GEÇİT MAKİNA GIDA PLASTİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. – Bayi Röportajı

Firmanızın faaliyet alanından kısaca bahseder misiniz?

Geçit Makina Ltd. Şti. kayış ve modüler bant, zaman & V kayışı, madeni yağlar, kompresör satış ve teknik servis konularında faaliyet göstermektedir. Kendi sektörlerinde lider konumda olan markalarla çalışmayı benimsemiş firmamız, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde ikamet etmekte olup başta Gaziantep olmak üzere Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Diyarbakır’daki tüm sanayi tesisleri ile ticari ilişki içerisindedir.

Son yıllarda pazarınız nasıl bir değişim gösterdi?

Bölgemizdeki tekstil kuruluşlarının yoğunluğu sebebi ile şimdiye kadar genelde tekstil sektörüne yoğunluk gösteriyorduk. Ancak son dönemdeki tekstil sektöründeki trend düşüklüğü sebebiyle diğer sektörlere (ambalaj, gıda, kağıt, cam, mermer vs) yönelmenin daha doğru olacağını düşündük. 2018 yılının 3. Çeyreğinde başlayan ekonomik kriz sebebiyle dövizdeki dalgalanmalar sektörlerimizde ciddi etkiler yaratmıştır. Birçok firma bu krizden olumsuz etkilenmiş kapasite ve çalışan sayısını düşürmeye gitmiştir. Buna rağmen şirketimiz 2018 ve 2019 yıllarında büyümesini sürdürmüştür.

Genel olarak müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizden olan beklentileri son zamanlarda değişti mi? Değiştiyse, açıklar mısınız?

Müşterilerimiz ürün ve hizmetlerimizden olan beklentileri değişmemiştir. Her zaman bayiliğini yaptığımız markaların ürünlerinden, kalitesinden ve verdiğimiz hizmetten müşterilerimiz eminler. Ancak bazı müşterilerimiz için fiyat rekabetinin ve maliyetin önemi daha da hissedilir olmuştur. Güçlü markalarımızla düzenli olarak müşterilerimizle iletişim halindeyiz. Bugüne kadar partnerliğini yaptığımız tüm markalar bizi büyüterek güçlendirdi. Bunu da sürdürülebilirlik ve inovasyonun yanı sıra hizmet ve teknik servis kalitesine yaptığımız yatırımlarla destekliyoruz. İnovasyona önem veriyor ve müşterimiz ile güven odaklı yaklaşımlarımızı uzun zamandır sürdürüyoruz. Her türlü tüketici ihtiyacına cevap veren zengin marka portföyümüzü doğru ürün ve doğru fiyat ile sunuyoruz

Şirket olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerinizden bahseder misiniz?

Şirketimiz kendi sektöründe dünya teknolojilerini sürekli takip etmekte ve Ar-Ge’ye önem vermekte. İnovasyona ve Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımların pazarda sürdürülebilir liderliği sağlayan en önemli etkenlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle teknolojiyi erken aşamada yakalayarak rekabetçi avantajımızı yükseltmeye çalışıyoruz. Yakın hedefimizde yeniliklerin peşinden ilerleyerek hem yeni sektörler yaratmaya hem de içinde bulunduğumuz pazarları büyütmeye devam edip pazar payında geriye düşmeden rakiplerle arayı daha da açmayı düşünüyoruz.

Ayrıca, 2020 yılında Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 10.000m²’lik arsamızda inşaatımızı tamamlayarak çalışan sayımızı 2’ye katlamayı ve emin adımlarla uzun vadeli gelişmemizi sürdürmeyi tasarlıyoruz.

Habasit ile olan iş birliğiniz nasıl gelişti?

Habasit ile 1990 yılında tanıştık. O zamanlar Habasit’in Türkiye distribütörü Glengo A.Ş.’nin bir bayisi olarak işe başladık. 2008 yılında Habasit’in Türkiye’ye gelmesiyle ile birlikte Habasit­ Bölge distribütörü olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Coğrafi konumumuzdan dolayı Habasit’in “Tekstil” sektöründeki temsilcisi konumundayız. Habasit ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızdan hem şirketimiz hem de müşterimiz büyük memnuniyet duymaktadır. Bu memnuniyeti gurur ve sorumlulukla pekiştirmeye devam edeceğiz.

Bir tedarikçide sizin için önemli olan şey nedir?

Bir tedarikçide önemli şey; öncelikle üründe kalite, ilişkilerde güven olayıdır. Kalite ve güven birlikteliğiyle her iki taraf için karşılıklı kazan kazan modeli ile daimi iş birliğimiz oluşacağına inancımız sonsuzdur. Bu konuda Geçit Makina olarak Habasit ile ilişkimizi etle kemik gibi ayrılmaz bir bütün olarak görüyoruz.

Bir çözüm ortağı olarak Habasit’in en çok öne çıkan yönü hangisidir?

Ürün, hizmet, kalite, karşılıklı anlayış ve tüm konularda teknolojik olarak yatırım yapmak ve kendini sürekli yenilemektir. Dünyadaki global gelişmelere ve geçerli ekonomik duruma göre, yeni ürün, hizmet yaratabilme kapasitesi güçlü ekonomik yapısı ile Habasit bir dünya markasıdır. Açık ara liderliğinin sürdürülebilir başarılarının temelinde müşterilerini çok iyi tanımaları ve sürekli yenilikçi çalışmalar yapmaları yatıyor. Habasit, rakiplerine göre inovasyon ve teknolojiye de daha fazla yatırım yapıyor. Çok çalışıp sürekli güncel kalmayı başarıyorlar. Tüketicilerin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek ve yeni ürünlerini tüketicilerden aldığı iç görülere göre geliştiriyorlar. Sektördeki fırsat ve tehditleri de zamanında ve yerinde değerlendiriyorlar. İnovasyona ve Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımın pazarda sürdürülebilir liderliği sağlayan en önemli etkenlerden biri düşünen Habasit ‘in 30 yıldan beri bayisi olmaktan gurur duyuyoruz.

www.gecitmakina.com
Mert Geçit Endüstri Mühendisi

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit