerinden bir firmanın, plastik bant atıklarımızı inşaat sektöründe zaman zaman ara ürün şeklinde dolgu malzemesi olarak veya ihtiyaca ve talebe göre daha farklı sektörlerde değerlendirmeye çalıştığını bilmekteyiz. Talep olmadığı sürece ise bant atıklarımız yakma işlemine veya vahşi depolamaya gönderilmekte.

Her ne kadar atık bantlarımızın geri dönüşüm için değerlendirme süreci henüz daha çok yeni olsa da, ülkemizde de gelişmeye devam etmekte olan geri dönüşüm bilinci ile atık bantlarımızın ara ürün veya hammadde olarak kullanılabileceği daha fazla sektörle ilerleyen zamanlarda karşılaşmayı umuyoruz.

Küresel Geri Dönüşüm Vakfı 18 Mart 2019 tarihini ilk kez Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutladı. Doğal kaynaklarımızı sınırsızmış gibi kullanıyoruz sanki son zamanlarda, ancak artık oldukça sınırlı olduklarını unutmamalıyız.

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit