Saf Beyaz Etin Peşinde

Humberto Hernandez Humberto Hernandez Global Endüstri Ana Müşteri Müdürü – Beyaz Et

Beyaz et tüketimi yükselişte. Her yıl 65 milyar tavuk tüketilmesine rağmen bu canlı, barakalarda bir arada tutulan 20.000 ilâ 40.000 civciv sayısı ile sayıca gezegendeki diğer tüm kuş popülasyonlarına üstün geliyor.

Geçen yılın kümes hayvanları buna dahil bile değil. Modern ızgaralık piliçler daha hızlı büyüyecek şekilde besleniyorlar. Ellili yılların ortalarında bir tavuk 70 günde kesime hazır olurken, bugün 42 günde hazır oluyor. Sayısı artan yalnızca tavuklar değil; hiç olmadığı kadar çok ve daha etli hayvanlar var.

İlerleme protokolü

Kanatlı kümes hayvanları tüketimi dünya genelinde arttığından, endüstrinin talepleri de artıyor.

“Kümes hayvanları üreticileri kuralları katılaşan hijyen standartlarına uymak zorunda kalırken, daha karmaşık kitlesel üretim süreçleri de oluşturmak zorundalar” diyor, Habasit'in beyaz et sanayii Global Endüstri Kilit Müşteri Yöneticisi Humberto Hernandez. “Daha fazla ürün, daha kompleks makinalar, daha çok lezzet daha az insan; ama çığırından çıkarmamak da gerek” diyor gülerek. “Kesinlikle ilginç bir hal alıyor.”

Tavukçuluk için gereken katı hijyen protokolü yerine getirildiğinde bile kontaminasyon tehdidi hep söz konusu. Gıda işlenirken atılan tek bir yanlış adım etin kendi içinde oluşturduğu patojenlerle evlere girmesine neden olabiliyor; cam, tahta, metal, plastik veya kemik kırığı gibi, ete karışabilecek kontaminant yabancı cisimlerden söz etmiyoruz bile. Gıda kaynaklı hastalıkların yüzde sekseni geçerli sağlık önlemleri karşılanarak önlenebiliyor, bu da teknolojinin sürekli güncel tutulmasına ve güvenilir makineler kullanılmasına bağlı.

Her adım için bir çözüm

Müşterilerine geniş bir ürün yelpazesiyle destek veren Habasit, beyaz et endüstrisindeki spesifik zorlukları ve eldeki olanakları da iyi biliyor. Kontaminantları algılamak için ateşe dayanıklı yöntemler bulmak öncelik ve Habasit'de hem x-ray teknolojisiyle hem de metal detektörlere uyumlu kayışlar mevcut.

“Paketlenmemiş çiğ et olsun, yemeye hazır paket ürün olsun, sürecin tamamı için eksiksiz çözüm sunabiliyoruz” diyor Humberto.

Firmalar, daha hassas yabancı cisim algılanmasında kızılötesi görüntülemedense hiper ve çok spektralli görüntüleme keşfini sürdürürken, Habasit konveyör teknolojisinde öncü kalmaya devam edecek.

Super HyCLEAN

Yeni HyCLEAN serisi

Habasit'in en heyecan verici buluşlarından biri Super HyCLEAN®: HabasitLINK®­ plastik modüler bant grubunda, yenilikçi patenti beklemede olan bir konsept. Beyaz et süreçleri dikkate alınarak tasarlanan bu ürün tam da makina üreticilerinin ve son kullanıcıların, endüstrideki artan gereksinimlere yeni çözümler aradıkları bir dönemde geliştirildi. Super HyCLEAN'in hijyenik tasarımı en yüksek sağlık hizmetleri standartlarını destekliyor. Köşeler, menteşeler ve çubuklar bakteri üremesine uygun yerler olduğu için, bu yeni plastik modüler kayış daha düz yüzeyli, çok az çukurlu ve plastik modüller arasında, içinde artık birikebilecek boşluklar yok.

Yeni modüler bant hızlı, rahat ve etkili temizliğe olanak tanıyor, bu sayede temizlik giderleri düşüyor, doğal kaynaklar daha az tüketiliyor ve çapraz kontaminasyon riski büyük ölçüde azalıyor. Ürün yelpazesi yakında kayış genişliği çeşitliliği ile büyüyecek ve HabasitLINK modüler bantlar için özel olarak tasarlanan patentli, hızlı kayış açma sistemi Habasit Saniclip'i de içerecek.

Habasit Saniclip

Habasit Saniclip, beyaz et endüstrisi gibi sıkça bant temizliği gerektiren uygulamalarda kolay pim montajı ve demontajı için paha biçilmez bir araç haline geldi. Ektsra alet/araç gerektirmiyor, klips birkaç saniyede çıkartılıp takılabiliyor.

Habasit Saniclip, Super HyCLEAN ile bir arada kullanıldığındaysa kapsamlı temizliğin en kolay yoldan sunulduğu dört dörtlük bir çözüm ortaya çıkıyor.

Başarının rotası

Habasit® Cleandrive karmaşık beyaz et uygulamalarında optimal hijyen sağlayan başka bir avantaja da sahip. Benzersizce tasarlanan Habasit Cleandrive bantta özel bir termoplastik poliüretan (TPU) formül ve üstün bir hijyenik tasarım bulunuyor; gıda işleme için ideal kombinasyon. Bu özel TPU formül üstün hidroliz ve mikrop direnci yeteneği ile, mikrop oluşumunu önlüyor ve her gün sıcak su ve sert kimyasallarla yıkanmaktan kaynaklanan malzemedeki bozulmalara karşı dayanma gücü sağlıyor. Üstün bir hijyen tasarımına ulaşmak için, Habasit Cleandrive mükemmel düz yüzeyli, tahrik çubuğu formu düzgün ve yuvarlatılmış menteşeler tekdüze aralıksız olarak üretildi. Sonuçta da müşterilerin maksimum sıyırma etkinliği ve genel temizlik kolaylığı sunan üründen memnun kaldıkları görüldü.

Kayışta hizmet süresince uzamayı en aza indiren, dişli mekanizmasında ayrılmaları önleyen ve kayışın düzenli olarak gerdirilmesini veya kısaltılmasını gereksiz kılan, tam olarak gömülü yüksek stabiliteli Aramit teller, Habasit Cleandrive'ın rakipsiz hijyen performansını tamamlıyor. Takviyeleri sayesinde Habasit Cleandrive pazardaki en sağlam, en güvenilir monolitik kayış.

Kontamine olmayan tatlar

Bunlar Habasit'in sunduğu seçeneklerden sadece birkaçı; üretimdeki her spesifik aşama ve lezzete ilişkin çözüm mevcut.

“Beyaz et tesislerinde kırmızı et tesislerinden çok daha fazla katma değerli süreç var” diyor Humberto. “Supermarkete gidin ve etrafınızda ne kadar tavuk ürünü olduğuna bir bakın. Dilimlenmiş, nugget, pane olan/olmayan, kesilmiş/kesilmemiş, pişirilmiş, kemiksiz, marine, baharatlı… Beyaz et için süreç çok daha karmaşık ve Habasit, fabrikanın her noktasında var olabilecek kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip.”

Eğer tavuklardan daha hızlı gelişen bir şey varsa tüketicinin lezzet için duyduğu iştahtır. Habasit, beyaz et üreticilerini kontamine olmayan tatlarla donatmak için hazır bekliyor. (ST)

sayfa yükleniyor

lütfen bekleyiniz...

HIGHLIGHTS / Arşiv

HABASIT HIGHLIGHTS / select location

Habasit